مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی؛

آذربایجان شرقی مهد رزمندگان عاشورایی

1402/07/25 - 10:18 - کد خبر: 101341 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی گفت: آیین اختتامیه هفتمین جشنواره ملی تولیدات هنری فانوس روز چهارشنبه، ساعت ۱۸:۳۰ در سالن آمفی تئاتر پتروشیمی تبریز برگزار خواهد شد.

به گزارش نصر، امیردریادار دوم “رضا عباسی” در نشست خبری با اصحاب رسانه به برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری متنوع توسط این اداره اشاره کرد و گفت: این بنیاد، جشنواره‌های متعددی در راستای نشر ارزش‌های دفاع مقدس با ابزار و متدهای مختلف برگزار می‌کند تا حماسه‌های ماندگار، رویداد و وقایع دفاع مقدس بازنشر شود.
وی بر نشر و تبیین دفاع مقدس برای تمام اقشار مردم و جامعه تاکید کرد و افزود: ما نباید دفاع مقدس را در پستو نگهداری کنیم زیرا متعلق به همه مردم است و باید از این ظرفیت‌های ماندگار، بهره کامل را ببریم.
وی هنر و رسانه را یکی از ابزارهای بسیار مهم دفاعی در دنیا عنوان کرد و افزود: عرصه هنر و رسانه، بستری مهمی در انتقال و الهام رساننده ارزش‌های دفاع مقدس است.
عباسی، اصحاب رسانه و هنر را افسران جبهه نرم عنوان کرد و گفت: جنگ‌های نامتعارف و متعارف دو جبهه در جنگ‌ها هستند که در جنگ متعارف، مواضع و ابزارهای جنگی کاملا مشخص هستند ولی ‌در جنگ نامتعارف جبهه و ابزار قدرت مشخص و آشکار نیست.

آذربایجان شرقی مهد رزمندگان عاشورایی است 
وی به ظرفیت‌های فرهنگی و هنری دفاع مقدس استان، اشاره کرد و گفت: آذربایجان شرقی مهد رزمندگان عاشورایی است و در طول دفاع مقدس از پنج استان پشتیبانی و حمایت کرده و در اکثر عملیات‌های آفندی و پدافندی شرکت کرده است که با توجه به این ظرفیت و پتانسیل عظیم، ما میزبانی هفتمین جشنواره ملی تولیدات هنری فانوس را اخذ کردیم.
وی ضمن اشاره به اهداف شش گانه جشنواره ملی تولیدات هنری فانوس، تاثیر یک فیلم چند ثانیه‌ای را بیشتر از موشک عنوان کرد و ادامه داد: بهره‌گیری از قاب متنوع و جذاب هنری، گفتمان سازی هنر دفاع مقدس مبتنی بر منویات رهبر معظم انقلاب، تبدیل دانش ضمنی به تصریحی که در راستای تلاش دشمنان برای شبهه سازی برای دفاع مقدس تبیین دستاوردهای دفاع مقدس در قاب هنری که بسیار مهم است، ارتقای کیفیت اثرهای هنری و سینمایی و بهره مندی از فناوری‌های نوین، گسترش ارتباط و جذب هنرمندان شیفته عرصه دفاع مقدس، ارتباط موثر و جذاب با نسل جوان از اهداف مهم جشنواره هنری فانوس است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی از حضور یکصد هنرمند برجسته کشوری در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره تولیدات هنری فانوس خبر داد و جزئیات برگزاری این جشنواره را تصریح کرد و افزود: هم‌پیمانی با شهدا، نشست تخصصی هنرمندان برجسته کشوری با فعالان عرصه فرهنگ و هنر استان، بازدید از مراکز علمی، هنری و فرهنگی از جمله کارخانه تراکتورسازی تبریز، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تجلیل از هنرمندان و خانواده‌های شهدا از برنامه‌های شاخص این اختتامیه است.
 آیین اختتامیه هفتمین جشنواره ملی تولیدات هنری فانوس روز چهارشنبه، ساعت ۱۸:۳۰ در سالن آمفی تئاتر پتروشیمی تبریز برگزار خواهد شد.

۵۹ اثر به بخش نهایی و تجلیل راه یافتند
در ادامه این نشست دبیر اجرایی هفتمین جشنواره تولیدات هنری فانوس از ارسال بیش از ۱۰ هزار اثر به این جشنواره ملی خبر داد.
“مصطفی محدثی”، آذربایجان را از سرچشمه‌های تغذیه کننده فرهنگ، تمدن، عشق، ایثار، تاریخ و مقاومت عنوان کرد و افزود: سردارانی هم‌چون ستارخان، باقرخان و باکری پرچمدار عرصه ایثار و شهادت و شاعرانی هم‌چون خاقانی و شهریار پرچمدار حوزه فرهنگ و هنر در آذربایجان هستند و در این راستا شهر تبریز یکی از بهترین فضاهایی بود که این دوره از جشنواره را میزبانی کرد.
وی به اهداف جشنواره ملی تولیدات هنری فانوس اشاره کرد و گفت: دفاع مقدس یک اتفاق صرفا تاریخی نیست که با گذر زمان به تاریخ بپیوندد بلکه دستاوردهای هشت سال جنگ تحمیلی در لحظه لحظه زندگی اکنون ما در جریان است و درس دفاع مقدس و مقاومت به جهانیان می‌دهد.
وی جشنواره فانوس را برای حفظ و گسترش ارتباط عنوان کرد و گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با برگزاری این جشنواره ارتباط با مردم به ویژه برای نسل جوان که در تولید اثر و مخاطب مدنظر قرار داده‌ایم، تلاش می‌کند.
محدثی از افزایش سطح کیفی و کمی جشنواره خبر داد و افزود: آثار ارسالی هفتمین جشنواره ملی تولیدات هنری فانوس طبق نظرات داوران و کارشناسان عرصه هنر و رسانه مسیر رو رشدی دارد که در مرحله اول ۱۰ هزار و ۷۰۰ اثر در بخش‌های مختلف رادیویی، فیلم، موسیقی، هنرهای نمایشی و تجسمی و دانش‌آموزی به مراکز استان‌ها ارسال شده که از این تعداد حدود ۴۶۰ اثر منتخب استانی به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مرکز ارسال شده که داوران تعداد ۵۹ اثر را برگزیده و ۲۰ اثر رتبه اول، ۲۲ اثر رتبه دوم و ۱۷ اثر رتبه سوم را اخذ کرده‌اند که در آیین اختتامیه از آنها تجلیل خواهد شد.
انتهای پیام/
آذربایجان شرقی مهد رزمندگان عاشورایی سحر مغفرت

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار