وزیر بهداشت خبر داد؛

گسترش چتر بیمه خدمات روانشناسی/ ۳۰۰ روانشناس در روستاها

1402/08/14 - 17:56 - کد خبر: 102379 نسخه چاپی

نصر: وزیر بهداشت، از تلاش وزارت بهداشت برای گسترش چتر بیمه ای خدمات روانشناسی خبر داد.

به گزارش نصر، بهرام عین اللهی، در نشست با اعضای شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی کشور، ضمن تاکید بر رویکرد تقدم پیشگیری بر درمان، اظهار داشت: وزارت بهداشت و سازمان نظام روانشناسی برنامه‌های مشترکی را باهم آغاز کرده اند تا رویکرد پیشگیری در کل جامعه تسری پیدا کند.
وی با بیان اینکه معضلاتی مانند اعتیاد و مشکلات روانشناختی با تشخیص به موقع قابل کنترل و درمان هستند، گفت: برنامه سلامت خانواده که از سوی وزارت بهداشت آغاز شده، با هدف پیشگیری در حال اجرا است.
عین اللهی افزود: «سبک زندگی» مؤلفه بسیار مهمی است که بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد و برای اصلاح سبک زندگی باید از «خانواده» آغاز کنیم، چراکه اصلاح خانواده به اصلاح جامعه منجر خواهد شد.
وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر برنامه سلامت خانواده در ۹۳ شهرستان اجرایی می‌شود، گفت: سازمان نظام روانشناسی می‌تواند در برنامه سلامت خانواده، خدمات سلامت روان را پوشش دهد و از این طریق به شناسایی ریشه بسیاری از مشکلات روانشناختی کمک کند.
وی ضمن تاکید بر ساخت و انتشار برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی سودمند و اثربخش با موضوع بهداشت روان، خاطرنشان کرد: پوشش بیمه‌ای خدمات روانشناسی، اقدامی در جهت دسترسی عادلانه تر مردم به خدمات سلامت است و درصدد هستیم تا پوشش بیمه‌ای را برای انواع بیشتری از خدمات روانشناسی افزایش دهیم.
وزیر بهداشت گفت: ریشه برخی از بیماری‌های جسمی در روان انسان نهفته است و مداخله به موقع یک روانشناس متبحر و دانشمند می‌تواند در پیشگیری و درمان بسیاری از مشکلات مربوط به سلامت انسان راهگشا باشد.
عین اللهی با اشاره به آغاز طرح "سراج"، بیان کرد: در حوزه معاونت بهداشت، طرحی تحت عنوان سلامت روان و مراقبت اجتماعی با رویکرد "پیشگیری" در حال اجرا است که اکنون ۲۳ واحد آن در کشور فعال است و ۳۰۰ روانشناس در این طرح در مناطق روستایی جذب شده اند.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه درمان نیز مراکز جامع سلامت آمادگی پذیرش روانشناسان و کارشناسان متبحر سلامت روان را دارند.
وزیر بهداشت گفت: در حوزه روانشناسی منابع بومی ارزنده‌ای داریم و در تلاشیم که این منابع جایگزین منابع و کتب درسی غربی و متأثر از فرهنگ بیگانه شوند.
وی ضمن تاکید بر اهمیت جذب هیأت علمی خبره و توانمند در حوزه روانشناسی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: یکی از سیاست‌های مهم وزارت بهداشت همکاری با مجامع علمی و استفاده از اساتید در تمامی رشته‌ها است.
عین اللهی در خصوص حیطه فعالیت دانش آموختگان رشته روانشناسی تصریح کرد: دانش آموختگان مقطع کارشناسی روانشناسی می‌توانند در طرح سراج که طرحی پیشگیری است، همکاری داشته باشند، اما در حوزه درمان، تنها افرادی که پروانه مطب دارند، مجاز به فعالیت هستند.
وی با بیان اینکه تعیین تعرفه‌های مشاوره و روانشناسی به عهده شورای عالی بیمه سلامت است، در خصوص توزیع روانشناس در کشور، گفت: روانشناسانی که پروانه مطب دریافت می‌کنند، به وزارت بهداشت تعهد دارند، بنابراین سعی می‌کنیم توزیع آنها در مناطق مختلف کشور به خصوص مناطق محروم به نحو عادلانه ای صورت گیرد. همچنین دانش آموختگان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در طرح سراج به کار گرفته می‌شوند.
انتهای پیام/
گسترش چتر بیمه خدمات روانشناسی/ ۳۰۰ روانشناس در روستاها خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار