خبر/

مبادلات تجاری ۸ و نیم میلیارد دلاری ایران و ترکیه

1402/10/20 - 14:17 - کد خبر: 106556 نسخه چاپی

نصر: آمار جدید گمرک، از رسیدن تجارت ایران و ترکیه به بیش از هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در ۹ ماهه امسال حکایت دارد.

به گزارش نصر، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد مجموع تجارت (صادرات و واردات) ایران با ترکیه در ۹ ماهه سال جاری به بیش از ۸.۵ میلیارد دلار رسیده است.
محمد رضوانی‌فر افزود در این مدت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به ترکیه صادر شده که به لحاظ وزن ۱۲ و نیم درصد افزایش و از حیث ارزش ۱۵ درصد کاهش داشته است.
رضوانی فر درباره میزان واردات ایران از ترکیه در ۹ ماهه سال جاری هم گفت در این مدت سه میلیون تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار وارد کشور شده است که به لحاظ وزن ۱۲ درصد و از حیث ارزش ۱۷ درصد رشد نشان می‌دهد.
به گفته وی، عمده اقلام صادراتی کشورمان به ترکیه در این مدت شامل گاز طبیعی، اوره، آلومینیوم، شمش آهن و قیر و عمده کالای وارداتی، روغن آفتابگردان، شمش طلا و ذرت دامی بوده است.
رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه حجم ترانزیت مبادله شده بین ایران و ترکیه در ۹ ماهه سال جاری یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده است، افزود: میزان ترانزیت در مدت زمان یاد شده از مبدا ترکیه یک میلیون تن و میزان ترانزیت از کشورمان به مقصد مرز‌های ترکیه ۶۰۰ هزار تن بوده است که عمدتاً از مرز‌های بازرگان، سرو و پلدشت انجام شد. معاون وزیر اقتصاد گفت: در ۹ ماهه سال جاری حدود ۲۸۰ هزار دستگاه کامیون از مرز‌های دو کشور تردد کردند که از این تعداد ۱۲۲ هزار دستگاه کامیون‌های خروجی و ۱۵۶ هزار دستگاه کامیون‌های ورودی بودند.
انتهای پیام/
مبادلات تجاری ۸ و نیم میلیارد دلاری ایران و ترکیه نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار