رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان مطرح کرد:

رشد ۴۵درصدی ورود دهک‌های کم‌درآمد به مدارس سمپاد/ اقساط شهریه دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم

1402/08/02 - 18:07 - کد خبر: 101766 نسخه چاپی

نصر: به گفته رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، انجام چند اقدام از جمله «رایگان کردن تحصیل دانش آموزان پذیرفته شده در مدارس سمپاد» که از بین دهک‌های اول تا چهارم جامعه هستند، منجر به افزایش ۴۵ درصدی ورود دهک‌های محروم به مدارس سمپاد طی امسال شده است و این سازمان درصدد رایزنی برای حل مشکلات دیگر این دسته از دانش آموزان سمپادی نظیر «هزینه ایاب و ذهاب» از منزل به مدرسه است.

به گزارش نصر، مدارس سمپاد گرچه دولتی محسوب می‌شوند اما بابت ارائه خدمات آموزشی نصف شهریه مدارس غیر انتفاعی برجسته در همان منطقه از شهر را دریافت می‌کنند اما از مردادماه سال جاری و با تصویب هیات دولت، تحصیل دانش آموزان چهار دهک درآمدی اول جامعه که در مدارس سمپاد پذیرفته می‌شود، «رایگان» است.
همچنین این مصوبه عطف به ماسبق شد و شامل دانش‌آموزانی که در حال حاضر مشغول تحصیل در سمپاد هستند هم می‌شود؛ اقدامی که بنا بر اظهارات وزیر آموزش و پرورش گرچه پولی برای عملیاتی کردن آن وجود نداشت اما قرار بر این شد تا کل هزینه با دولت باشد و در واقع این «هدیه ویژه رئیس جمهوری به دانش آموزان پذیرفته شده در مدارس سمپاد» است.
حال اما رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به ایسنا اعلام می‌کند که با انجام چند اقدام از جمله رایگان کردن تحصیل دانش آموزان پذیرفته شده در این مدارس که از بین دهک‌های اول تا چهارم جامعه هستند، امسال  ورود دهک‌های محروم به مدارس سمپاد رشد ۴۵ درصدی داشته است و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در تلاش است از طریق رایزنی با نهادهای دیگر نیز مشکل هزینه ایاب و ذهاب این دسته از دانش آموزان به مدارس سمپاد را حل کند چراکه به ویژه در شهرهای بزرگ هزینه رفت و آمد از منزل به مدرسه و بالعکس سهم خیلی زیادی از بودجه‌ پرداختی دانش آموزان را دربر می گیرد.

«هوشیار» و افزایش سهم دانش آموزان دهک‌های پایین در ورود به سمپاد
الهام یاوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات این سازمان از سال گذشته و در راستای افزایش سهم دانش آموزان با دهک‌های درآمدی پایین‌تر بابت حضور در مدارس سمپاد، اظهار کرد: یکی از اقدامات ما تولید و پخش برنامه تلویزیونی به نام «هوشیار» بود که روش‌های مواجه با تست‌های شبیه به تست هوش که در آزمون سمپاد مطرح می‌شود را به مخاطب آموزش می‌داد.
وی معتقد است از طریق برنامه هوشیار بسیاری از دانش آموزانی که دسترسی به کتاب یا کلاس کمک آموزشی نداشتند، با آزمون‌ ورودی مدارس سمپاد آشنا شدند و همین آشنایی حداقلی نیز در بهتر شدن عملکرد این دسته از دانش آموزان موثر بود.

تغییر شکل آزمون ورودی مدارس سمپاد
رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با بیان اینکه اقدام دوم ما این بود که شکل آزمون ورودی مدارس سمپاد را تغییر دادیم،  افزود: شباهت این آزمون را با سوال‌های موجود در کلاس‌ها و کتاب‌های آمادگی آزمون ورودی سمپاد که بیرون وجود دارد را کم کردیم. این کار باعث شد بچه‌هایی که بیشتر از این مدل کلاس‌ها و امکانات استفاده می‌کنند کمی مزیت کمتری نسبت به بچه‌هایی که از این کلاسها و کتب استفاده نمی‌کنند، داشته باشند. از این رو نهایتا منجر به این شد که بچه‌های دهک‌های پایین شانس ورودی بیشتری به مدارس سمپاد داشته باشند.
وی همچنین به رایگان شدن تحصیل دانش آموزان پذیرفته شده در مدارس سمپاد که از بین دهک‌های یک تا چهار درآمدی هستند اشاره کرد و گفت: پرداخت هزینه تحصیل دانش آموزان پذیرفته شده در سمپاد که در دهک‌های اول تا چهارمهستند نیز در جای خود مهم است و باعث افزایش سهم این دانش آموزان از ورود به سمپاد شده است.

اقساط شهریه دانش آموزان مستعد مناطق محروم
یاوری با اشاره به قسط بندی شهریه برای دانش‌آموزان سمپادی دارای مشکل مالی و ارائه تخفیف به برخی از این دانش آموزان ادامه داد: بحث‌های مربوط  به برندسازی نیز بوده است؛ ما در سال‌های گذشته حجم خوبی از ورودی‌ها را به بچه‌های مستعد از مناطق کم برخوردار تخصیص دادیم و سعی کردیم این موضوع را بیشتر بازتاب دهیم تا این دسته از بچه‌ها بدانند در صورت قبولی در مدارس سمپاد ما اقساط جدی به آنها می دهیم. این باعث شد این دسته از دانش آموزان روحیه بهتری برای شرکت در آزمون مدارس سمپاد داشته باشند.
رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تاکید کرد: مجموع این اقدامات باعث شده امسال ۴۵ درصد سهم دانش آموزان دهک‌های یک تا چهار پذیرفته شده در سمپاد بیشتر شوند و این موفقیت مهمی است. امیدواریم بتوانیم این امر را ادامه دهیم چراکه به عقیده ما پیش بینی پذیر نبودن آزمون ورودی مدارس سمپاد، مهمترین سهم را در این موفقیت دارد و این کار خیلی سنگین و سخت و دشواری است.

دانش آموزان دهک یک  تا چهار اگر مشکل ثبت نام داشتند، اطلاع دهند
وی در پاسخ به اینکه آیا آمار تفکیکی از بچه‌های سمپادی که در دهک‌های یک تا چهار قرار دارند و امسال وارد سمپاد شده‌اند دارید؟، تصریح کرد: به طور کلی ما ۱۲۸ هزار دانش آموز سمپادی داریم، اما در خصوص آمار تفکیکی، خیر هنوز آمار نداریم چراکه به هر حال هنوز گزارش ثبت نام‌ها کامل جمع آوری نشده است. با این حال ما ترکیب خیلی زیادی از همه بچه‌های دهک یک تا چهار داریم که با هر شرایطی رایگان ثبت نام شده‌اند. خواهش داریم  از دانش آموزان و والدین اگر از بین دهک‌های یک تا چهار هستند و به هر دلیل با مشکل به هنگام ثبت نام مواجه شده‌اند به ما یا روسای ادارت استانی مراجعه کنند تا این مشکل رفع شود.

پیگیری علت ثبت نام نکردن پذیرفته شدگان سمپاد و اطمینان از اینکه مشکل عدم ثبت نام اقتصادی نباشد
یاوری از پیگیری مدارس سمپاد برای چرایی عدم ثبت نام برخی سمپادی‌ها خبر و توضیح داد: فاز بعدی این است که ما به بررسی آماری که از وزارت کار درباره دهک‌ بندی بچه‌ها گرفتیم، بپردازیم تا مطمئن شویم هیچ دانش آموزی به دلیل مشکل مالی از ثبت نام در مدارس سمپاد جا نمانده باشد. یک سنت دیرپا هم در سمپاد داریم؛ پیگیر بچه‌های پذیرفته شده در سمپاد که ثبت نام نمی‌کنند هستیم تا مطمئن شویم این ثبت نام نکردن بچه‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی نیست.

رایزنی برای کاهش هزینه ایاب ذهاب دانش آموزان کم برخودار مدارس سمپاد
رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان همچنین تصریح کرد: واقعیت این است که به ویژه در شهرهای بزرگ تنها مشکل اقتصادی برخی از بچه‌های سمپادی، هزینه مدرسه نیست بلکه هزینه رفت و آمد به مدرسه نیز سهم خیلی زیادی از بودجه‌ پرداختی دانش آموزان دارد. در برخی شهرها مثل تهران هزینه سرویس رفت و آمد به مدرسه بیشتر از هزینه خود مدرسه تمام می‌شود.
وی خبر داد: در حال رایزنی‌ با دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری هستیم تا در صورت امکان این مساله را حل کرده و هزینه سرویس یا رفت و آمد این دسته از دانش‌آموزان را کاهش دهیم. به هر حال  جهت‌گیری سمپاد این است که کمک کند تا بچه‌های دهک‌های پایین سهم بیشتری از مدارس سمپاد داشته باشند.
یاوری در پاسخ به اینکه آیا تمام دانش آموزان دهک‌های یک تا چهار پذیرفته شده در سمپاد از مناطق محروم هستند؟، عنوان کرد: خیر. البته در مناطق محروم نیز خیلی دانش آموز داریم اما در شهرهای بزرگ هم وجود دارند. بالاخره حاشیه شهرهای ما نیز چنین شرایطی را دارند؛ یا متاسفانه  برخی از دانش آموزان از خانواده‌های بی‌سرپرست یا بدسرپرست هستند اما با استعداداند و در سمپاد قبول می‌شوند. موارد متعددی از دانش آموزان سمپادی داریم که در اثر جدا شدن والدین از یکدیگر و یا فوت سرپرست و یا به دلایل متفاوت دیگر دچار مشکلات‌اند اما از قضا در شهرهای بزرگ و جزو دهک‌های یک تا چهار هستند. با این حال  اکثر این دهک‌های یک تا چهار برای شهرهای کوچک‌تر هستند.
رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان همچنین در پاسخ به اینکه آیا بودجه‌ای که قرار بود از سوی ریاست جمهوری برای تامین هزینه تحصیل دانش آموزان دهک اول تا چهارم به سمپاد پرداخت شود، تامین شده است؟، توضیح داد: رئیس جمهوری دستور داده‌اند و ابلاغ شده و در حال طی کردن فرآیند خود است. تصورم من این است که ان شاءالله به موقع به دست ما برسد، اما به هر حال ما معطل آن نماندیم و به مدارس ابلاغ کردیم این دسته از بچه‌ها را بدون دریافت وجه ثبت نام کنند.
وی افزود: هیچ سازمانی در کشور نیست که مشکل بودجه‌ای نداشته باشد و سمپاد نیز از این امر مستثنی نیست. همیشه یکی از گلوگاه‌های مهم کاری سمپاد مشکل بودجه بوده است. طبیعتا اگر بودجه سمپاد زیاد شود، خدمات بهتری می‌تواند ارائه کند. به هر حال ما سعی می‌کنیم در  چارچوب امکاناتی که داریم بهترین خدمات را ارئه کنیم. بودجه دهک‌های یک تا چهار را هم امیدواریم خیلی زود دریافت کنیم.
انتهای پیام/
رشد ۴۵درصدی ورود دهک‌های کم‌درآمد به مدارس سمپاد/ اقساط شهریه دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار