خبر/

امضای یادداشت تفاهم کمیته عالی و ۶ سند همکاری بین ایران و سوریه

1402/09/18 - 18:44 - کد خبر: 104396 نسخه چاپی

نصر: پانزدهمین نشست کمیته عالی مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه با حضور محمد مخبر و حسین عرنوس نخست وزیر سوریه برگزار شد و در حاشیه آن یادداشت تفاهم نشست و ۶ سند همکاری به امضای مسئولان‌ عالی رتبه دو کشور رسید.

به گزارش نصر، محمد مخبر در این نشست با ابراز خرسندی از برگزاری پانزدهمین کمیسیون عالی مشترک همکاری های اقتصادی ایران و سوریه گفت: بسیار خرسند هستیم که این کمیته پس از وقفه ای طولانی برگزار شد و خوشبختانه به تصمیمات و توافقات خوبی نیز دست پیدا کردیم.
وی از سفر رئیس جمهور ایران به سوریه بعنوان نقطه عطفی در روابط و مناسبات تهران ـ دمشق یاد کرد و گفت: در سفر رئیسی به سوریه ۱۶ سند همکاری میان دو کشور به امضا رسید که باید تلاش کنیم این اسناد همکاری به همراه توافقاتی که امروز میان دو کشور منعقد شد با جدیت عملیاتی شود.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در کمیته عالی مشترک همکاری های دو کشور مباحث و موضوعات متعددی در بخش های مختلف نفت،‌ گاز،‌ برق،‌ صنعت، تجارت آزاد و گردشگری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت اظهار داشت: توافقات خوبی در زمینه های بازسازی کارخانه های آسیب دیده سوریه توسط شرکت های ایرانی و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی و همکاری های بخش کشاورزی میان دو کشور منعقد و پنج کمیته نیز برای پیگیری این موضوعات تعیین و مشخص شد.
وی اظهار امیدواری کرد با اجرای این توافقات و مشارکت جدی ایران در بازسازی سوریه،‌ مردم عزیز این کشور نتایج و آثار مثبت این توافقات را در حل مسائل و رفع مشکلات و ارتقاء سطح رفاه احساس کنند.
نخست وزیر سوریه نیز در این نشست با تاکید بر اینکه تهران و دمشق دیدگاه های مشترک و منطبقی در خصوص جنگ ظالمانه رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه دارند، گفت: محور مقاومت اجازه نخواهد داد رژیم صهیونیستی به اهداف خود برای بیرون راندن مردم غزه دست پیدا کنند.
حسین عرنوس دیدارها و مذاکرات روسای جمهور دو کشور در سفر دکتر رئیسی به دمشق را نقطه عطفی مهم و سرنوشت ساز برای گسترش هر چه بیشتر مناسبات فیمابین ارزیابی و خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم توافقات و اسنادی که میان دو کشور به امضا رسیده بصورت جدی اجرایی شود.
وی افزود: خوشبختانه طی چند ماه گذشته توانسته ایم گام های مثبتی برداریم و اقداماتی که طی سالیان سال معطل مانده بود را به نتیجه برسانیم که این نشانگر مسئولیت پذیری هر دو کشور برای گسترش مناسبات فیمابین است.
نخست وزیر سوریه با اشاره به مذاکرات دو هیات در خصوص موضوعات مختلف، گفت: در این مذاکرات تصمیمات و توافقات خوبی در حوزه همکاری های بانکی، تجارت آزاد، بیمه، انرژی و گردشگری اتخاذ شد و تاکید مسئولین دو کشور این است که این توافقات هرچه سریعتر عملیاتی شود.
وی اظهار امیدواری کرد با پیگیری جدی مسئولین دو کشور شاهد نتایج و دستاوردهای ملموس در گسترش مناسبات و ارتقاء سطح همکاری های دو کشور باشیم و ملت های دو کشور آثار و نتایج این توافقات را احساس کند.
پس از این نشست، یادداشت تفاهم پانزدهمین نشست کمیته عالی مشترک ایران و سوریه به امضای معاون اول رئیس‌جمهور ایران و نخست وزیر جمهوری عربی سوریه رسید.علاوه بر این با هدف توسعه بیش از پیش روابط تهران- دمشق و در راستای توافق روسای جمهور دو کشور پس از سفر دکتر رئیسی به سوریه، مسئولین عالی ذیربط ۶ سند همکاری را امضا کردند.
در همین زمینه پیوست اصلاحی موافقت نامه تجارت آزاد میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه میان وزارت صنعت معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و وزارت اقتصاد و تجارت خارجی جمهوری عربی سوریه، سند همکاری های گردشگری میان وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت گردشگری سوریه، سند همکاری در زمینه آثار باستانی و موزه بین موزه ملی جمهوری اسلامی ایران و اداره کل آثار باستانی و موزه جمهوری عربی سوریه، سند همکاری های وزرشی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه، سند همکاری میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه ملی الاسد جمهوری عربی سوریه و سند همکاری های بانکی بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی سوریه در حضور مخبر و نخست وزیر جمهوری عربی سوریه به امضا مسئولین ذیربط در دو کشور رسید.
شایان ذکر است وزرای صنعت، معدن و تجارت، نیرو،‌ اقتصاد، ورزش و جوانان،‌ جهاد کشاورزی، نفت،‌ میراث فرهنگی،‌گردشگری و صنایع دستی و رئیس کل بانک مرکزی کشورمان نیز در این نشست حضور داشتند.
انتهای پیام/
امضای یادداشت تفاهم کمیته عالی و ۶ سند همکاری بین ایران و سوریه خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار