میرِ آذربایجان؛ حیدرِ آب/ تنها شهید شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی را بشناسید

1402/09/25 - 10:53 - کد خبر: 104890 نسخه چاپی

نصر: «میرحیدر غفاری» تنها شهید شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی بوده که در عملیات‌های غرب کشور به مقام شهادت نائل شده است.

به گزارش نصر، «میرحیدر غفاری» هشتم آبان متولد ١٣٢۴ در روستای ایل بلاغی از توابع شهرستان ماکو درخانواده‌اي متدين و مذهبي دیده به جهان گشود.
شهید غفاری تحصیلات خود را تا ششم ابتدایی نظام قدیم در محل تولد به پایان رسانده و به انجام خدمت مقدس سربازی مشغول شد. وی که از خانواده سادات بوده، با زمینه مذهبي حاكم بر خانواده و اتکا به ارزش‌های مكتبي خاص همواره اخلاق حسنه در رفتار و کردار خود داشت.
وی پس از اتمام خدمت سربازی، با علاقه‌ و توانمندی خود در حوزه تعمیرات مکانیکی به  عنوان تکنسین حاذق در سال ۴٨ به استخدام وزارت نیرو درآمده و در سد ارس مشغول به کار شد.
شهید غفاری در سال 51 ازدواج کرده و ثمره این وصلت دو دختر و سه پسر بود.
 

وی بعد از پيروزي انقلاب پا به پاي مردم در راستای تحقق اهداف و آرمان‌های امام راحل (ره) بر اساس بنیان‌های فکری و اعتقادی خود و آموزه‌های دینی و انقلابی در تبعیت از ولایت فقیه برای تنومند شدن نهال نوپای انقلاب فعاليت مي‌کرد.
سرانجام با شروع جنگ تحمیلی به عنوان بسیجی در جبهه‌های حق علیه باطل حضور یافته و به مناطق عملیاتی غرب کشور اعزام شد که با رشادت و غیرت بسیجی خود به عنوان فرمانده توپ در عملیات والفجر ٩ منطقه باختران (کرمانشاه) در مقابله با دشمن بعثی به شهادت رسید.
این شهید بسیجی همواره با صفات نیک و حسنه میان همه آشنایان از جایگاه خاصی برخوردار بود که همین خصلت، باعث حرمت و عزت خاص وی نزد همکاران بود.
 شهید غفاری در یکی از نامه خود به خانواده می‌نویسد: "عزیزانم از من نگران نباشید، چرا که در راه خداي يكتا خدمت می كنم و در هر صورت؛ چه بکشم چه کشته شوم، مثل تمام رزمندگان دیگر، پیروز میدانم."  
وی در بخش دیگری از این نامه به فرزندانش توصیه می‌کند: "خوب مي‌دانيد كه کلام و سخن پدر و مادر، خوشبختي فرزندانشان است. اگر كسي به حرف مادر يا پدرش اهميت ندهد، خداوند آن بچه را دوست ندارد. به مادرتان احترام بگذارید."  
مزار این شهید بسیجی در روستای زادگاهش  (ایل بلاغی) قرار دارد.
انتهای پیام/
میرِ آذربایجان؛ حیدرِ آب/ تنها شهید شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی را بشناسید نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار