مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو؛

کمبود حدود ۱۰۰ قلم دارو در کشور وجود دارد

1402/08/23 - 16:22 - کد خبر: 102820 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره وضعیت تامین داروهای دیابت مانند متفورمین ادامه داد: میزان نیاز کشور به داروی متفورمین ماهانه 135 میلیون عدد است و در 7 ماه گذشته یک میلیارد و 700 میلیون عدد داروی متفورمین در کشور تولید و تامین شده بنابرایندسترسی مردم به این دارو بهبود پیدا کرده است.

به گزارش نصر، وی با بیان این‌که هفته گذشته جلساتی با مسئولان بانک مرکزی برای تامین ارز دارو برگزار شد، گفت: امسال حوزه دارو به میزان 40 درصد ارز بیشتری را نسبت به سال گذشته به خود اختصاص می‌دهد که منجر به کاهش کمبودهای دارویی نسبت به سال گذشته شده است؛ با این وجود برخی داروها نیاز به ارز اختصاصی دارند که باید تامین شود. 
پیکانپور با بیان این که کاهش کمبودهای دارویی نیاز به مداخلات فراسازمانی دارد، افزود: ما تلاش خود را برای افزایش برنامه‌‌های تولید دارو در کشور انجام داده‌ایم و در قسمت‌هایی که دچار کمبود می‌شدیم با تسهیل‌گری، تامین دارو از سایر مسیرها صورت می‌گرفت.
 مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره وضعیت تامین داروهای دیابت مانند متفورمین ادامه داد: میزان نیاز کشور به داروی متفورمین ماهانه 135 میلیون عدد است و در 7 ماه گذشته یک میلیارد و 700 میلیون عدد داروی متفورمین در کشور تولید و تامین شده بنابرایندسترسی مردم به این دارو بهبود پیدا کرده است.
 پیکانپور درباره وضعیت تامین سایر داروهای کمبودشده در کشور نیز بیان کرد: در حوزه تامین داروهای مشتق از پلاسما مانند آی‌وی‌آی‌جی و آلبومین دچار کمبودهایی شده‌ایم؛ تا انتهای امسال 600 هزار لیتر پلاسما برای تهیه این داروها به خارج از کشور ارسال می‌شود که با این اتفاق امیدواریم سال آینده از نظر کمبود آلبومین و IVIG دچار مشکل نشویم. همزمان پالایشگاه پلاسما نیز در دست راه‌اندازی است که تا آخر سال به بهره‌برداری می‌رسد و امیدواریم در زمینه تولید داروهای مشتق از پلاسما به خودکفایی برسیم.
انتهای پیام/
کمبود حدود ۱۰۰ قلم دارو در کشور وجود دارد خبرگزاری تسنیم

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار