خبر/

مجموعه نمایشنامۀ «سه زن» به همت انتشارات ریتم منتشر شد

1402/08/19 - 13:00 - کد خبر: 102621 نسخه چاپی

نصر: مجموعه نمایشنامۀ «سه زن»؛ با رویکرد توجه به مقام زن و محوریت زن در نمایشنامه‌ها، به قلم هادی ولی‌پور قره قیه، به همت انتشارات ریتم و با همکاری مؤسسه فرهنگی هنری نغمه آفرینش هنر، منتشر و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش نصر، «جواد کریم‌نژاد» مدیر انتشارات ریتم، با اعلام این خبر گفت: «نمایشنامه‌نویسی» به شکل امروزی در ادبیات کشور ما در مقایسه با سایر انواع ادبی دیرینه سال نیست، اما می‌طلبد که در حوزۀ فعالیت‌های نمایشی، رویکرد «نمایشنامۀ ایرانی»، به مدد تولید متون نمایشی بومی با رنگ و بوی فرهنگ ایرانی و اقوام مختلف آن- که بیانگر زیست بوم و فرهنگِ غنی جای جای ایران باشد- گسترش یابد و امروزه با توجه با کارزار نابرابرِ فرهنگی، ضرورت تولید، انتشار و معرفی «نمایشنامه‌های ایرانی»، بیش از پیش احساس می‌شود، چرا که فارغ از ژانر و نوع اجرا، «نمایشنامه» پتانسیل خوانده شدن توسط افراد بسیار زیادی را دارد و می‌تواند در کنار سایر گونه‌های ادبی، در خدمت فرهنگ‌سازی، تعلیم و پرورش فکری مخاطبان و جامعۀ هدف خود قرار گیرد. 
مدیر انتشارات ریتم ضمن اشاره به فقر نمایشنامه‌نویسی ایرانی- بومی گفت: تئاتر ما، بخصوص گونۀ اجتماعی آن، به فقر نمایشنامه‌نویسی ایرانی- بومی مبتلاست و تعداد فعالان دست به قلم تئاتری که زیست بومِ خود را بشناسند و برای آن جغرافیا بنویسند، بسیار کم است.
مجموعه حاضر مشتمل بر سه نمایشنامه با عناوین «خاله آغا»، «من یک زن هستم»، «یورتمه رفتن اسب ماده» است که نمایشنامه‌های موجود؛ با طرح کلی داستانی؛ ضمن رعایت اصول و عناصر ساختار «ملودرام»، تناسب و منطقی بودن موضوع را برای مخاطبان خود نیز دارد و هر سه متن در گونۀ تئاتر اجتماعی و «نمایشنامۀ ایرانی- بومی»، قرار می‌گیرند.
کریم نژاد در ادامه تصریح کرد: از شاخصه‌‌های قابل توجه این مجموعه برای چاپ و انتشار مواردی هم‌چون؛ توجه به مقام زن و محوریت زن در نمایشنامه‌های حاضر، پرداخت به گونۀ نمایش سنّتی اندرونی، پرداخت به بخشی از تاریخ معاصر ایران و جنبش مشروطه‌خواهی و در نهایت پرداخت به موضوعات روز اجتماع و مسئله آسیب‌های اجتماعی با نگاه به سقط جنین بوده که از بارِ موضوعی بالا در اجرای تئاتری بهره‌مندند. این کتاب در قالب مجموعه نمایشنامه؛ با رویکرد توجه به مقام زن و طرح مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و روابط انسانی حاکم در محیط پیرامون به قلم «هادی ولی‌پور»، به رشته تحریر درآمده و برای صحنۀ تئاتر تنظیم شده است. اثر نقاشی رنگ و روغن، با عنوان «من و خدا»؛ از مجموعه نقاشیِ «زن» «مینا نیک‌رزم»، از نقاشان سورئالیست استان نیز زینت‌بخش طرح جلد این کتاب است.
 مجموعه نمایشنامۀ «سه زن» توسط انتشارات ریتم و با همکاری مؤسسه فرهنگی هنری نغمه آفرینش هنر در قطع رقعی و در 160 صفحه با شمارگان یک هزار نسخه با کاغذ بالک و چاپ نفیس به زیور طبع آراسته شده است و همزمان با برگزاری هیجدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز، ساعت 16 روز یکشنبه، 21 آبان‌ماه سال جاری با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، در سالن پروین اعتصامی، سرای اهل قلم رونمایی خواهد شد.
انتهای پیام/
مجموعه نمایشنامۀ «سه زن» به همت انتشارات ریتم منتشر شد نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار