مهردادی عنوان کرد:

تجارت قراردادی در آذربایجان‌ شرقی عملیاتی می‌ شود

1402/08/02 - 09:56 - کد خبر: 101719 نسخه چاپی

نصر: سرپرست معاونت بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: به همت وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی استان در شهرستان شبستر همانند کشاورزی قراردادی، می خواهیم تجارت قراردادی را عملیاتی کنیم.

به گزارش نصر،  رحیم مهردادی  امروز در جلسه مدیران صنایع تبدیلی منطقه ۳ وزارت جهادکشاورزی در شبستر اظهار کرد: سعی شده است جلسه مدیران صنایع تبدیلی منطقه۳ وزارت جهادکشاورزی در شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی بازدیدمحور باشد تا مدیران با ظرفیت ها و مزیت های صنایع تبدیلی و غذایی استان آشنا شوند.
وی با اشاره به اینکه استفاده از تجارب استان های دیگر در زمینه صنایع تبدیلی خیلی می تواند مثمر ثمر باشد افزود: شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی در زمینه صنایع تبدیلی و غذایی دارای ظرفیت های زیادی است. شبستر در محصولات مختلف از جمله عسل، مرغ، تخم مرغ و ... دارای کارخانجات بزرگی است. برندهای معروف و قدیمی صنایع غذایی نیز در این منطقه هست. 
مهردادی بیان کرد: به همت وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در شهرستان شبستر همانند کشاورزی قراردادی، می خواهیم تجارت قراردادی را عملیاتی کنیم. ورود و خروج نهاده دامی در استان ما تحت عنوان تجارت قراردادی خواهد بود که برای کل کشور می تواند الگو باشد.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز گفت: این جلسه با هدف بررسی مسائل و مشکلاتی که در بخش صنایع تبدیلی است منعقد شده است تا این مسائل بعد از جمع بندی، از طریق وزارت جهاد کشاورزی یا مجلس شورای اسلامی حل شود.
فرامرز افشانی افزود: برای حمایت از تولید و توسعه صنایع تبدیلی باید راهکارهایی برای حل مسائل این بخش تدوین شود. 
مشاور ارشد مدیرعامل کارخانه ارس پر بنیس نیز گفت: شهرستان شبستر در حوزه صنایع غذایی به ویژه شیرینی و شکلات دارای ظرفیت های زیادی است و برندهای مختلف از جمله فرمند،آی سودا، سن ایچ، تکدانه، درنا، میهن، دومینو، شیرین عسل و... در این شهرستان فعالیت دارند. 
نورالدین پورموسی قلی افزود: روزانه هزاران نفر نیروی کاری غیر بومی شهرستان برای کارکردن به این شهرستان سفر می کنند و در شهرک های صنعتی مختلف و کارخانجات صنایع غذایی و تبدیلی فعالیت می کنند.
وی اظهار کرد: اهالی شهرستان شبستر در تهران نیز فعالیت اقتصادی گسترده‌ای دارند بطوریکه ۴ هزار و ۶۰۰  سوپرمارکت در تهران توسط اهالی شبستر مدیریت می شود. 
پورموسی گفت: شرکت ارس پر بنیس متعلق به بیوک رسولوی بنیس است که به پدر کیک ایران معروف هستند کیک را به صورت صنعتی حدود ۵۳ سال پیش ایشان به همراه پدرشان و دوستشان برای اولین بار تولید کردند و با برندهای درنا، نیلو و بنیس و ...عرضه کردند. حدود ۲۵۰۰ نفر در این مجموعه ها فعالیت دارند و در مجموعه ارس پر بنیس حدود یک هزار نفر مشغول فعالیت هستند. 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شبستر نیز در این جلسه گفت: شهرستان بستر دارای 9 شهرک صنعتی بزرگ دارد. چهار روستا داریم  از جمله بنیس، علی اکبرلو که خودشان شهرک صنعتی محسوب می شوند. 
محرم آقایی به مساحت بخش کشاورزی شهرستان شبستر اشاره کرد و گفت: شبستر دارای ۲۵ هزار هکتار اراضی زراعی، ۱۲ هزار هکتار اراضی باغی دارد. بالغ بر ۱۱ هزار بهره بردار کشاورزی در این شهرستان فعالیت دارند.
وی اظهار کرد: شهرستان شبستر در زمینه زراعت، باغبانی، گلخانه و اموردام و طیور دارای۲۰۰ هزار تن تولید  سالانه است سالانه ۳۸۰ هزار تن محصولات کشاورزی در شهرستان شبستر فرآوری می شود علاوه بر محصولات شهرستان شبستر از استان های آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان و جنوب محصولات کشاورزی وارد شده و فرآوری می شوند. 
آقایی گفت از ۸۲۰ واحد صنعتی که در شهرستان داریم، ۲۰۸ واحد مربوط به صنایع کشاورزی است. ۳۸ هزار نفر از خارج شهرستان شبستر در این شهرستان اشتغال دارند. 
وی بیان کرد: شهرستان شبستر در تخم مرغ دارای رتبه اول، در گوشت سفید دارای رتبه اول ، در آلبالو، هلو و بادام دارای رتبه اول و در فرآوری دارای رتبه اول استان است.
انتهای پیام/
تجارت قراردادی در آذربایجان‌ شرقی عملیاتی می‌ شود خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار