وزارت بهداشت اعلام کرد:

غربالگری «پویش ملی سلامت» از ۱۵ میلیون نفر گذشت

1402/09/23 - 15:00 - کد خبر: 104827 نسخه چاپی

نصر: معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۱۵ میلیون و ۱۷۸ هزار و ۴۶۳ نفر تا امروز (پنجشنبه ۲۳ آذر) در «پویش ملی سلامت» در زمینه بیماری‌های پرفشاری خون و دیابت در سطح کشور، غربالگری شدند.

به گزارش نصر، درمان و آموزش پزشکی، از مجموع مشارکت‌کنندگان «پویش ملی سلامت»، ۳۲۱ هزار و ۲۷۱ نفر با احتمال ابتلا به پرفشاری خون و ۲۰۸ هزار و ۶۱۰ نفر با احتمال دیابت شناسایی شدند همچنین در ۲۴ ساعت گذشته یک میلیون و ۲ هزار و ۱۹۰ نفر در این پویش غربالگری شدند که از این تعداد ۱۹ هزار و ۴۵۳ نفر با احتمال پرفشاری خون و ۱۱ هزار و ۴۹ نفر با احتمال دیابت شناسایی شدند.
به گزارش ایرنا، پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان ۱۴۰۲ آغاز شده است و تا ۱۵ دی ادامه دارد. وزیر بهداشت درباره این پویش سلامت گفته است: در این پویش تکمیل پرونده سلامت الکترونیک و غربالگری دیابت و پرفشاری خون برای ارتقای برنامه سلامت خانواده مورد توجه است و امیدواریم ۷۰ درصد مردم در این پویش مشارکت داشته باشند.
بهرام عین اللهی افزود: ۸۳ درصد از کل مرگ و میرهای بیمارستانی مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است و سالانه ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی می‌میرند و ۳۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال فشارخون بالا دارند و ۶۰ درصد نیز از فشارخون خود بی خبرند و ۳۰ هزار مرگ در سال به خاطر دیابت در کشور اتفاق می افتد که موارد مهمی است.
وی افزود: با اجرای پویش ملی سلامت می‌توان از نیم میلیون مرگ بیماری‌های غیرواگیر و ۳۰ هزار مرگ ناشی از دیابت پیشگیری کنیم.
عین اللهی گفت: پویایی سلامت در کنترل بیمارها بسیار موثر است. در دوران کرونا تجربیات خوبی به دست آمد و مردم یاد گرفتند که چگونه سلامت خود را با استفاده از ماسک و شست‌وشوی دست‌ها حفظ کنند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: در این پویش ملی، افراد بالای ۱۸ سال با تکمیل پرسشنامه‌ای درباره سابقه دیابت و فشار خون بالا دارای پرونده سلامت می‌شوند و در صورت تشخیص بیماری تحت کنترل و درمان قرار می‌گیرند.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروزه به پویش سلامت نیاز داریم و باید از خانواده آغاز کنیم و در اینجا موضوع پرونده سلامت بسیار مهم است زیرا بسیاری از بیماری‌ها قابل پیشگیری است و در آینده هر کد ملی یک پرونده سلامت خواهد داشت البته در ۹۳ شهرستان اطلاعات سلامت توسط مراقبان بهداشت جمع آوری می‌شود.
وی گفت: بر اساس پویش ملی سلامت و ایجاد پرونده سلامت، وقتی به بیماری برخورد کردیم، راه درمان را از طریق نظام ارجاع انجام می‌دهیم و مشوق‌های خوبی وجود دارد به‌طوری‌که در بخش بستری ۸۵ درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.
انتهای پیام/
غربالگری «پویش ملی سلامت» از ۱۵ میلیون نفر گذشت خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار