مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطرح کرد:

هپاتیت؛ راه‌های انتقال، پیشگیری و درمان

1402/08/06 - 11:02 - کد خبر: 101921 نسخه چاپی

نصر: مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز راه‌های انتقال، پیشگیری و درمان ویروس هپاتیت را تشریح کرد.

به گزارش نصر، سیمین خیاط‌زاده در گفت‌وگویی اظهار کرد: بیماری هپاتیت یک بیماری عفونی است که علاوه بر دیگر اعضای بدن، کبد را درگیر می‌کند.
وی ادامه داد: چند نوع هپاتیت A،B،C،E وجود دارد که شایع ترین و نگران کننده ترین‌آنها BوC است که از طریق ترشحات خونی و رابطه جنسی منتقل می‌شود، بنابراین باید از سرنگ یکبار مصرف در تزریق استفاده شود چرا که وسایل تیز و برنده مشترک، عامل اصلی انتقال این بیماری هستند.
وی از کاهش شیوع هپاتیت نوع B از چهار درصد به کمتر از یک درصد در استان خبر داد.
خیاط‌زاده با اشاره به این‌که شناسایی افراد مبتلا به هپاتیت برای کنترل و مراقبت این بیماری مهم‌ترین اقدام در استان است، افزود: بیماران مبتلا به هپاتیت نوع BوC اگر در مرحله حاد باشند شناسایی شده و تحت نظارت پزشک عفونی به صورت سرپایی و بستری درمان می‌شوند اما در نوع B چیزی که مهم است در فرد مبتلا به این ویروس با گذر از مرحله حاد اثرات آن همچنان در بدن باقی مانده و بدون هیچ علائمی ناقل بیماری هستند.
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت نوع بی، HBs Ag است که بدن به طور طبیعی بر علیه این آنتی ژن، آنتی بادی تولید می‌کند اگر نتیجه آن مثبت باشد به معنی مبتلا بودن فرد به این بیماری است.
وی یادآورشد: هپاتیت نوع C با درمان دارویی از بدن پاک شده و هیچ خطری برای خود افراد و دیگران ندارد.
وی با اشاره به این‌که اگر افرادی به ویروس HBs آنتی ژن، مبتلا باشند چون ناقل سالم هستند هیچ علائمی ندارند، گفت: فرد مبتلا به عفونت هپاتیت مانند سایر بیماری‌های عفونی علائم تب، کاهش وزن، بی‌اشتهایی، استفراغ یا حالت تهوع و بدن درد دارند اما مشخصه‌ی اصلی هپاتیت زردی چشم است و به دلیل درگیری کبد این زردی در بدن هم مشاهده می‌شود.
وی به اقدامات پیشگیرانه اشاره کرد و گفت: در آرایشگاه‌های زنانه و مردانه افراد از وسایل شخصی استفاده کنند یا به آرایشگاهی مراجعه کنند که مطمئن بوده و از ابزار تیز و برنده‌ یکبار مصرف استفاده می‌شود.
وی ادامه داد: افرادی که حجامت انجام می‌دهند از تیغ‌های یکبار مصرف استفاده کنند و به هیچ وجه این تیغ‌ها به صورت مشترک استفاده نشود.
وی افزود: سازمان انتقال خون سال‌هاست با استفاده از تکنیک پیشرفته و بررسی خون افراد بعد از خون دهی، توانسته از انتقال چندین ویروس از جمله هپاتیت و اچ آی وی پیشگیری کند.
خیاط‌زاده به دو مرکز مشاوره‌، مراقبت و درمان بیماری‌های رفتاری انسانی استان در تبریز اشاره کرد و یادآور شد: مرکز اول در خیابان بهار، روبروی پارک بانوان بهار و مرکز دوم در میدان حسابی_اول خیابان شهید رجایی_جنب هنرستان شماره3_مرکز شهید بالاپور، این دو مرکز با انجام تست‌های سریع اگر چنانچه جواب آزمایشات قطعی باشد دارو درمانی را شروع می‌کنند که بیشتر هپاتیت C در این مورد درمان می‌شود.
وی تصریح کرد: هر فرد که HBs آنتی ژن مثبت دارد باید در طول سال دوبار برای این‌که متوجه شود این آنتی ژن به کبد یا دستگاه دیگر بدن آسیب نرسانده چکاپ شود که این بررسی با آزمایشات و سونوگرافی توسط پزشکان دو مرکز فوق انجام می‌گیرد که اگر نیاز به مداخله تخصصی داشته باشد به متخصص عفونی ارجاع داده می‌شود.
وی با بیان این‌که افرادی که هپاتیت B مزمن دارند می‌توانند در ظاهر بدون علائم باشند اما در خون HBs آنتی ژن مثبت دارند، گفت: این افراد حتما باید مراقب باشند که تغییرات کبد به موقع تشخیص داده شده و درمان شود تا در آینده به نارسایی کبد منجر نشود.
وی با بیان این‌که گروه و سن مشخصی برای مبتلا به این ویروس وجود ندارد، افزود: معتادان تزریقی، گروه‌های پزشکی و پیرا پزشکی، دندانپزشکان، متخصصین زنان و زایمان، رفتگرها و ... از افراد در معرض مبتلا به این بیماری هستند.
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: واکسن هپاتیت در تمام نوزادان از زمان متولد شدن تا زمانی که دُز واکسن‌ها کامل شود انجام می‌گیرد، برای یک سری گروه سنی که از قدیم واکسن نزده‌اند از سال‌ها قبل این واکسن تزریق می‌شود.
خیاط‌زاده بیان کرد: اگر هپاتیت B در مرحله حاد بوده و تحت درمان قرار بگیرد و بهبود یابد و همچنین در آزمایشات علائم مثبتی نداشته باشد مبنی بر بهبود کامل است اما در برخی از افراد بعد از درمان هم HBs آنتی ژن مثبت می‌ماند اگرچه علائمی نداشته باشند اما تا آخر عمر ناقل این بیماری خواهند بود.
وی با بیان این‌که تمام مادران باردار از بابت ابتلا به HBs آنتی ژن بررسی می‌شوند، گفت: با انجام این آزمایش از به دنیا آمدن کودک ناسالم جلوگیری می‌شود و برای تمام نوزادان واکسیناسیون هپاتیت در کنار سایر واکسن‌ها تزریق می‌شود.
وی در پایان یادآور شد: افراد با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی می‌توانند از سابقه واکسیناسیون خود مطلع شده و در صورت نیاز واکسن هپاتیت را دریافت کنند.
انتهای پیام/
هپاتیت؛ راه‌های انتقال، پیشگیری و درمان خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار