رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا:

بارورسازی ابر‌ها برای کشور وسیعی مثل ایران اجرایی نیست

1402/10/18 - 19:46 - کد خبر: 106436 نسخه چاپی

نصر: رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با تاکید براینکه تاثیرگذاری بارورسازی ابرها تنها برای وسعت‌های کوچک و در یک بازه زمانی مشخص تایید شده است، اظهار کرد: بارورسازی ابرها برای کشوری وسیع همچون ایران اجرایی و عملی نیست.

به گزارش نصر، طی روز جاری اخباری مبنی بر بارورسازی ابرها توسط سازمان هواشناسی منتشر شده این در حالیست که به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا متولی این امر وزارت نیرو است و سازمان هواشناسی کشور در آن نقشی ندارد همچنین تاثیر بارورسازی ابرها بر بارندگی‌های کشور و در سطح گسترده و پهنه وسیع هنوز توسط نهادهای بین‌المللی تایید نشده است.
 صادق ضیاییان درباره میزان تاثیرگذاری بارورسازی ابرها بر میزان بارندگی‌ها اظهار کرد: بارورسازی در بازه زمانی و مکانی محدود اثرگذار است. برای مثال در رویدادی نظیر المپیک یا یک موقعیت مکانی نظیر پشت سدها و دریاچه‌ها و… سابقه عملی دارد.
 او با تاکید بر اینکه بارورسازی ابرها یک طرح تحقیقی است که در بسیاری از نقاط جهان اجرا می‌شود، گفت: نهادهای بین‌المللی معتبر اثرگذاری باروسازی ابر در بلندمدت و موقعیت مکانی به وسعت پهنه کشورها را تایید نمی‌کنند و اظهارات در این رابطه بیش از آنکه علمی باشد، «گمانه‌زنی عامیانه» است و نمی‌توان قاطعانه گفت که این کار در مقیاس بزرگ و بر بارندگی‌های یک کشور می‌تواند تاثیرگذار باشد. در واقع این مسئله برای کشور پهناوری همچون ایران اصلا اجرایی و عملی نیست.
 رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا تاکید کرد: تحقیقات در زمینه باروسازی مسئله جدیدی نیست و سابقه آن به سال ۱۳۳۰ باز می‌گردد و محققان ایرانی در دستگاه‌های دولتی و پژوهشی نظیر وزارت نیرو نیز در این بازه زمانی روی این مسئله متمرکز بوده‌اند.
 ضیاییان در پایان در پاسخ به این سوال که آیا وزارت نیرو برای اجرای این طرح با سازمان هواشناسی مشورت کرده است یا نه؟ گفت: بر اساس مصوبه هیات دولت دراواخر دوره ریاست جمهوری آقای روحانی باید سازمان هواشناسی بر اجرای طرح بارورسازی ابرها نظارت داشته باشد و مجوز این کار را صادر کند اما این مصوبه چندان عمر زیادی نداشت و پس از یک سال ابطال شد و سازمانی ذیل وزارت نیرو به وجود آمد که متولی اجرای طرح بارورسازی ابرها شد.
انتهای پیام/
بارورسازی ابر‌ها برای کشور وسیعی مثل ایران اجرایی نیست

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار