واکنش مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی به انتقاد ناشران تبریزی:

تبریز؛ پایلوت فروش یکپارچه کتاب / هیچ محدودیت زبانی در عرضه کتاب نداریم

1402/08/17 - 13:58 - کد خبر: 102544 نسخه چاپی

نصر: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی به انتقاد برخی از ناشران پیرامون نمایشگاه کتاب امسال تبریز واکنش نشان داد و موضوعات مطرح شده را رد کرد.

به گزارش نصر؛ محمد حسین بلاغی در گفتگو با نصر ضمن اشاره به جزئیات نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب و سبک فروش یکپارچه در این نمایشگاه گفت: این شیوه نامه توسط مسئولان اجرایی نمایشگاه کتاب کشور تنظیم شده است و اداره کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی نقشی در تنظیم آن ندارد.
وی با بیان اینکه این سبک از برگزاری نمایشگاه کتاب پیش از این در شهرهای کوچک تر از جمله کیش، بندرعباس و برخی استان های کوچک اجرا شده است، افزود: تبریز به عنوان اولین کلانشهر و پایلوت اجرا شیوه نامه انتخاب شده است نه شهر آزمایشی و قطعا از این پس در دیگر کلانشهرها نیز نمایشگاه کتاب به همین نحو برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان با اشاره به اینکه زیرساخت های نمایشگاه بین المللی تبریز مساعد برگزاری چنین سبک نمایشگاهی است و این نشانه از توسعه یافتگی کلانشهر و دلیل انتخاب به عنوان پایلوت است،گفت: فضای این نمایشگاه دارای فیبر نوری بوده و سالن های آن وسعت خوبی دارد.
وی اضافه کرد: بسیاری از نمایشگاه های ملی و عنوان های تخصصی نمایشگاهی از تبریز شروع شده است و به همین سبب این کلانشهر بهترین نقطه شروع برای سبک های جدید است، افزود: ابعاد مختلف و جزئیات شیوه نامه جدید برگزاری نمایشگاه کتاب زیر نظر خانه کتاب طی جلسات مکرر بررسی شده است و نگاه کارشناسانه به این نحو از اجرا داشتیم.
بلاغی با بیان اینکه خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان و در ۱۵ استان دیگر اجرا خواهد شد، افزود: درست است که محک جدی برگزاری نمایشگاه با همکاری خانه کتاب در تبریز خواهد بود، قطعا نقاط ضعف و قوت خواهد داشت و برای بهبود آن تلاش خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه در هجدهمین دوره از نمایشگاه کتاب، انواع کتاب های آموزشی، علمی، ترکی و فارسی وجود دارد و هیچ محدودیت زبانی و محتوایی در ارائه کتاب ها در نمایشگاه اعمال نشده است، ادامه داد: فروش یکپارچه کتاب در نمایشگاه ممکن است نقص هایی داشته باشد و اما برای احرای آن به بهترین نحو با تمام ناشرانی استانی جلسات پیاپی گذاشته شده است و تک به تک دعوت شده اند.
وی با اشاره به اینکه غرفه ناشران استانی در راستگرد ورودی سالن نمایشگاه بین المللی تبریز است و بهترین جانمایی انجام گرفته است، اظهار داشت: تخفیف ۴۰ درصدی نیز صرفا در سایت ثبت نام خانه کتاب و برای کتاب های کمک درسی مطرح شده است و اداره کل فرهنگ ارشاد استان متعهد به تخفیف ده درصدی به ناشران استانی شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان هیچ کتاب استانی ممیزی نشده است و کتاب هایی که برای ارائه در نمایشگاه توسط ناشران پیشنهاد شده بود مورد پذیرش قرار گرفت، افزود: از نظر کیفیتی بررسی هایی انجام شد و فروش یکپارچه نمایشگاهی قطعا تاثیر مثبتی در نحوه برگزاری خواهد داشت.
وی اضافه کرد: فروش یکپارچه کتاب در نمایشگاه کمک کرد هر ناشر کتاب های خود را معرفی برای فروش در نمایشگاه کتاب عرضه کند و از کتاب های دیگر ناشران و یا فروشگاه ها در غرفه خود نداشته باشد .
بلاغی در انتها خاطرنشان کرد: هدف تجارت و بازرگانی نیست، نمایشگاه یک موضوع فرهنگی است و قطعا تلاش خواهیم کرد با کیفیت بالا و جذب رضایت ناشران آن را برگزار کنیم.
انتهای پیام/
تبریز؛ پایلوت فروش یکپارچه کتاب / هیچ محدودیت زبانی در عرضه کتاب نداریم گلناز پورنامی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار