متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد:

اولین عامل بروز سکته مغزی/ مراقب فشارخون بیمار باشید

1402/08/07 - 21:05 - کد خبر: 102013 نسخه چاپی

نصر: یک متخصص مغز و اعصاب گفت: اولین و مهم ترین عامل بروز سکته‌های مغزی، سن است. یعنی هر چه سن بالاتر رود، شانس بروز سکته های مغزی هم به مراتب بیشتر می‌شود.

به گزارش نصر، آناهیتا ذوقی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به نقش جنسیت در بروز سکته‌های مغزی، افزود: در مردان سکته مغزی بیش از زنان است و این در حالی است که نژاد نیز بر بروز انواع سکته‌ها بی تأثیر نیست.
وی با اشاره به اینکه سیاه‌پوستان بیشتر از سفید پوستان در معرض حمله سکته مغزی قرار دارند، ادامه داد: سبک زندگی اشتباه هم می‌تواند عامل خطر سکته مغزی باشد.
به گفته ذوقی، چنانچه در خانواده یا بستگان نزدیک سابقه سکته مغزی وجود داشته باشد، این افراد نیز در دسته گروه‌های پرریسک ابتلاء به سکته هستند.
این متخصص مغز و اعصاب، با بیان اینکه با مداخلاتی می‌توان از بروز سکته‌های مغزی پیشگیری کرد، ادامه داد: برای مثال ابتلاء به فشار خون ارتباط مستقیم با بروز سکته مغزی دارد، هر چه فشار خون بالاتر باشد شانس سکته نیز بیشتر است.
ذوقی با عنوان این مطلب که دیابت قندی یکی دیگر از دلایل بروز سکته‌های مغزی است، افزود: اگر فردی همزمان فشارخون و دیابت داشته باشد، شانس بروز سکته مغزی در او ۲ برابر سایر افراد است.
وی با بیان اینکه چربی خون بالا و سطح کلسترول خون نیز در بروز سکته‌های مغزی اثر گذارند، ادامه داد: به هر میزان که سطح کلسترول خون بالاتر باشد، شانس سکته‌های مغزی بیشتر است.
ذوقی با بیان اینکه مصرف سیگار نیز می‌تواند منجر به سکته مغزی شود، افزود: میزان مصرف سیگار با سکته‌های مغزی، ارتباط دارد به هر میزان که بیشتر از سیگار مصرف شود به همان اندازه احتمال سکته بالاتر می‌رود.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: البته اگر پنج سال از ترک سیگار گذشته باشد و فردی دچار حمله سکته شود، علت بروز سکته نمی‌تواند ارتباطی به مصرف سیگار داشته باشد.
وی افزود: مصرف الکل هم می‌تواند باعث بروز انواع سکته‌های مغزی اعم از خونریزی دهنده تا سایر موارد باشد.
این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: بیماری‌های قبلی و تنگی عروق گردنی نیز می‌تواند از ریسک فاکتورهای بروز سکته‌های مغری باشند، بنابراین مبتلایان به بیماری‌هایی ژنتیکی که شانس لخته شدن در آنها بیشتر است برای پیشگیری از بروز سکته باید تحت نظر پزشک متخصص باشند.
وی، پیشگیری ثانویه را در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، امری حیاتی دانست و عنوان کرد: در این روش می‌توان با مداخلاتی احتمال بروز سکته مجدد را کم کرد.
ذوقی با تاکید بر اینکه برای پیشگیری از بروز سکته بررسی عوامل خطر ضرورت دارد، هشدار داد: مبتلایان به بیماری‌های ژنتیکی، فشارخون، قند و چربی باید ضمن درمان زیر نظر پزشک متخصص، اصول صحیح سبک زندگی را مورد توجه قرار دهند.
استفاده از چربی‌های غیر جامد و گیاهی مثل روغن زیتون، گنجاندن سبزیجات سبز برگ در رژیم غذایی، استفاده از حبوبات، ترک سیگار و الکل و ورزش‌های هوازی از دیگر مواردی بود که این متخصص مغز و اعصاب، انجام آن را با هدف کنترل و پیشگیری از سکته‌های مغزی ضروری دانست.
وی به نشانه‌های ظاهری فردی که دچار سکته مغزی شده اشاره کرد و گفت: هوشیار باشید و به محض اینکه مشاهده کردید نیمی از صورت یا بدن فرد فلج یا اصطلاحاً کج شده باشد، در صحبت کردن دچار مشکل و یا دچار کاهش سطح هوشیاری شده باشد به احتمال بروز سکته مغزی شک کنید.
ذوقی هشدار داد: در مواقعی که فرد دچار حمله سکته شده و یا با دیدن هر نشانه‌ای احتمال می‌دهید این فرد سکته کرده، فوراً با اورژانس تماس بگیرید، بیمار را تکان ندهید و از خوراندن هر ماده آشامیدنی یا غذایی پرهیز کنید. در این مواقع هرگز برای پایین آوردن فشارخون قرص زیرزبانی به صورت خودسرانه به بیمار ندهید.
وی با تاکید بر اینکه در افرادی که دچار حمله سکته مغزی شده اند زمان اهمیت بسیار زیادی دارد، گفت: باید هر چه سریع‌تر بیمار تحت نظر درمان‌های تخصصی قرار گیرد، زمانی که سکته مغزی رخ می‌دهد بسیاری از سلول‌ها می‌میرند و شانس بازسازی خود را هم ندارند بنابراین هر زمان را از دست ندهید و فرد را به مراکز درمانی برسانید با این کار شانس آسیب‌های مغزی به حداقل خواهد رسید.
این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: در مواقعی که فرد دچار حمله سکته مغزی شده، اگر بیمار کاهش هوشیاری دارد او را به پهلو بخوابانید تا محتویات دهان او وارد ریه نشده تا از عفونت ریوی پیشگیری شود.
انتهای پیام/
اولین عامل بروز سکته مغزی/ مراقب فشارخون بیمار باشید خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار