در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه هند

امیرعبداللهیان اعلام کرد: هشدار ایران به آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی

1402/10/25 - 15:38 - کد خبر: 106840 نسخه چاپی

نصر: حسین امیرعبداللهیان با بیان این که در دیدار با وزیر امور خارجه هند در مورد گسترس همکاری‌های دو جانبه رایزنی کردیم، گفت: در این دیدار بر توقف سریع  جنگ در غزه تاکید کردیم.

به گزارش نصر، وزیران خارجه ایران و هند پس از دیدار و رایزنی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک حضور یافتند.
امیر عبداللهیان در این  نشست گفت:  ایران با قوت از امنیت کشتیرانی و دریانوردی در منطقه حمایت می‌کند  و به آمریکا و انگلیس هشدار می‌دهم که فورا جنگ علیه یمن را متوقف کنند .
وی افزود: به آمریکا و اسراییل نیز هشدار می‌دهیم که هرچه زودتر جنگ در غزه را متوقف کنند.
وزیر خارجه افزود: از همین جا  با صدای بلند به آقای بلینکن می‌گویم ، آقای بلینکن بارها به شما گفته‌ایم که راه حل در جنگ نیست و ۱۰۰ روز پیش و پس از  عملیات طوفان الاقصی به شما اعلام کردیم که دست خود را به خون مردم بی‌گناه غزه آلوده نکنید  و سرنوشت خود را به سرنوشت نتانیاهو گره نزنید . نتانیاهو  با پرونده‌های مختلفی مواجه است و تاریخ آن به پایان آمده است. کاخ سفید نباید منافع ملی خود را به این رژیم آپارتاید گره بزند.
امیرعبداللهیان افزود: تردید نکنید که مقاومت نقطه درخشان تاریخ بشر است.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ابتدای نشست خبری خود با وزیر خارجه هند با خوش آمد گویی این دیپلمات عالی رتبه هندی بخاطر سفر به تهران تصریح کرد: سفر ایشان به تهران یک گام رو به جلو در همکاری‌های تهران و دهلی نو است و ما امروز به عنوان دوست‌های دیرینه و شرکای قابل اعتماد گفت‌وگوهای مهمی را در راستای منافع دو ملت و دو کشور داشتیم.
وی ادامه داد: در این دیدار در مورد همکاری‌های اقتصادی دو کشور اتصالات راهبردی و تاکید بر توسعه بندر چابهار، مسیر ترانزیتی شمال به جنوب و توسعه روابط دو  ملت با استفاده از ظرفیت‌های موجود و همکاری‌های دو جانبه رایزنی و گفت‌وگو کردیم. بر اهمیت گسترش همکاری‌های فنی، علمی، اقتصادی، تجاری، گردشگری و فناوری بین دو کشور تاکید کردیم و موانع موجود در گسترش مناسبات و اجرای توافقات انجام شده بین دو کشور را بررسی کردیم.
وی در همین راستا افزود: قرار شد تیم‌های کارشناسی دو کشور برای رفع موانع و سرعت بخشیدن جهت اجرای توافقات نشست‌هایی را در پایتخت‌های دو کشور برگزار کنند.
وی همچنین افزود: در جلسه امروز درمورد همکاری‌های منطقه‌ای و چند جانبه راهبردی تهران و دهلی نو با توجه به عضویت ایران در سازمان شانگهای و گروه بریکس رایزنی و گفت‌وگو کردیم.
وی با بیان اینکه تاکید داریم که باید از حضور دو کشور در سازمان شانگهای و بریکس و ظرفیت‌های موجود در این دو سازمان به نحو مطلوب برای گسترش روابط استفاده کنیم افزود: در این جلسه همچنین در مورد همکاری‌های دو کشور در سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل نیز رایزنی و گفت‌وگو کردیم.
این دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران همچنین با بیان اینکه در دیدار امروز در ارتباط با آخرین تحولات اراضی اشغالی نیز رایزنی و گفت‌وگو داشتیم، گفت: در همین چارچوب بر توقف فوری جنگ در غزه و نسل کشی صورت گرفته در این منطقه تاکید کردیم.
وی با بیان اینکه ایران و هند هر دو بر جلوگیری از گسترش جنگ تاکید دارند، گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده‌ایم که باید از گسترش جنگ جلوگیری شود. بر موضوع امنیت فضانوردی و کشتیرانی تاکید داریم و این موضوعی است که در روابط دوستانه ما با دولت نجات ملی یمن نیز مورد تاکید قرار داده‌ایم و دولت نجات ملی یمن نیز در صنعا بر این موضوع تاکید دارد. حدود دو هفته پیش یکی از مقامات عالی رتبه دولت نجات ملی یمن به تهران سفر کرد و آنها به ما اطمینان دادند که در مسیر امنیت دریانوردی هیچ اخلالی ایجاد نخواهد شد و بر این موضوع تاکید کردند که حفظ امنیت دریانوردی برای آنها دارای اهمیت است.
وی ادامه داد: موضع یمنی‌ها این است که تا زمانیکه جنایت و نسل کشی صهیونیست‌ها در غزه ادامه داشته باشد آنها از تردد کشتی‌های رژیم صهیونیستی و یا کشتی‌هایی که به سمت بنادر رژیم صهیونیستی حرکت می‌کند جلوگیری می‌کنند. بنابراین آنها بر توقف جنگ و جنایت رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه تاکید دارند.
وی همچنین بار دیگر با اشاره به سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر جلوگیری از گسترش جنگ در منطقه گفت: در این مدت در پیام‌های مختلفی که از طریق سفارت سوئیس در تهران و یا کانال‌های دیپلماتیک دیگر به صورت رسمی داده‌ایم بارها به مقامات آمریکا و کاخ سفید تاکید کرده‌ایم و به آنها هشدار داده‌ایم که آمریکا نمی‌تواند از یک سو داعش در منطقه را خلق کند و از دیگر سو صحبت از مبارزه با داعش کند آمریکا نمی‌تواند با تمام توان در کنار رژیم صهیونیستی قرار بگیرد و در کشتار 24 هزار غیر نظامی فلسطینی مشارکت کند و سهیم باشد و در عین حال دیگران را به خویشتنداری و عدم اقدام دعوت کند. کاخ سفید نمی‌تواند از تمایل خود مبنی بر عدم توسعه جنگ در منطقه سخن بگوید و به ما و دیگران در این زمینه پیام دهد ولی همزمان به توسعه جنگ در دریای سرخ اقدام کند و به یمن تجاوز کند.
انتهای پیام/
امیرعبداللهیان اعلام کرد: هشدار ایران به آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار