ربیعی خبر داد:

تصمیمات دولت برای سهولت واردات کالا در بازارچه‌های مرزی

1398/10/04 - 16:42 - کد خبر: 10338 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی دولت از اختصاص پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تامین مسکن بازنشستگان در جلسه امروز هیات وزیران خبر داد و گفت: همچنین مقرر شد با جایگزینی ثبت‌ آماری کالا به جای ثبت سفارش، کالاها در بازارچه های مرزی با سهولت بیشتری وارد شود.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، «علی ربیعی» روز چهارشنبه درحاشیه جلسه هیات وزیران با اشاره به مصوبات امروز دولت گفت: در جلسه امروز هیات وزیران، پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ۴۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی کشوری و لشکری اختصاص داد.
وی سود این تسهیلات را در تهران ۹ درصد، در مراکز استان‌ها هفت درصد و در سایر مناطق چهار  درصد عنوان کرد و گفت: بازنشستگانی که بیش از پنج سال از بازنشستگی‌شان گذشته باشد و فاقد مسکن باشند، مشمول این وام قرار خواهند گرفت.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: سقف این تسهیلات در تهران۵۰ میلیون تومان و در سایر استان‌ها ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.
به گفته ربیعی این پنج هزار میلیارد تومان در اختیار بانک مسکن خواهد بود و برای خرید و ساخت در اختیار بازنشستگان قرار خواهد گرفت.
سخنگوی دولت تصمیم مهم دیگر امروز هیات وزیران را در ارتباط با مناطق مرزی عنوان کرد و گفت: در این جلسه درباره مناطق مرزی کردستان و آذربایجان غربی بحث و تصمیم گرفته شد جاذبه‌های مسائلی مانند کولبری و یا جاذبه هایی که در شرق کشور به اشکال دیگری هست، را به سمت بازارچه‌های مرزی سوق دهیم.
وی با بیان اینکه قرار شد، ثبت آماری جایگزین ثبت سفارش شود، اظهارداشت: کالا به طور کامل در بازارچه‌ها با سهولت بیشتر وارد خواهد شد و نوع و میزان اقلام هم به سمت اقلامی که سودآوری بیشتری داشته باشد، گسترش پیدا می‌کند.
ربیعی اظهارداشت: (پیش از این)  برای مناطق مرزی ۱۰۰ قلم کالا در نظر گرفته شده بود که در جلسه امروز قرار شد اقلام جدیدی اضافه شود که تصمیم گیری درباره حدود و میزان اقلامی که از هر بازارچه وارد می شود، توسط کمیته‌ای اعلام خواهد شد.
سخنگوی دولت درخصوص حجم و میزان اقلامی که از هر چه بازارچه‌ای می‌تواند وارد کشور شود، گفت: هم درباره ظرفیت مبادلات و سهولت در بازارچه های مرزی و هم اینکه ۱۵ درصد سود بازرگانی این بازارچه‌ها تخفیف داده شده که می‌تواند به مرزنشین‌های شرق و غرب کشور و بازارچه‌های مرزی آنها کمک کند.
ربیعی با اشاره به مباحث جلسه هیات دولت درباره ساماندهی مرزها و مرزنشینان و همچنین مشارکت و سرمایه گذاری  بخش خصوصی در این حوزه گفت: این موضوع به کمیسیون‌ اقتصاد واگذار شد تا در سال‌های باقی مانده دولت سرمایه گذاری جدیدی در این زمینه انجام دهیم.

وزارت اقتصاد می تواند املاک مازاد دستگاه‌ها را شناسایی کرده و بفروشد
وی ادامه داد: امروز آیین‌نامه اجرایی نحوه فروش املاک و اموال مازاد نیز در جلسه دولت بحث شد که در استان‌ها چگونه به فروش برسد و قرار شد در وزرات اقتصاد این موضوع دنبال شود و در استان‌ها نیز یک کمیته تشکیل شد که در مورد پیشگیری‌هایی که در خصوص واگذاری‌ها صورت می‌گیرد و چسبندگی‌هایی که گاهی ایجاد می شود، اقدامات لازم صورت بگیرد، قرار شد این املاک شناسایی شود و وزارت اقتصاد این حق را داشته باشد که این املاک را خود انتخاب کند و به فروش برساند.
سخنگوی دولت با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در دولت درباره صادرات و واردات اظهارداشت: در ۹ ماه گذشته، ۳۱ میلیارد و ۹۰۲ میلیون دلار صادرات و  ۳۱ میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار واردات داشتیم که نشان می‌دهد تراز تجاری کشور مثبت است.
وی گفت: دولت تاکید دارد برای برخی از کالاهایی که در داخل کشور می‌تواند ساخته شود را حمایت کنیم.

ایجاد ارز مشترک بجای دلار را دنبال می‌کنیم
ربیعی با اشاره به سخنان اخیر «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی پس از سفر رییس جمهوری به این کشور بیان کرد: اظهارات وی پس از برگزاری اجلاس سران کوالالامپور ۲۰۱۹ درباره اقدام برای ارز مشترک ایران، ترکیه و قطر و مالزی برای ما بسیار حائز است، این پیشنهاد ما بوده است و از سخنان نخست وزیر مالزی نیز استقبال می‌کنیم، امیدواریم این ارز جایگزینی برای دلار در میان این کشورها شود.

دولت بر تصویب لوایح  FATF  اصرار دارد
سخنگوی دولت درباره سخنان یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر ارسال پیام رییس جمهوری برای توقف بررسی لوایح FATF  در مجمع در سال گذشته، گفت: موضع دولت را وزیران امور خارجه و اقتصاد و معاون حقوقی رییس جمهوری بیان می‌کنند، ما همچنان مصرانه تصویب این لوایح را کمک به بهبود وضع اقتصادی ایران و به مصلحت کشور می‌دانیم.
 ربیعی بیان کرد: امیدواریم مجمع نیز به دیدگاه دولت توجه کند و البته خوشحالیم که آنها این دو لایحه را از دستور خارج نکرده اند همین برای دولت حائز اهمیت است و کمیسیون مشترک نیز موضوع را پی گیری می کند.
وی درخصوص گزارش حقوق بشری تبعیض زنان و اقلیت‌های دینی گفت: معمولا این گزارش‌ها دو اشکال دارد؛ یکی این که ما درست گزارش نمی‌دهیم. برای مثال درباره زنان بحث شد ولی ما چرا آمار ندادیم از هر دستگاه امنیتی پرسیدیم گفتند ما منع نکردیم. در واقع بخشی از مشکل از خودمان است که آمار دقیق ارسال نمی‌کنیم.
سخنگوی دولت افزود: البته درست است که ما هنوز راه زیادی برای بهبود وضعیت زنان داریم اما آمار حضور زنان در دانشگاه‌ها، اشتغال‌ها و سازمان‌های مردم نهاد داده نشده است.
ربیعی اضافه کرد: بحث دیگر این است که چند سازمان هستند که معمولا گزارش‌های منفی و دروغ تهیه می کنند و باید بپذیریم که سیاست زدگی هم در این گزارش‌ها  وجود دارد. البته این دلیل نمی‌شود که برای بهبود وضعیت داخلی همه ایرانیان تلاش نکنیم.

اقلیت‌های دینی در ایران  هیچ دوگانه‌ای احساس نمی‌کنند
سخنگوی دولت در ادامه میلاد حضرت مسیح و سال نو میلادی را به همه مسیحیان تبریک گفت و افزود: آنها می توانند شهادت بدهند که در مورد وضعیت اقلیت‌ها، ایران خیلی از کشورهای دیگر بهتر است و هموطنان مسیحی، یهودی و زرشتی هیچ دوگانه‌ای احساس نمی‌کنند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه قرار بود یارانه سه دهک بالا را حذف کرده و به کم درآمدها داده شود، گفت: هر اندازه که افراد شناسایی شوند حذف می‌شود. ولی اینکه ۲۸ میلیون نفر را یکباره حذف کنیم، درست نیست. این کار صدک صدک  انجام می شود. شما اصرار نکنید و جامعه هم ظرفیت ندارد که یک دفعه سه دهک را حذف کنیم.

مشکل آلودگی از احتراق ماشین‌ها و موتور سیکلت‌هاست
دستیار رئیس جمهوری درباره کیفیت بنزین داخلی هم گفت: از آقای زنگنه سوال کنید. در کانال سخنگویی سهم هریک از منابع آلودکنندگان را خواهم گذاشت و در آنجا مشخص شده است. مشکل آلودگی از نوع بنزین نیست بلکه از نوع احتراق ماشین‌ها و موتورسیکلت‌ها است. حتی سوخت نیروگاه‌ها را هم گازی کردیم.
ربیعی اضافه کرد: در خصوص کیفیت بنزین از سال ۷۶ به بعد فعالیت های خوبی انجام شده و با آمدن آقای زنگنه این کار ادامه پیدا کرد بنابراین کیفیت بنزین های ما استاندارد است.

مسائل داخلی را کتمان نمی‌کنیم/ رفتار غربی‌ها مداخله در امور داخلی ایران است
وی در پاسخ به سوالی درباره متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر بخصوص در حوادث آبان ماه از طرف غربی ها گفت: ما دولتی نیستیم که مسایل داخلی را کتمان کنیم در خصوص این حوادث هم کمیته ای تشکیل شده تا ابعاد آن به طور کامل بررسی و مشخص کند.
ربیعی ادامه داد: غربی‌ها سیاست‌های دوگانه ای دارند. در سیاست‌های دوگانه اتفاقاتی را می‌بینید که اصلا آنها نمی‌بینند. در یک کشور دیگر خبرنگاری را می‌کشند رییس جمهور آمریکا خیلی بی تفاوت می‌گوید چیز مهمی نیست.
سخنگوی دولت گفت:  ما در زمینه حقوق بشر خیلی از آنها حساس‌تر هستیم و معتقدیم رفتارهای غربی ها مداخله در امور داخلی ایران است.
ربیعی افزود: در دولت به اندازه کافی در همه موارد بحث شده است. خون از بینی یک ایرانی بیاید درد همه ما است بنابراین در این زمینه حساسیت کافی داریم.
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری درباره آمار کشته شدگان از طرف یکی از خبرگزاری‌ها گفت: این آمارها از یکی از سازمان‌های شناخته شده دروغگو است که همه ملت ایران آنها را می شناسند و عادت شان هم هست. قطعا این آمارها بسیار غلوآمیز و دروغ است و  من این آمارها را بشدت تکذیب می کنم. برای آنها جان انسان‌ها آنقدر بی ار
زش است که به طور فله‌ای آمار می‌دهند.
انتهای پیام/
 تصمیمات دولت برای سهولت واردات کالا در بازارچه‌های مرزی خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار