معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران خبر داد:

افزایش ۷۲ درصدی درآمد گمرک آستارا در ۹ ماهه ۱۴۰۲

1402/10/09 - 15:53 - کد خبر: 105748 نسخه چاپی

نصر: معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران همزمان با بهره برداری از پل جدید مرزی آستاراچای و استقرار گمرک در آن گفت: با افتتاح پل جدید، ظرفیت صادرات، واردات و ترانزیت کالا در گمرک مرزی آستارا به حداقل دو میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.

به گزارش نصر، پل مرزی  "آستاراچای" بین ایران و جمهوری آذربایجان امروز با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی مقامات این کشور به بهره‌برداری رسید. رضوانی فر در آستانه افتتاح این پل درباره میزان حمل و نقل کالا از این گمرک در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار گروه تجارت خارجی خبرگزاری صدا و سیما گفت: بهره برداری از پل دوم در مرز آستارا موجب تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی خواهد شد. برای اینکه ابعاد و اهمیت استراتژیک پل جدید و استقرار گمرک و بقیه سازمان‌های خدمات دهنده مرزی بیشتر روشن شود باید به جزئیات حجم عملیاتی که در گمرک آستارا انجام می شود، اشاره کنیم.
وی تشریح کرد: در ۹ ماهه سال جاری ۵۸۳ هزار تن کالا به ارزش ۳۸۰ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به خارج کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲ و از حیث ارزش هشت درصد افزایش یافت.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: محصولات کشاورزی، پتروشیمی، کاشی و سرامیک و محصولات معدنی و فلزی عمده ترین کالاهای صادراتی از طریق این گمرک بودند.
رضوانی فر گفت: در این مدت همچنین ۱۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۴۴ میلیون دلار وارد کشور شد که از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۳۶ و ۱۳۰ درصد نسبت به ۹ ماهه سال قبل افزایش داشته است.
به گفته وی حجم مبادلات تجاری (صادرات و واردات) از گمرک آستارا ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۵۲۴ میلیون دلار است.
رضوانی فر با اشاره به اینکه مهم تر از آمار صادرات و واردات از طریق گمرک آستارا، بحث ترانزیتی است افزود: در ۹ ماهه سال جاری ۱۸۹ هزار تن محموله ترانزیتی از مقصد گمرک آستارا خارج شده است که حدود ۱۱ درصد نسبت به سال گذشته با  افزایش همراه بود.
به گفته وی، میزان ترانزیت از گمرک آستارا به عنوان مبداء کالاهای ترانزیتی، ۳۷۰ هزار تن بوده که ۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
رضوانی‌فر در خصوص تردد کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی و ترانزیتی از طریق گمرک آستارا در ۹ ماهه سال جاری اظهار داشت: در این مدت  ۴۲ هزار و ۱۷۹ دستگاه کامیون حامل کالاهای ترانزیتی و صادراتی از طریق گمرک آستارا وارد و تعداد  ۵۱ هزار و ۷۸۷ دستگاه کامیون از این گمرک مرزی خارج شده است.
وی گفت: در ۹ ماهه امسال تعداد کامیون های ورودی از این مرز ۱۴ درصد و تعداد کامیون خروجی ۱۰ درصد افزایش نشان می دهد.
رضوانی فر در خصوص وصولی ها و درآمد گمرک آستارا گفت، افزود: درآمد گمرک آستارا در ۹ ماهه سال جاری با ۷۲ درصد افزایش به یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید.
انتهای پیام/
افزایش ۷۲ درصدی درآمد گمرک آستارا در ۹ ماهه ۱۴۰۲ نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار