بخشی اعلام کرد؛

دستگیری ۳۲ نفر در رابطه با جنایت تروریستی ۱۳ دی

1402/10/17 - 10:56 - کد خبر: 106323 نسخه چاپی

نصر: دادستان کرمان از دستگیری ۲۳ تروریست داعشی طی سه ماه اخیر در کرمان و دستگیری ۳۲ نفر در رابطه با جنایت تروریستی ۱۳ دی خبر داد.

به گزارش نصر، مهدی بخشی، دادستان کرمان درباره کشفیاتی که قبل از مراسم سالگرد شهید سلیمانی صورت گرفته است، گفت: امسال وضعیت خاصی بود و حجم تهدیدات بسیار زیاد بود و با اقدامات نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در دو سه ماه گذشته تعداد زیادی از عوامل انتحاری که قصد عملیات انتحاری داشتند، از جمله ۲۳ عنصر داعشی آماده عملیات انتحاری دستگیر شدند.
وی با اشاره به کشفیات مواد منفجره بیان داشت: هر کدام از ۱۶ بمبی که امسال در کرمان کشف شد، قدرت انفجارشان از جلیقه‌های منفجر شده در این حادثه بیشتر بود.
وی با اشاره به موضوع بررسی ابعاد حادثه تروریستی ۱۳ دی ماه اظهار کرد: در زمان انفجار اول، بنده نزدیک گلزار بودم و به سرعت به سمت محل رفتم که اطلاع دادند حادثه دوم نیز اتفاق افتاده است. بنده در محل حاضر شدم و از همان لحظات اول روی سه محور (پیشگیری و برآورد اطلاعاتی، طرح و برنامه و اقدام و عمل) متمرکز شدیم و این محورها در دستور کار قرار گرفت.
بخشی ادامه داد: ستاد برگزاری مراسم سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی از سه سال قبل در کرمان آغاز به کار کرد که کمیته ایمنی و امنیتی دارد و مسائل از سال قبل آسیب شناسی و برای نخستین بار امسال کمیسیون خاصی توسط نهادهای اطلاعاتی برای مراسم تشکیل شد و چهار جلسه داشت که دو جلسه با حضور معاونان ویژه وزارت اطلاعات بود و تدابیری که باید، اندیشیده و پیش بینی‌هایی در زمینه نیروی بیشتر و … از ماه‌ها قبل انجام شد.

اسرائیل، مانند مار زخمی دنبال ضربه زدن و انتقام است
بخشی گفت: به دلیل شکست مفتضحانه اسرائیل از حماس، مانند مار زخمی دنبال ضربه زدن و انتقام از سردار سلیمانی و مکتب حاج قاسم بودند و گروه‌هایی که دنبال این انتقام بودند امسال منسجم شده و برنامه داشتند و خبرهایی بود می‌خواهند اقداماتی انجام بدهند لذا تمام استان پای کار آمد و شبانه روز از چندین ماه قبل همه امکانات نیروهای مسلح بسیج و حتی ریزپرنده‌ها فعال شد.
وی ادامه داد: تمام منطقه گلزار شهدا شب قبل از سالگرد به وسیله وسایل الکترونیکی و سگ‌های یابنده مواد منفجره و دوربین‌های حرارتی چک شد.
دادستان کرمان درباره شایعه مبنی بر اینکه بمب اول در سطل زباله بوده، بیان کرد: اینگونه نبود و هر دو انفجار عملیات انتحاری بود و تروریست نتوانسته بودند مواد منفجره جاسازی بکنند.
وی با اشاره به سه شهید نیروی انتظامی و ۱۹ مجروح، افزود: این مساله نشان می‌دهد نیروها در محل مستقر بودند.
بخشی درباره خودروی پژو نقره‌ای مستقر در محل انفجار گفت: خودرو بررسی شده و مشخص شد کارت تردد داشته و باید تجهیزاتی برای موکب می‌آورد و موردی نبود و عنایت الهی بود که پژو در آنجا قرار گرفته بود و اگر نبود، میزان تلفات و مجروحان بیشتر بود زیرا ساچمه‌های زیادی به خودرو خورده بود و مثل مانع جلوی آن را گرفته بود.
دادستان کرمان با بیان اینکه محل ساخت کمربندهای انفجاری کشف شده، در ادامه بیان کرد: امسال از سوی استانداری و دولت هزینه‌هایی برای ارتقا زیرساخت‌های امنیتی و اطلاعاتی صورت گرفت و امروز با حضور همه دوستان حفاظت و اطلاعات سازمان‌های مرتبط جلسه تشکیل دادیم و حفاظت و اطلاعات همه مجموعه‌ها اعلام کردند تاکنون قصوری تشخیص داده نشده است.
وی اظهار کرد: اعضای کمیسیون امنیت مجلس و دوستان از ستاد کل نیروهای مسلح در استان حضور یافته و در حال بررسی موضوع هستند و ما تاکنون به قصوری نرسیدیم و شاهد تلاش شبانه‌روزی قبل از مراسم سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی بودیم.

اگر به مدرک و سندی برسیم که قصوری صورت گرفته برخورد خواهیم کرد
بخشی در عین حال گفت: اگر در آینده بر اساس نظریات کارشناسان به مدرک و سندی برسیم قصوری صورت گرفته و فرد یا اشخاصی مرتکب اشتباه شده‌اند، برخورد خواهیم کرد.
وی بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه، امنیتی و … امسال بیشتر شده و تعداد نیروها افزایش یافته بود. سپاه ۵۰۰ نیرو از استان‌های همجوار به کمک گرفته بود، فراجا نیروهایش را با همکاری استان‌های دیگر افزایش داده بود و ارتش، اطلاعات و… نیروها را افزایش داده بودند و از لحاظ فنی و هوشمند اقدامات قابل توجهی انجام گرفته بود.
دادستان کرمان اظهار کرد: امسال پایگاه اطلاعاتی ویژه‌ای برای برگزاری مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی تشکیل شد، دوربین‌های حرارتی و استفاده از پهپاد را داشتیم و با توجه به آسیب‌شناسی و پیش‌بینی جمعیت بیشتر در سال جاری، اقدامات انجام شده بود و مستند است و اسناد موجود است.
وی درباره دستگیری عوامل دخیل در حادثه تروریستی ۱۳ دی ماه در کرمان گفت: طی ۲۴ ساعت همه عوامل دخیل و پشتیبان این حادثه توسط نیروهای اطلاعاتی جمع شد. عصر روز حادثه بنده به همراه نیروهای امنیتی در محل حضور داشتم، محلی که جلیقه‌های انفجاری ساخته و دو جلیقه دیگر آماده بود و قصد داشتند در مراسم صبح تشییع شهدا از آن استفاده کنند، کشف شد.
بخشی بیان کرد: وزارت اطلاعات بیانیه‌ای درباره تروریست‌ها داد که هویت یکی از دو عامل انتحاری شناسایی شده و تاجیک بوده (فردی که در محل ورودی از تخت دریاقلی‌بیگ اقدام تروریستی را انجام داده) و در حال بررسی برای شناسایی هویت مابقی هستند که دو عملیات انتحاری شناسایی و دستگیر شدند.

دستگیری تاکنون ۳۲ نفر در رابطه با جنایت تروریستی ۱۳ دی
دادستان کرمان اظهار کرد: تاکنون ۳۲ نفر در رابطه با جنایت تروریستی ۱۳ دی ماه اعم از افراد پشتیبانی کننده و کسانی که قصد داشتند عملیات‌های بعدی را انجام بدهند، دستگیر شده و در حال بازجویی هستند.
وی بیان کرد: برخورد دستگاه قضائی با مسببان و پشتیبانی کنندگان، پشیمان کننده است و در اسرع وقت به پرونده رسیدگی خواهیم کرد و برخورد قانونی لازم انجام می‌شود.

هر دو عامل انتحاری بوده است
بخشی اظهار کرد: ما و کارشناسان به این نتیجه نرسیدیم بسته‌ای جایی تعبیه شده باشد و هر دو عامل انتحاری بوده و شایعات بررسی شده و صحت نداشت.
دادستان کرمان افزود: قصوری نبوده و اگر در آینده محرز شود، وظیفه دستگاه قضائی رسیدگی است و ابعاد مبهم روشن می‌شود و همانطور که تکلیف داریم با مسببان حادثه برخورد قاطع داشته باشیم، انشاء‌الله انجام می‌شود.
برخورد با کسانی که تولید محتوای کذب و نشر اکاذیب در راستای سیاست اسرائیل داشته باشند
وی اظهار کرد: بعد از جنایت تروریستی، در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها شاهد تولید محتوای کذب و نشر اکاذیب هستیم که در راستای سیاست اسرائیل، تلاش دارند نیروهای خدوم نظام و امنیتی را زیر سوال ببرند که بنابر دستور دادستان کل کشور برخورد خواهد شد.
بخشی بیان کرد: برخی عالما و عامدا و برخی با غفلت آب به آسیاب می‌ریزند و هدف بعدی اسرائیل القای ناامنی و زدن نیروهای نظام است و بی انصافی است بدون تحقیق و بررسی اظهارنظری در راستای سیاست اسرائیل باشد. در این خصوص با شناسایی و رصد فضای مجازی به دادسرا و نیروهای امنیتی دستور داده شده و تعداد زیادی شناسایی شده و احضار و برخی جلب خواهند شد.
دادستان کرمان با بیان اینکه آن تیم تروریستی (عامل حادثه ۱۳ دی ماه) و عوامل جمع‌آوری شد اما نباید هیچ وقت غافل بشویم و باید مراقب باشیم. راه شهید سلیمانی قطعاً پر رهرو خواهد بود و دشمن قصد دارد این مسئله را کمرنگ کند اما موفق نخواهد بود.
انتهای پیام/
دستگیری ۳۲ نفر در رابطه با جنایت تروریستی ۱۳ دی خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار