در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تبریز تاکید شد؛

تبدیل کتابخانه‌های عمومی کشور به پایگاه‌های فعال فرهنگی و اجتماعی

1402/08/19 - 23:47 - کد خبر: 102646 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی بر تبدیل کتابخانه های عمومی کشور به پایگاه های فعال فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش نصر، اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تبریز در مصلای امام خمینی (ره) ضمن تبریک سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و ۲۴ آبان روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار و گرامیداشت سالروز رحلت مفسّر بزرگ قرآن علامه سید محمدحسین طباطبایی و زحمات بی بدیل ایشان در حوزه قرآن کریم گفت: مطالعه اساس توسعه و رشد شخصیت انسان می‌شود و همیشه مورد تاکید در کلام بزرگان بوده است. با کتابخوانی است که نسل جوان با پیشینه تاریخی، دینی و مشاهیر خود آشنا شده و الگوهای مناسب مطابق سبک زندگی ایرانی و اسلامی را برای زندگی و آینده خود انتخاب می‌نمایند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به شعار هفته کتاب ۱۴۰۲ «آینده خواندنی است» بر برنامه ریزی ویژه نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای کتابخوان کردن نسل آینده افزود: اداره کل کتابخانه های عمومی در این راستا دو طرح «کودک کتابخوان» و «نوجوان کتابخوان» را برگزار می‌کند که طرح «کودک کتابخوان» با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز انجام خواهد گرفت که در این طرح به هر کودکی که در سن شش سالگی برای تزریق واکسن مراجعه می‌نماید یک کارت دعوت برای عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی محل سکونت با امضای مسئول کتابخانه اهدا می‌شود.
همچنین در طرح «نوجوان کتابخوان» نیز که با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان صورت می‌گیرد از میان خود دانش آموزان افرادی به عنوان «کتابیار» انتخاب می‌شود که از این طریق ارتباط گسترده میان کتابخانه و دانش آموزان ایجاد می‌شود. همچنین در این طرح کتابداران کتابخانه عمومی به مدرسه همجوار جهت معرفی کتاب، آشنایی دانش آموزان با کتابخانه، برگزاری مسابقات کتابخوانی و قصه گویی اعزام می‌شوند.
اسد بابایی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم توجه ویژه ای به نهضت تکمیل و تجهیز کتابخانه های عمومی کشور و توسعه دسترسی به کتابخانه های عمومی دارد افزود: در همین راستا در ۱۵ ماه گذشته با افتتاح چهار کتابخانه عمومی الدار اصلان مارالان شهرستان تبریز، کتابخانه عمومی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شهر جدید سهند، کتابخانه سیار دنیابین در شهرستان شبستر و کتابخانه استاد کریمی مراغه‌ای در شهرستان مراغه تعداد کتابخانه های عمومی استان از ۱۱۳ به ۱۱۷ کتابخانه رسیده است.
بابایی اظهار داشت در دوره کنونی مدیریت کتابخانه های عمومی، این مراکز از مکان صرف امانت کتاب خارج شده و به پایگاه فعال فرهنگی و اجتماعی محل رجوع عامه مردم تبدیل شده است. کتابخانه های عمومی دارای بزرگترین شبکه مراکز فرهنگی و نیروی انسانی در سراسر استان و کشور می‌باشند که سعی بر این است از این ظرفیت در راستای توسعه فرهنگ عمومی مردم گام بردارد.
بابایی با تاکید بر ورود کتابخانه های عمومی به عرصه‌های جدید خدماتی، مشاوره خواندن، مشاوره اطلاعاتی، خدمات مرجع مجازی، تشکیل محافل ادبی و قرآنی و حمایت از کسب و کارهای کوچک و خانگی را از این جمله برشمرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه کتاب هدیه ارزشمندی است از مردم نمازگزار شهر تبریز دعوت کرد با اهدای کتاب‌های تازه و مازاد خود به کتابخانه های عمومی ضمن ترویج این سنت حسنه لذت کتابخوانی خود را با دیگران شریک بشوند. بابایی افزود: اداره کل کتابخانه های عمومی استان نیز در راستای تقویت مجموعه خود در ۱۵ ماه گذشته سه پویش «نذر کتاب، نشر خوبی ها»، «اهدای کتاب، بارش دانایی» و «اهدای کتاب ویژه اساتید و دانشجویان آذربایجان شرقی» را برگزار کرده که از طریق این سه پویش بیش از ۵۲ هزار جلد کتاب وارد مجموعه کتابخانه های عمومی گردیده است.
اسد بابایی با تقدیر از همراهی مسئولان استانی به ویژه حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی آل هاشم نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز و جناب آقای عابدین رضوی خرم استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: در ۱۵ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه ۱۰۴ در صد میزان عضویت در کتابخانه های عمومی و ۱۳۷ درصد امانت کتاب افزایش پیدا کرده که این امر از سال ۱۳۸۹ همواره میزان کاهشی داشته است.
بابایی از همه آحاد مردم، مسئولین، خیرین و دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی جهت مشارکت فعال‌تر در امر توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی، ساخت و تجهیز کتابخانه ها، اهدای منابع و اهدای زمین و ساختمان دعوت کرده گفت: توسعه همه جانبه جامعه در گرو توسعه کتابخوانی و کتابخانه است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی در پایان سخنان خود در نماز جمعه تبریز با اعلام همدردی و حمایت از مردم فلسطین و غزه، به معرفی کتاب «۱۰ غلط مشهور درباره اسرائیل» برای نمازگزاران پرداخت.
گفتنی است؛ در حاشیه این سخنرانی جمعی از مدیران و مسئولین اداره کل کتابخانه های عمومی استان، میزخدمت در میان نمازگزاران برپا کردند.
انتهای پیام/
تبدیل کتابخانه‌های عمومی کشور به پایگاه‌های فعال فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار