مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی؛

نرخ جدید یا پایه جدید مالیاتی برای طلا فروشان وجود ندارد

1402/10/04 - 11:44 - کد خبر: 105373 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی گفت:  هیچ مالیات جدید یا افزایش نرخی در حوزه مالیات ستانی از صنف طلا وضع نشده و اخذ مالیات ۲۵ درصد از طلا کذب است.

به گزارش نصر، عیسی اورج زاده، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی افزود: بر اساس قانون، اصل طلا و جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور معاف از مالیات بر ارزش افزوده است و تنها اجرت ساخت و سود فروشنده که سهم کوچکی از مبلغ پرداختی بابت خرید می باشد، مشمول ارزش افزوده است.
مدیرکل امور مالیاتی استان خاطر نشان کرد: هیچ گونه مالیات جدیدی بر خریداران طلا نیز وضع نشده بلکه اصل طلا هم از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده و از نظر سازمان مالیاتی ثبت کد ملی خریدار هنگام خرید طلا الزامی نیست.
وی در ادامه گفت: تنها تکلیف قانونی که از قبل برای اعضای صنف طلا در نظر گرفته شده بود، این است که طلافروشان مصنوعات طلا و پلاتین بر اساس جزء ۴ بند «ب» ماده ۲۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰ مکلف هستند که از اول دی ۱۴۰۲ به سامانه مودیان مالیاتی متصل شوند و صورتحساب‌های خرید و فروش طلا و جواهر را در این سامانه بارگذاری کنند و این در راستای الزام قانون تسهیل کسب و کارها است و نرخ جدیدی از مالیات طلافروشان مطرح نیست.
اورج زاده تاکید کرد: طلافروشان مانند سابق ملزم هستند ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از اجرت و کارمزد طلا بپردازند و هیچ حکم جدیدی برای طلافروشان وجود ندارد.
شایان ذکر است، سازمان امور مالیاتی از اول دی ماه ۱۴۰۲ همه مشاغل را موظف به اتصال به سامانه مودیان کرده است تا بر اساس این سامانه هرگونه خرید و فروش ثبت و با ایجاد شفافیت، مالیات ستانی عادلانه انجام شود. 
انتهای پیام/
نرخ جدید یا پایه جدید مالیاتی برای طلا فروشان وجود ندارد نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار