خبر/

تعرفه 8 هزار کالا با نهایی‌شدن موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا صفر می‌شود

1402/09/21 - 11:08 - کد خبر: 104622 نسخه چاپی

نصر: سرکنسول جدید ایران در جمهوری خودمختار نخجوان گفت: تعرفه هشت هزار کالا با نهایی شدن موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا صفر می‌شود.

به گزارش نصر، عزیز منصوری سرکنسول جدید ایران در جمهوری خودمختار نخجوان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: با نهایی شدن موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا از اول سال میلادی شاهد سنگین‌تر شدن کفه ترازوی صادرات ایران خواهیم بود.
وی از افزایش دو برابری صادرات ایران به کشورهای عضو این اتحادیه به عنوان مستندات این پیش‌بینی سخن گفت و افزود: در چهار سال موافقت‌نامه موقت محموله‌های ارسالی از ایران به این کشورها از رقم  ۲.۵ به پنج میلیارد دلار سیر صعودی داشته که با این روند پیش‌بینی می‌شود با نهایی شدن این موافقت‌نامه شاهد صادرات محصولات ایرانی به کشورهای این اتحادیه به ارزش ۱۰ میلیارد دلار باشیم.
منصوری به نکته‌ای در مورد موافقت‌نامه موقت و نهایی تاکید و گفت: در چهار سال مرحله موقت، تعرفه‌ها کاملا صفر نشده بود و تعداد کالاها نیز رقمی حدود ۸۰۰ قلم را شامل می‌شد که با این روند شاهد دو برابر شدن ارزش صادرات بودیم حال در موافقت‌نامه نهایی تعرفه کالاها صفر خواهد شد به جز معدودی از اقلام که جزء کالاهای حساس دسته بندی شده‌اند و تعرفه ای بین ۱۰ تا ۱۵ درصد آن هم جهت حمایت از تولیدات داخلی لحاظ می شود و همچنین تعداد کالاها نیز در موافقت‌نامه نهایی به رقمی بیش از هشت هزار کالا رسیده است.
منصوری با استناد به این آمار و ارقام روی کاغذی تاکید کرد: در صورت محقق شدن این آمار شاهد نقش آفرینی این موافقت‌نامه در بازار تجارت ایران خواهیم بود بطوری که حجم تجارت بین اوراسیا در تجارت کشور نقش و سهم بسیار بزرگی را به خود اختصاص خواهد داد که به تبع فرصت طلایی برای فعالین بخش تجارت در تمامی صنوف اعم از صنعتی، تولید، کشاورزی و ... خواهد بود تا بتوانند رونق کسب و کار خود را در حوزه صادرات دوچندان کنند.
انتهای پیام/
تعرفه 8 هزار کالا با نهایی‌شدن موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا صفر می‌شود خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار