شرکت فرانسوی سفارش خرید هواپیمای ایران ایر را لغو کرد:

ایرباس بی ایرباس!

1402/10/26 - 14:20 - کد خبر: 106922 نسخه چاپی

نصر: شرکت "ایرباس" فرانسه در تازه ترین نسخه سال جدید سفارش های در دست اقدام خود، سفارش خرید 100 فروند هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی" ایران ایر" ایران را از لیست فروش خود حذف کرده است.

به گزارش نصر، سرانجام پس از نزدیک به 6 سال از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های آمریکا، شرکت ایرباس رسما سفارش خرید "ایران ایر" را از لیست تحویل به مشتریان خود خارج کرد.
در چارچوب قراردادی که در سال 2016 بین شرکت هواپیمایی" ایران ایر" و شرکت ایرباس منعقد شده بود، شرکت ایرانی سفارش خرید 100 فروند هواپیمای مسافربری به شرکت ایرباس داده بود که در چارچوب این قرارداد تاکنون تنها 3 فروند هواپیما به ایران تحویل شده است و پس از بازگشت دوباره تحریم ها از سوی دولت ترامپ، ایرباس از تحویل دیگر هواپیماها به ایران اجتناب کرد.
سفارش خرید ایران از ایرباس بیش از 5 سال است که در کتاب های سفارش ایرباس ذکر شده است. با این حال ، در آخرین تغییر و به روزرسانی کتاب سفارش های در دست اقدام ایرباس، سفارش های خرید ایران ایر به صور کلی از لیست حذف شده است. 
ایرباس در قالب قرارداد خود با ایران ایر، با تحویل 98 فروند هواپیمای مسافربری در مدل های مختلف موافقت کرده بود:  16 فروند A350 ، 28 فروند A330-900 ، 8 فروند A330-200s ، 32 فروند A320neos ، 8 فروند A321 و A320 .
طبق گزارش ها  در قرارداد با ایران، ایرباس مدل A320  نودو هشت میلیون دلار  وایرباس A330-200 به قیمت 231 میلیون دلار قیمت گذاری شده بود.
قرارداد شرکت در ابتدا برای آغاز تحویل هواپیما در سال 2017 برنامه ریزی شده بود. در سال 2016 ، برخی از قانونگذاران در آمریكا ادعا كردند كه تحویل ایرباس ها به ایران به دلیل "حمایت این کشور از تروریسم" باید مسدود شوند. 

فقط 3 هواپیما تحویل داده شد
تحویل این سفارش ها به تصویب دولت ایالات متحده نیاز داشتند. برخی از مقامات آمریکایی ادعا كردند كه ایران می تواند از این هواپیما برای حمل سلاح و نظامیان استفاده كند. اگرچه ایرباس در خارج از ایالات متحده مستقر است، اما این شرکت هنوز به تصویب وزارت خزانه داری ایالات متحده برای تحویل هواپیما به ایران نیاز دارد زیرا حداقل 10  درصد از مواد مورد استفاده برای ساخت هواپیماهای خود از قطعات تولیدی آمریکاست. 
از بین 100 فروند هواپیمای قرارداد شده، فقط 2 فروند A330-200s و یک فروند A321  به ایران تحویل داده شدند. در فضای سیاسی و رسانه ای در ایران به این اندک هواپیماهای تحویل شده، "هواپیماهای برجامی" گفته می شد. از آن زمان ، 97 هواپیمای باقیمانده در لیست سفارش های ایرباس گنجانده شده  بودند.
شرکت ایرباس روز پنجشنبه گذشته سفارش های هواپیمای تجاری و ارقام تحویل خود در سال 2023 رامنتشر کرد. به گزارش "فلایت گلوبال"، تمام 97 هواپیمای باقیمانده که به ایران ایر اختصاص یافته  بودند، از لیست سفارشات این شرکت حذف شده اند. این رقم بیش از 40  درصد از لغو سفارش ایرباس است که سال گذشته ثبت شده است. تعداد کل لغو سفارش های ایرباس در سال گذشته 225 فروند بوده است.
ایران ایر یکی از قدیمی ترین شرکتهای هواپیمایی در  منطقه غرب آسیا است. طبق گزارش ها این شرکت هواپیمایی، 6 میلیون مسافر در سال حمل می کند.
ماه گذشته ، این شرکت هواپیمایی اعلام کرد که 28 میلیون نفر از آغاز سال 1402  از طریق فرودگاه های ایران عبور کرده اند. ایران ایر همچنین دارای یک شرکت تابعه باربری است که پروازهای برنامه ریزی شده و چارتر انجام می دهد.
با وجود لغو قرارداد خرید از سوی شرکت ایرباس، اما دولت ایران طی سال های گذشته کوشیده توسعه ناوگان هوایی مسافربری خود را از طریق خرید هواپیماهای دست دوم کم کار کرده، جلو ببرد.
انتهای پیام/
ایرباس بی ایرباس! خبرگزاری عصرایران

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار