رئیس جمهور ترکیه؛

اسرائیل را به عنوان جنایتکار جنگی به جهانیان معرفی خواهیم کرد

1402/08/06 - 19:24 - کد خبر: 101961 نسخه چاپی

نصر: رئیس جمهور ترکیه در «تجمع بزرگ حمایت از فلسطین» با بیان اینکه دولت تل‌آویو دقیقاً 22 روز است که آشکارا مرتکب جنایات جنگی شده است گفت اسرائیل را به عنوان «جنایتکار جنگی به جهانیان معرفی خواهیم کرد».

به گزارش نصر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنرانی در «تجمع بزرگ حمایت از فلسطین» که عصر امروز شنبه با شرکت حدود 1.5 میلیون نفر در فرودگاه آتاترک استانبول برگزار شد، با انتقاد از حملات شدید اسرائیل به نوار غزه و حمایت کامل کشورهای غربی از حملات اسرائیل، خواستار برقراری آتش‌بس فوری در غزه شد.
اردوغان با بیان اینکه اسرائیل طی روزهای گذشته در غزه مرتکب جنایت جنگی شده است، افزود: اسرائیل از 22 روز گذشته درحال ارتکاب جنایت جنگی است. اسرائیل را به عنوان کشوری که جنایات جنگی مرتکب شده به جهان معرفی خواهیم کرد. اکنون برای این کار آماده می شویم، روی آن کار می‌کنیم.
بزرگترین مسئول کشتار در غزه خود غرب است. کشتار غزه تماماً کار غرب است. همه می‌دانند که اسراییل تنها یک مهره در منطقه است که روزی که برسد قربانی خواهد شد.

آتش قلب‌مان را برای غزه فریاد خواهیم زد
اردوغان با اشاره به فرا رسیدن صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه، گفت: فردا شادی صدمین سالگرد تأسیس جمهوری خود را به جهانیان و امروز نیز آتش قلب‌مان را برای غزه فریاد خواهیم زد. همانطور که در درد و رنج برادران و خواهران خود در همه جاهایی که می‌توانیم به آن برسیم، شریک هستیم، از غزه نیز دفاع می‌کنیم. ما در اینجا نه تنها کشتار غزه را محکوم می‌کنیم، بلکه از استقلال و آینده خود نیز دفاع می‌کنیم. ما برای مردم بسیاری از مناطق از کریمه تا قره باغ، از بوسنی تا کرکوک، از فلسطین تا ترکستان، از افغانستان تا چچن اشک ریختیم.

ترکیه به شما بدهکار نیست
رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: وقتی گفتم حماس یک گروه تروریستی نیست، اسرائیل از این موضوع بسیار ناراحت شد، می‌دانستیم که شما این را خواهید گفت و چون این امر را می‌دانستیم، آن را به وضوح بیان کردیم. (اسرائیل) غرب به شما مدیون است، اما ترکیه به شما بدهکار نیست. به همین دلیل است که ما اینقدر آزادانه صحبت می‌کنیم. چون ترکیه به شما مدیون نیست، اردوغان اینگونه صحبت می‌کند.
او با اشاره به اشغال اکثر اراضی فلسطینی توسط اسرائیل، اظهار داشت: غزه، فلسطین در سال 1947 چه بود، امروز چیست؟ اسرائیل، چطور به اینجا رسیدی؟ چطور وارد شدی؟ شما یک اشغالگر هستید، شما یک گروه هستید.

یک قتل‌عام درحال وقوع است
اردوغان خواستار برقراری فوری آتش‌بس در غزه شد و گفت: برای اعلام آتش‌بس چه تعداد زن و کودک و سالمند باید کشته شوند؟ دفتر گناهان جهان غرب یکبار دیگر پر شده است.
ای دنیا! شما همه این حقایق را می‌بینید، دبیرکل سازمان ملل فریاد می‌زند، اما شما نمی‌شنوید، کر و کور شده‌اید. در غزه دفاعی در جریان نیست، بلکه به شکل آشکاری یک قتل‌عام درحال وقوع است. به دنبال نابودی دسته جمعی مردم غزه با تشنگی، گرسنگی و عدم دسترسی به امکانات درمانی هستند.
-ظلم ظالم تا ابد پایدار نخواهد بود
اردوغان ادامه داد: روزهایی که ظالمان از زندگی مردم فلسطین گم و گور خواهند شد را نیز خواهیم دید. ظلم ظالم تا ابد پایدار نخواهد بود. مطمئن باشید شما (اسرائیل) و فرزندان شما در آینده مانند اجدادتان در گذشته به ترکیه نیازمند خواهید بود. بیایید و به خواسته‌ها و فراخوان ما برای ارسال کمک‌های بشردوستانه، برقراری صلح و باز کردن درهای گفت‌وگو گوش دهید.

غرب کشتن را خوب بلد است
رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از رویکرد تک سویه کشورهای غربی، عنوان داشت: آنها (غرب) کشتن را خوب بلد هستند. آنها یهودیان را به طور دسته جمعی در اتاق‌های گاز نابود می‌کردند و با بمب اتم شهرها را با ساکنان آن از روی نقشه پاک می‌کردند.
صاحبان اصلی بازی در منطقه کسانی هستند که از منافع دولت اسرائیل محافظت می‌کنند. بنابراین اسرائیل بدون آن‌ها نمی‌تواند قدمی بردارد.
اردوغان افزود: تحت تمام مفاهیم بیان شده توسط رهبران ارشد اسرائیل، نقشه خیانت را خواهید دید که به‌ویژه شامل خاک کشور ما می‌شود. اسرائیل مشکلی برای کشتار انسان‌ها ندارد. به شکل آشکاری می‌گویند که "ما کشتن را خوب بلدیم" اما تاوان این کشتار را به سختی خواهند داد.
انتهای پیام/
اسرائیل را به عنوان جنایتکار جنگی به جهانیان معرفی خواهیم کرد خبرگزاری آناتولی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار