شهردار تبریز؛

بین‌ المللی شدن رویداد تئاتر خیابانی تبریزیم، اتفاقی در شأن و قابلیت تبریز است

1402/08/08 - 19:34 - کد خبر: 102078 نسخه چاپی

نصر: شهردار تبریز در آیین اختتام جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم بر اهمیت بین المللی شدن این جشنواره به‌ جهت ویژگی‌های فرهنگی و موقعیتی تبریز تاکید کرد.

به گزارش نصر، یعقوب هوشیار در آیین اختتامیه جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم گفت: مایه مباهات است که امروز تبریز میزبان همه فرهنگ‌هاست.
وی اذعان کرد: هنر، مسیر بروز انسان‌ بودن و انسان زیستن است و به‌ دست هنر است که از مسائل گوناگون بشری گره‌گشایی می‌شود و جریان ارزنده هنر می‌تواند موضوعات بسیاری را برای جامعه جهانی شفاف کند.
وی با قدردانی از تمام دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره تبریزیم، افزود: هنر، زبان مشترک انسان‌هاست، تئاتر خیابانی و ارتباط‌گیری سریع و مستقیم با مخاطب برای بیان خوشی‌ها و ناخوشی‌های جامعه اتفاق ارزنده‌ای است که در این گونه از هنر اتفاق می‌افتد.
هوشیار با اشاره به جایگاه والای شهر تبریز و نقش‌آفرینی‌اش در طول تاریخ، ادامه داد: واژه تبریز هرچه که باید از تاریخ و تمدن این کهن‌شهر گفت را با خود دارد و امید که این رویدادها استمرار داشته باشد تا بیش از پیش شاهد درخشش جایگاه والای تبریز در همه عرصه‌ها باشیم.
وی با درخواست از سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز برای انجام مطالعات لازم جهت تبدیل این رویداد ملی به یک رویداد بین‌المللی گفت: کهن‌شهر تبریز، به‌علت همسایگی با فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف قابلیت میزبانی از رویداد بین‌المللی تئاتر خیابانی تبریزیم را دارد.

۲۰ هزار شهروند تبریزی، مخاطب ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم
دبیر ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم از اجرای نمایش‌های راه‌یافته به مرحله رقابتی در ۱۰۰ نقطه شهر به تماشای شهروندان تبریزی خبر داد.
رامین راستی، دبیر ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم در آیین اختتام این جشنواره گفت: ششمین دوره جشنواره پس از وقفه چندساله در حالی برگزار شد که در سال‌های اخیر و مرور زمان، در آستانه فراموشی بود.
 وی با اشاره به همت و تلاش سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز برای سرپانگه‌داشتن این جشنواره گفت: با پای کار آمدن و حمایت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، شهرداری و شورای اسلامی شهر و دیگر نهادها امیدواریم که هفتمین دوره جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم تبدیل به یک رویداد بین‌المللی شود.
دبیر ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم درباره آثار ارسالی به جشنواره گفت: طی این جشنواره، مجموع ۱۲۷ اثر از ۳۵ شهر و ۱۷ استان در قالب ۲۳ گروه شرکت کردند که ۱۵ اثر در بخش مسابقه، پنج اثر در بخش کودک و سه اثر در بخش آیینی به مرحله نهایی این جشنواره راه یافتند.
راستی افزود: در مرحله رقابتی این جشنواره، گروه‌هایی از استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان، ایلام، اصفهان، گیلان، کردستان، لرستان، تهران و خوزستان حضور داشتند.
وی در ادامه از زحمات هیئت بازبینی این جشنواره، آقایان پژمان شاهوردی، فرزاد تقی‌لر و سیروس مصطفی قدردانی کرد.
وی با اشاره به‌ تماشاگران ۲۰ هزار نفری و اجرای نمایش‌ها در مناطق مختلف شهری به‌ویژه مناطق کم‌تر توسعه‌یافته شهر گفت: نمایش‌های راه‌یافته به مرحله رقابتی در ۱۰۰ نقطه شهر به تماشای شهروندان تبریزی درآمدند که ۸۰ نمایش در نقاط کم برخوردار شهر اجرا شد.
وی باتوجه به حضور بانوان کارگردان با آثاری در حوزه دفاع مقدس و شایسته توجه ویژه بودن این امر افزود: نگاه هنرمندانه در نشر مظلومیت غزه و استکبار نشان از آگاهی هنرمندان این جشنواره داشتند.
دبیر ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم در پایان اذعان کرد: تبریز، پایتخت تشیع جهان به‌خاطر این رویداد ارزنده به خود بالید که میزبان هنرمندانی از سراسر ایران‌زمین بود.
گفتنی است، ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی تبریزیم به‌همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، با همراهی شهرداری و شورای اسلامی شهر، به ویژه شهرداری منطقه یک ،منطقه دو و سازمان سیما منظر با حضور ۲۳ گروه تئاتر از ۳۵ شهر از ۱۰ استان و ۲۵۰ هنرمند به رویدادی ماندگار طی روزهای پنجم تا هفتم آبان ماه تبدیل شد.
انتهای پیام/
بین‌ المللی شدن رویداد تئاتر خیابانی تبریزیم، اتفاقی در شأن و قابلیت تبریز است خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار