اعلام آمادگی پاشینیان برای امضای توافق صلح با باکو طی سال جاری

1402/07/25 - 18:39 - کد خبر: 101381 نسخه چاپی

نصر: نخست‌وزیر ارمنستان اعلام آمادگی کرد که تا پایان سال میلادی جاری با باکو توافق صلح و عادی‌سازی روابط امضا کند.

به گزارش نصر، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان امروز (سه‌شنبه) گفت که برای امضای توافق صلح با جمهوری آذربایجان تا پایان سال میلادی جاری آماده است.
او همچنین افزود که امنیت تمامی شهروندان آذربایجانی را در خاک ارمنستان تضمین خواهد کرد.
تنش‌های این کشور منطقه قفقاز در ماه گذشته میلادی به اوج خود رسید. باکو در ۱۹ سپتامبر از آغاز عملیات «ضدتروریستی» در قره‌باغ خبر داد و مدعی شد که ارمنستان در حال تقویت نظامی در این منطقه است و عملیات «خرابکارانه» علیه نیروهای جمهوری آذربایجان انجام داده است. ایروان این اتهامات را رد کرد و مدعی شد که باکو قصد پاک‌سازی ارمنی‌ها از قره‌باغ را داشته است.
در نهایت وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با میانجی‌گری فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه، توافقی میان طرف آذربایجانی و نمایندگان قره‌باغ مبنی بر توقف کامل درگیری‌ها حاصل شد. به گفته آنها، اجرای این توافق‌ها با هماهنگی فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه انجام خواهد شد. چند روز بعد هم استقلال‌طلبان قره‌باغ تمامی اظهارات پیشین مبنی بر اعلام استقلال از جمهوری آذربایجان را پس گرفتند.
بیش از ۱۰۰ هزار تن از ۱۲۰ هزار شهروند ارمنی‌تبار قره‌باغ پس از حمله باکو به ارمنستان گریخته‌اند. همچنین الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در هفته جاری به چندین شهر منطقه قره‌باغ سفر کرده و پرچم جمهوری آذربایجان را در این مناطق بالا برد.
علاوه بر این، وزارت دفاع این کشور امروز اعلام کرد که باکو قصد دارد در هفته آینده یک رزمایش مشترک با ترکیه برگزار کند؛ رزمایشی که در مناطقی از جمله باکو، قره‌باغ و نخجوان برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/
اعلام آمادگی پاشینیان برای امضای توافق صلح با باکو طی سال جاری خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار