خبر/

جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نسبت به احتمال خسارت به محصولات باغی هشدار داد

1402/08/10 - 17:03 - کد خبر: 102185 نسخه چاپی

نصر: جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در پی پیش بینی های هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران طی چهار روز آینده (۱۰ تا ۱۴ آبان) نسبت به احتمال بروز خسارت در صورت عدم برداشت باقی مانده محصولات باغی و صیفی هشدار داد.

به گزارش نصر، اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی با صدور هشدار کشاورزی سطح زرد از تداوم فعالیت سامانه و بارش باران و رعد و برق، احتمال خسارت به محصولات، سازه های موقت و ادوات کشاورزی (بویژه در نواحی مرتفع و سردسیر استان) از بعداز ظهر امروز تا روز یکشنبه ۱۴ آبان خبر داده است.
جهاد کشاورزی استان هم در پی صدور این هشدار با توجه به پیش بینی های صورت گرفته، از بهره برداران و کشاورزان در سراسر استان خواست هر چه سریعتر نسبت به برداشت باقیمانده محصولات باغی و صیفی جات و انتقال آنان به اماکن و انبارهای مطمئن اقدام کنند.
در هشدار سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی به کشاورزان توصیه شده است که نهاده‌های کشاورزی و محصولات برداشت ‌شده را سریع به اماکن مسقف انتقال دهند، مسیر آب باغات و مزارع خود را زهکشی و پاک‌سازی کنند و فعلا از آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی دست بکشند.
تسریع در کشت محصولات پاییزه، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها در هنگام کاهش دما و بارش به منظور جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی، جلوگیری از نفوذ روان‌ آب به داخل سالن‌های پرورشی، تنظیم دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها با توجه به وقوع بارش از دیگر اقداماتی است که کشاورزان، بهره برداران حوزه کشاورزی و عشایر استان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.
انتهای پیام/
جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نسبت به احتمال خسارت به محصولات باغی هشدار داد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار