معاون بانک مرکزی:

رشد نقدینگی و پایه پولی تا پایان سال کم می‌شود

1402/09/22 - 18:20 - کد خبر: 104758 نسخه چاپی

نصر: معاون بانک مرکزی گفت: رشد نقدینگی به ۲۶.۲ درصد رسیده که در میان‌مدت با پایه پولی به همبستگی می‌رسد و با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی حتما تا پایان سال این دو متغیر کاهشی خواهد بود.

به گزارش نصر، محمد شیریجیان در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: روند کنترل رشد نقدینگی و رشد پایه پولی در آبان ماه نسبت به ابتدای سال و شروع به کار دولت متناسب‌تر و بهتر شده است.
وی افزود: یکی از برنامه‌های اصلی بانک مرکزی در قالب سیاست تثبیت اقتصادی، موضوع کنترل و هدایت نقدینگی به عنوان متغیری که در میان مدت و بلندمدت تاثیر معنی‌داری بر تورم می‌گذارد بود. این اثر تورمی می‌تواند منجر به تخریب سایر متغیرهای اقتصادی شود.
شیریجیان با بیان این‌که رشد رشد نقدینگی در مهرماه ۱۴۰۰ که ابتدای کار دولت محسوب می‌شود به ۴۲.۸ درصد رسیده بود، خاطرنشان کرد: این عدد در آبان ماه ۱۴۰۲ یعنی طی دو سال به ۲۶.۲ درصد رسیده و ۱۶.۶ درصد کاهش یافته که رکورد خوبی در کنترل نقدینگی محسوب می‌شود. اثر تورمی آن نیز در کاهش ۱۶.۳ درصدی تورم بروز کرده و از این بعد نیز آثار مثبت دیگری خواهد داشت.
معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: رشد پایه پولی نیز در ابتدای امسال ۴۵ درصد بود که در حال حاضر به ۳۸.۵ درصد رسیده است. رشد پایه پولی و نقدیدنگی در میان مدت به یک همبستگی می‌رسند.
شیریجیان گفت: با توجه به اعمال سیاست کنترل نقدینگی توسط بانک مرکزی، دو متغیر رشد نقدینگی و پایه پولی تا پایان سال حتما در مسیر کاهش حرکت خواهد کرد.
انتهای پیام/
رشد نقدینگی و پایه پولی تا پایان سال کم می‌شود خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار