رییس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد؛

ضرورت رفع مشکلات حقوقی برای اجرای طرح‌های جمع‌آوری پسماند در کشور

1402/08/11 - 15:40 - کد خبر: 102232 نسخه چاپی

نصر: رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت رفع مشکلات حقوقی برای اجرای طرح‌های جمع‌آوری پسماند در کشور تاکید کرد.

به گزارش نصر، علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در چهل و ششمین جلسه کارگروه ملی مدیریت پسماندها (بیست و سومین جلسه کارگروه در دولت مردمی و انقلابی) که به منظور گزارش منابع درآمدی قانون مدیریت پسماندها و بررسی راهکارهای رفع موانع قانونی هزینه کرد آن‌ها توسط دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با محکوم کردن اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی که در غزه انجام می دهد، اظهار کرد: از خدا می‌خواهیم هرچه سریع‌تر وعده الهی (وَنُریدُ أَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الأَرضِ) محقق شود و با فرج آقا امام زمان این مشکلات در زمین از بین رود و ظالمان به سزای اعمال خود برسند.
وی تاکید کرد: از دستگاه‌های اجرایی که باید در تراز پاسخگویی قرار بگیرند و در این جلسه حضور ندارند گله‌مند هستیم. معاون اول رییس جمهور نیز این ابلاغ را به تمام دستگاه‌های اجرایی رساندن که در تراز مناسبی در جلسات ملی شرکت کنند اما متأسفانه برخی از دستگاه‌ها کم لطفی می‌کنند و ما حتماً این گزارش را به دولت ارائه خواهیم کرد و همواره از تمام دستگاه‌هایی که در این جلسات حضور فعال دارند تشکر می‌کنم.
معاون رییس جمهور ادامه داد: درباره مساله پسماند هفته گذشته بود که رییس جمهوری در استان‌های شمالی برای بازدید میدانی حضور یافتند و دستورات لازمی که در برخی موارد مربوط به قصورات دستگاه‌ها بود صادر شد.
وی افزود: یکی از مسائلی که بسیار حائز اهمیت است مساله قراردادها است که غالباً از جنبه حقوقی مشکل داشتند. با توجه به وضعیتی که در پسماند آمل، سراوان و ساری وجود دارد رییس جمهوری توصیه کردند که حتماً در مساله قراردادها از کارشناسان حقوقی خبره کمک گرفته شود چراکه در برخی مواقع قراردادی باید اجرا شود ولی در یک بازه زمانی چند ساله در پیچ و خم مسائل حقوقی قرار گرفته و اجرا نمی‌شود.
به گفته سلاجقه مساله مهم دیگر تأمین اعتبارات است که برای دو استان شمالی کشور این تأمین اعتبار صورت گرفته است و برای استان‌های گلستان و تهران نیز که قرار بود در این جلسه حضور یابند به جلسات بعدی موکول شده است.
وی تاکید کرد: این موجب امیدواری است که رییس جمهوری به این مساله شخصاً ورود کردند تا این معضل محیط زیستی را که موجب رنج تمام مردم می‌شود را حل کنند. در قالب این برنامه از تمام شهرداران کشور درخواست می‌کنم که این مساله را ساماندهی کنند چرا که چهره شهرها و حومه آن‌ها به طور جدی نابسامان شده است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: چندین بار توسط سازمان حفاظت محیط زیست در قالب پویش‌های ملی که از سوی وزیر کشور به استانداران ابلاغ شده بود در برخی ایام همچون عید نوروز اقداماتی انجام شد اما کافی نیست و شهرداران در مورد مدیریت پسماند وظایف قانونی خود را به خوبی و کافی انجام نمی‌دهند.
وی افزود: برخی پسماندها همچون پلاستیک تأثیرات منفی بسیاری بر کیفیت آب، خاک، حیات وحش و حتی جانداران اهلی دارد و حیات آن‌ها را دچار مشکل می‌کند. این پسماندها وضعیت بسیار نامناسبی را برای چینش شهری و حتی فضای سبز و پارک‌ها ایجاد کرده است به گونه‌ای که طی روز گذشته در سفری که به سیستان و بلوچستان داشتم با صحنه‌هایی مواجه شدیم که به شدت ناراحت کننده بودند. شهرداران باید در یک بازه زمانی مشخص برای جمع آوری زباله‌ها و پاکیزه سازی چهره فضای شهری گام مناسب بردارند.
معاون رییس جمهور ادامه داد: برای این کار نیازمند یک تکنولوژی پیشرفته نیستیم چه بسا که به نیروی کار انسانی نیازمندیم و در این راستا از شهرداری انتظار اقدامات مناسب داریم.
وی افزود: در راستای درآمدهای ناشی از قانون مدیریت پسماند آئین نامه مربوطه اقدامات حقوقی مورد نیاز و اصلاح قانون انجام و به مجلس شورای اسلامی منتقل شده است و حتماً ما این قضیه را پیگیری می‌کنیم تا اگر که بتوانیم به صورت فوری این مساله را از مجلس شورای اسلامی پیگیری کنیم تا هرچه سریع‌تر انجام شود.
سلاجقه ادامه داد: از سازمان استاندارد کشور نیز درباره ایجاد آزمایشگاه‌ها تشکر می‌کنیم چرا که به لحاظ علمی اینکه بخواهیم یک جایگزینی انتخاب کنیم که پاسخگوی نیازهای امروزه باشد و هم در آینده مورد قبول باشد دشوار است، در نتیجه بحث وجود آزمایشگاه‌ها و دستگاه‌هایی که مورد نیاز است تا پایان آبان ماه شیوه نامه آنها ابلاغ شود تا آن را آماده کنیم و بازه زمانی یک ساله را که برای اجرای آزمایشی مطرح شد نیز مناسب و مورد قبول است اما تلاش می‌کنیم که در بازه زمانی حداکثر دو ساله تمامی مواردی را که به لحاظ علمی و آزمایشگاهی ضعف دارد را برطرف کنیم.
وی افزود: به نظر بنده از لحاظ اجرا و عملکردی یک سال عقب هستیم و باید این مساله را از وزارت صمت و دستگاه‌های مختلف بخواهیم که این عقب ماندگی جبران شود چرا که ما باید تا به حال میزان زباله‌ها را ۲۰ درصد کاهش می‌دادیم و تا پایان سال نیز میزان آن را به ۴۰ درصد کاهش دهیم تا به مرحله رضایت نسبی برسیم.
معاون رییس جمهور ادامه داد: مساله مهم دیگر دستورالعمل‌ها است که در زمینه پیمانکاران و مشاوران باید دامنه انتخاب پیمانکاران و مشاوران کاهش یابد در این زمینه نیز سازمان حفاظت محیط زیست باید همکاری لازم را داشته باشد و برنامه خود را به سازمان برنامه و بودجه انتقال دهد در این صورت انتخاب شهرداری‌ها مدتی با مشکل مواجه می‌شود اما در صورتی که به مرور زمان و تدریجی این کار انجام شود شهرداری‌ها می‌توانند عملکرد مثبتی داشته باشند.
سلاجقه در پایان تصریح کرد: از سوی دیگر نیز افراد ذی صلاح همچون دانشگاهیان و افراد مجرب باید طی یک فراخوانی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست شرکت‌های خود را تشکیل دهند در این صورت شرایط برای انتخاب مناسب‌تر می‌شود تمام این موارد باید تا جلسه بعدی ساماندهی شود و از سازمان برنامه و بودجه می‌خواهیم که فعلاً دامنه این انتخابات را محدود نکند و امیدواریم که این اتفاق موجب قدم برداشتن در راستای اقدامات مناسب برای کشور شود.
انتهای پیام/
ضرورت رفع مشکلات حقوقی برای اجرای طرح‌های جمع‌آوری پسماند در کشور خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار