خبر/

یک همجنس‌ باز نخست‌ وزیر فرانسه شد

1402/10/19 - 20:18 - کد خبر: 106500 نسخه چاپی

نصر: رئیس‌جمهور فرانسه وزیر آموزش و پرورش 34 این کشور را در تلاش برای بازیابی محبوبیت از دست رفته، به عنوان نخست‌وزیر جدید منصوب کرد.

به گزارش نصر، رئیس‌جمهور فرانسه امانوئل ماکرون امروز سه‌شنبه در تلاش برای دمیدن جان تازه به دور دوم ریاست‌جمهوری خود در آستانه انتخابات پارلمان اروپا، گابریل آتال وزیر آموزش و پرورش ۳۴ ساله را به عنوان نخست‌وزیر جدید منصوب کرد. 
به نوشته رویترز، این اقدام لزوماً به تغییر سیاسی بزرگ منتهی نخواهد شد اما نشان‌دهنده تمایل ماکرون به تلاش برای گذر از اصلاحات نامحبوب مربوط به سن بازنشستگی و مهاجرت در سال گذشته و بهبود شانس حزب میانه‌رو خود در انتخابات ژوئن اتحادیه اروپاست. 
اردوگاه ماکرون در نظرسنجی‌ها از حزب مارین لوپن رهبر راست افراطی حدود هشت تا ۱۰ درصد عقب است. رئیس‌جمهور فرانسه از زمانی که حزبش اندکی بعد از انتخاب مجدد وی در سال ۲۰۲۲ با از دست دادن ۵۵ کرسی، اکثریت مطلق پارلمانی را از دست داد، در حال دست و پنجه نرم کردن با ترکیب پارلمانی جدید برای پیشبرد سیاستهایش بوده است. 
آتال از متحدان ماکرون که در دوران کرونا به عنوان سخنگوی دولت به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شد، جایگزین الیزابت بورن، نخست‌وزیر مستعفی می‌شود. او جوانترین نخست‌وزیر فرانسه و اولین کسی است که آشکارا همجنس‌باز است. 
دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه دوشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که امانوئل ماکرون استعفای بورن را پذیرفته است.
پایان پیام/ 
یک همجنس‌ باز نخست‌ وزیر فرانسه شد خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار