امیدفر خبر داد:

بارش‌ های متناوب در آذربایجان‌ شرقی ادامه دارد

1402/08/13 - 10:25 - کد خبر: 102278 نسخه چاپی

نصر: رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به وضعیت ناپایدار جوی تا روز یکشنبه، بارش باران در اغلب نواحی و برف در ارتفاعات استان ادامه دارد.

به گزارش نصر، «محمد امیدفر»، روز شنبه در گفت و گویی افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی جوی ناپایدار طی امروز در استان حاکم بوده و فعالیت متناوب سامانه بارشی موجب ابرناکی، وزش باد گاهی به نسبت شدید و غرش آذرخش می شود.
وی با بیان اینکه فعالیت این سامانه در ارتفاعات به صورت برف، پدیده مه و احتمال بارش تگرگ خواهد بود، اظهار کرد: از روی یکشنبه جوی پایدار در استان حاکم می شود.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به شدت بارش ها در برخی ساعات روز، احتمال آبگرفتگی معابر، طغیان رودخانه های فصلی و مسیل ها و اختلال در تردد شهری دور از انتظار نیست.
امیدفر، خواستار عدم اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و پرهیز از صعود به مناطق مرتفع و کوهستانی و انجام فعالیت های کوهنوردی و اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر شد.
وی اعلام کرد: در ۲۴ ساعت گذشته اسکو با دمای سه درجه و خداآفرین با دمای ۱۴ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در این بازه زمانی در خنک ترین زمان به ۶ درجه بالای صفر رسید.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تاثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
بارش‌ های متناوب در آذربایجان‌ شرقی ادامه دارد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار