رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد

ایران ششمین کشور چاق دنیا / از هر چهار ایرانی سه نفر از دیابت خود مطلع هستند

1402/09/02 - 11:21 - کد خبر: 103270 نسخه چاپی

نصر: رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به چاقی ۷۰ درصد مردم کشور و افزایش دیابت در سال‌های آتی، بر ضرورت بهره‌گیری از هوش مصنوعی در تشخیص و درمان بیماری‌های غدد تاکید کرد.

به گزارش نصر،‌ دکتر علیرضا زالی در آیین افتتاحیه چهاردهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد و متابولیسم رشد علمی، کمی و کیفی کشور طی سال‌های اخیر در حوزه بیماری‌های غدد را چشمگیر خواند و گفت: جایگاه علمی کشور در این رشته رشد تصادعدی را تجربه می‌کند و حضور و دانش متخصصان امروز بسیاری از مسائل آینده کشور را مرتفع خواهد کرد.
وی با بیان اینکه تغییرات الگوی بیماری‌ها بویژه بیماری‌های متابولیک، فزونی سندرم متابولیک، تغییرات اقلیمی و سالمند شدن جمعیت از چالش‌های پیش‌روی نظام سلامت محسوب می‌شود، افزود: این مسائل همت همکاران متخصص و فوق تخصص در حوزه آموزش، پژوهش و درمان بیماری‌های غدد را می‌طلبد.

چاقی ۷۰ درصد مردم ایران
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شایع‌ترین بیماری غدد در ایران را چاقی دانست و گفت: بیش از ۷۰ درصد مردم ایران چاق هستند و ۴.۵ درصد افراد چاقی مفرط دارند که این عدد روبه افزایش است.
وی افزود: موضوع دیابت نیز مسئله جدی نظام سلامت است که در سال‌های آینده این مشکل افزایش می‌یابد؛ به طور مثال اگر معیار را قند بالای ۱۲۶ در نظر بگیریم، حدود ۱۵ درصد مردم در استان تهران دیابت دارند. پیش‌بینی می‌کنیم در استان تهران، تعداد افراد «پرِدیابت» به ۲۵ درصد افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه آمار نشان می‌دهد از هر چهار ایرانی سه نفر از دیابت خود مطلع هستند، ادامه داد: ۶۵ درصد دیابتی‌های استان تهران تحت درمان هستند اما فقط یک سوم این آمار دارو و درمان کافی دریافت می‌کنند.

افزایش احتمال بروز سرطان تیروئید طی سالیان آتی
دکتر زالی در ادامه تصریح کرد: ایران ششمین کشور چاق دنیا است. در بحث تیروئید نیز حدود ۱۰ درصد افراد به نوعی گرفتاری تیروئید دارند. پیش‌بینی می‌کنیم در ایران هفت درصد افراد پرکاری تیروئید overt و یک و نیم درصد پرکاری تیروئید غیر overt و ۵.۵ درصد کم کاری تیروئید داشته باشند که همین موضوع در سال‌های آینده احتمال بروز سرطان تیروئید را افزایش می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه اخیرا از سوی وزارت بهداشت در خصوص افزایش سرطان تیروئید هشدارهای داده می‌شود، گفت: این افزایش منجر به تغییری در الگوی ابتلا به انواع سرطان‌ها خواهد شد.
زالی در ادامه به ضرورت بهره‌گیری از دانش نوین در علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: از پژوهشگران درخواست می‌کنم هوش مصنوعی را در تولیدات علمی خود مدنظر قرار دهند. در تشخیص و درمان بیماری‌ها بویژه بیماری‌های غدد به دلیل پیچیدگی‌های تشخیصی و درمانی، هوش مصنوعی می‌تواند ظرفیت خوبی را ایجاد کند. از طرفی ایجاد ظرفیت جنبشی در علوم نوین در ایران این ظرفیت را فراهم می‌کند.
رییس دانشگاه از حرکت علوم سلامت به سمت پزشکی فردی خبر داد و گفت: علوم نوین از جمله هوش مصنوعی، یادگیری عمیق، طب بازساختی و مهندسی بافت زمینه را برای حرکت به سمت پزشکی نوین ایجاد خواهد کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وی در پایان گفت: حضور بالغ بر ۵۰۰ فوق تخصص در زمینه بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم ظرفیت ممتازی برای رفع چالش‌های حوزه سلامت است.
انتهای پیام/
ایران ششمین کشور چاق دنیا / از هر چهار ایرانی سه نفر از دیابت خود مطلع هستند خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار