استاندار آذربایجان غربی؛

۶۸۵ معدن در آذربایجان‌ غربی تعیین تکلیف شده است

1402/08/01 - 18:12 - کد خبر: 101696 نسخه چاپی

نصر: استاندار آذربایجان غربی با اشاره به نگاه ویژه دولت به توسعه معدنی استان به عنوان یکی از موارد مهم زمینه ساز پیشرفت این خطه از کشور گفت: در این دولت، تعداد معادن بلاتکلیف از ۷۰۰ مورد به ۱۵ مورد رسیده که یک رکورد در تعیین تکلیف معادن به شمار می رود.

به گزارش نصر، محمدصادق معتمدیان روز دوشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی اکتشاف در منطقه دیلک وردی چالدران افزود: مطالعات بخش معدن در آذربایجان غربی از سال های گذشته آغاز شده بود که متأسفانه باتوجه به موانع موجود بلاتکلیف بود ولی با همت دولت سیزدهم و پیگیری های صورت گرفته، تمامی موانع برداشته شده است.
وی توجه به مناطق محروم را از اهداف دولت سیزدهم عنوان کرد و ادامه داد: در این راستا، توسعه مطالعات و اکتشافات، احداث صنایع معدنی و فرآوری صنایع معدنی در این مناطق توسط دولت مورد توجه جدی قرار گرفت که در ۲ ماه گذشته شاهد آغاز عملیات اکتشاف ۲ معدن بزرگ و ارزشمند در استان بودیم.
وی، آذربایجان غربی را یکی از قطب های معدنی کشور دانست و اضافه کرد: این استان معادنی ازجمله سیلیس، طلا و تیتانیوم با خلوص بالا را داراست که همین امر نیز مورد توجه دولت قرار دارد.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره عدم استفاده ذخایر در گذشته و عزم جدی دولت سیزدهم در استفاده بهینه از این ذخایراظهار کرد: طرح تحول گرایانه دولت در بحث اشتغال و افتتاح واحد های صنعتی با تمام توان در حال انجام است به طوری که در ۲ سال گذشته ضمن احیای واحدهای مختلف صنعتی، توجه ویژه ای نیز به احیای واحدهای معدنی شده و صدها معدن احیا شده است.
معتمدیان قرارگاه خاتم را بازوی توانمند دولت خواند و گفت: چالدران یکی از قطب های معادن کشور است که برای استفاده از ظرفیت های این منطقه، قرارگاه خاتم با اعلام آمادگی و حضور خود در ایجاد صنایع معدنی، کمک بزرگی به شکوفایی این منطقه کرده و امیدواریم اثرات آن در توسعه چالدران نمایان شود.
وی به سفر شهرستانی صورت گرفته به چالدران نیز اشاره کرد و افزود: در این سفر، ۱۳۲ مصوبه در حوزه اقتصاد و عمران با اعتباری بالغ بر ۱۰هزار میلیارد ریال به تصویب رسید که این اقدام در نوع خود بی سابقه بود.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت مرزی چالدران اظهار کرد: با توجه به جلسه شورای امنیت کشور، مصوبه بازگشایی مرز چالدران را دریافت کرده ایم و در سفر اخیر به کشور ترکیه نیز این موضوع مطرح شد و اکنون نیز منتظر تصویب دولت هستیم تا به فاز اجرایی درآمده و در آینده نزدیک شاهد توسعه اقتصادی در منطقه باشیم.
در این آیین، عملیات اجرایی اکتشافات تکمیلی در مجتمع معدنی صنعتی اورانیوم دیلک‌وردی چالدران با دستور محمد اسلامی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی کشور آغاز شد.
انتهای پیام/
۶۸۵ معدن در آذربایجان‌ غربی تعیین تکلیف شده است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار