معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی خبر داد:

بهره‌مندی سه هزار و ۷۵۶ نفر از تسهیلات گذراندن دوره سربازی در شرکت‌های دانش‌بنیان

1402/10/14 - 21:42 - کد خبر: 106176 نسخه چاپی

نصر: معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری گفت: سه هزار و ۷۵۶ نفر از سال ۱۳۹۹ تاکنون از تسهیلات طرح گذراندن دوره سربازی در شرکت‌های دانش‌بنیان برخوردار شده اند.

به گزارش نصر، نخستین نمایشگاه دستاوردهای برتر سربازان فناور و نخبه در شرکت‌های دانش‌بنیان، ۱۳ و ۱۴ دی ماه در محل دائم نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.
پس از اجرایی‌شدن تفاهم‌نامه نظام‌وظیفه تخصصی بین معاونت علمی و ستاد کل نیروهای مسلح، برای نخستین‌بار با حضور جمعی از معاونان و مدیران معاونت علمی و فرماندهان و مدیران ارشد ستاد کل نیروهای مسلح، دستاوردهای شاخص در حوزه سرباز امریه و پروژه جایگزین خدمت به نمایش گذاشته و از تعدادی از مسئولان نیروهای مسلح که در برنامه نظام‌وظیفه تخصصی با این معاونت همکاری مؤثری داشته‌اند تقدیر شد.
رضا اسدی فرد، در این مراسم با بیان اینکه اصلی‌ترین حامی شرکت‌های دانش بنیان در درجه اول، مقام معظم رهبری هستند، گفت: تاکیدات ایشان بر حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، بار سنگینی را بر دوش ما در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان می گذارد. پیوسته در معرض دغدغه ها و نیازهای آنان هستم و بی تردید، مهم ترین مساله این شرکت‌ها، منابع انسانی متخصص است. از این رو، برنامه گذراندن دوره سربازی در شرکت های دانش بنیان را از سال ۹۹ کلید زدیم و تاکنون حدود سه هزار و ۷۵۶ نفر از تسهیلات این طرح برخوردار شده‌اند. شرکت های نوپا تا سقف دو سرباز، نوآور تا سقف سه سرباز و فناور تا سقف پنج سرباز امکان جذب دارند.

جذب ۸۰ درصد سربازان نخبه فناور در شرکت‌های دانش‌بنیان
اسدی فرد گفت: دو سال امریه در شرکت های دانش بنیان خود زمینه ساز اشتغال و جذب این سربازان و نخبگان فناور در این شرکت ها می شود. چیزی حدود ۸۰ نفر از این سربازان نخبه فناور در این شرکت ها جذب شده اند و نقش های کلیدی ای را در این شرکت ها عهده دار هستند. همچنین، این طرح، علاوه فراهم کردن بستر لازم برای اشتغال، به نگه‌داشت نخبگان هم جامه عمل پوشانده است و با اجرایی شدن این طرح، تنها ۲.۵ درصد مهاجرت را در بین این افراد داشته‌ایم که به عنوان یک شاخص مهم می‌توان به آن استناد کرد.
معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی از دیگر سخنرانان این رویداد بود که در ابتدای سخنان خود از مجموعه نیروهای مسلح برای همکاری‌ای که با برنامه های معاونت علمی در عملیاتی کردن این طرح داشتند تقدیر کرد.
جواد مشایخ، با بیان اینکه دشمن از ایران قوی واهمه دارد، افزود: نیاز امروز ما رشد و تعالی هر چه بیشتر در همه ساحت ها اعم از نظامی، اجتماعی، سیاسی، علمی و ... است که در این میان یکی از اصلی ترین ساحت‌ها که مقام معظم رهبری هم بسیار برآن تاکید دارند، اقتصاد دانش بنیان است؛ از این رو، کمک به شرکت های دانش بنیان برای اثرگذاری بر اقتصاد ملی یک ضرورت است.
به گفته او، اقتصاد دانش‌بنیان یکی زمینه های تحقق اقتصاد مقاومتی است که دو رکن اساسی دارد؛ نخست دانش بنیان بودن و دوم مردمی بودن که هر دو اینها در قالب شرکت های دانش بنیان تحقق می یابد.

ضرورت پرهیز از نگاه هزینه‌ای به تحقیق و توسعه
مشایخ با بیان اینکه نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش بنیان در اقتصاد ملی به ارزآوری برای کشور هم کمک شایانی می کند، اظهار داشت: در سال آینده از مرز دو میلیارد دلار صادرات کالاهای دانش بنیان عبور خواهیم کرد، بنابراین نباید نگاهمان به طرح های تحقیق و توسعه، هزینه ای باشد و باید به آن به مثابه یک سرمایه گذری بنگریم.
وی در پایان نمایشگاه «ایران ساخت» را که این روزها در نمایشگاه بین المللی تهران در حال برگزاری است و دستاوردهای فناورانه ساخت داخل را به نمایش می گذارد برآیند اعتماد به جوانان نخبه ایرانی دانست.
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح هم بحث خود را با این تذکر آغاز کرد که آرامش امروز جوانان نخبه و فناوری که در شرکت های دانش بنیان مشغول خدمت هستند، مدیون از خودگذشتگی سربازانی است که از ۸۶۰۰ کیلومتر مرز کشور حراست می کنند و نخبگان ما باید بدانند سربازی یک افتخار و تکلیف است.
امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی پور، ادامه داد: سرباز، یک سرمایه ملی است و ستاد کل نیروهای مسلح، اهمیت خدمت رسانی به شرکت‌های دانش بنیان را درک کرده و به همین دلیل با چنین طرحی همراهی دارد و مهارت افزایشی و مهارت آموزی به سربازاران را یک ضرورت می‌داند.

ماندگاری ۹۸ درصد مشمولان بهره‌مند از تسهیلات سربازی در کشور
رئیس مرکز نخبگان و استعدادهای برتر نیروهای مسلح هم برگزاری نمایشگاه برای به نمایش گذاشتن دستاوردهای نخبگان فناور را ابتکار عمل خوبی دانست و گفت سال ۹۷ از سوی معاونت علمی پیشنهاد به کار گیری نخبگان فناور به ستاد کل نیروهای مسلح داده شد و در سال ۱۴۰۱ بر اساس این طرح ۲۱۰۰ نفر را در دو قالب جذب کردیم؛ نخبه فناور که چیزی حدود ۴۰۰ نفر بودند و سرباز فناور که ۱۵۰۰ نفر را شامل می شد.
سردار حجت‌الله واعظی نژاد، ادامه داد: در این طرح سه هدف را پیگیری می کنیم؛ نخست، کمک به حفظ پایداری شرکت های دانش بنیان، دوم افزایش بهره وری دوره سربازی با رویکرد علمی و نهایتا کمک به توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری علمی و اقتصاد دانش بنیان.
وی همچنین تصریح کرد: نگه‌داشت نخبگان از دیگر اهداف این طرح بود که از نظر ضریب ماندگاری و نگه داشت نخبگان چیزی حدود ۹۸ درصد ضریب موفقیت داشته است و می توان گفت یکی از موفق‌ترین طرح های ما در نگه داشت و به کار گیری نخبگان است که رضایت آنها را هم به دنبال داشته است.
مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح آخرین سخنران این رویداد بود که در بحث خود بر سه کلید واژه سرباز، دانش بنیان و اشتغال و مهارت تمرکز کرد.
سردار موسی کمالی سرباز را عامل تولید امنیت، علم، ابتکار و خلاقیت خواند و نمایشگاه را بخش کوچکی از تلاش های سربازانی دانست که به این زیست بوم دانش بنیان تعلق دارند و حیات و نشاط این زیست بوم را رقم می زنند.
وی در پایان تاکید کرد با اشتغال زایی و مهارت آموزی به این نخبگان باید به نگه داشت و امید آفرینی در آنها همت گماریم. اینکه با این طرح ۹۸ درصد از پذیرفته شدگان این طرح ماندن را به مهاجرت ترجیح داده اند خود دستاورد و پیروزی بزرگ است.
انتهای پیام/
بهره‌مندی سه هزار و ۷۵۶ نفر از تسهیلات گذراندن دوره سربازی در شرکت‌های دانش‌بنیان خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار