مدیر عامل موسسه نابینایان بصیر مطرح کرد:

لزوم تجهیز فرهنگسراها به امکانات مورد نیاز معلولان/توجه به سهمیه ۳ درصدی استخدام معلولین

1402/07/22 - 13:27 - کد خبر: 101190 نسخه چاپی

نصر: مدیر عامل موسسه نابینایان بصیر بر لزوم احداث فرهنگسرای تخصصی معلولان و نابینایان در تبریز تاکید کرد.

به گزارش نصر، “روح الله ساعی”  در نشست خبری به مناسبت روز جهانی عصای سفید که در موسسه نابینایان بصیر برگزار شد، با اشاره به آمار نابینایان و کم بینایان در این موسسه، هدف اصلی این مجموعه را توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی این قشر عنوان کرد.
وی ادامه داد: تعداد ۱۵۲۰ نفر نابینا و کم‌بینا در موسسه نابینایان بصیر فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۱۶۷ نفر دانشجو و ۹۰ نفر دانش‌آموز هستند که عمدتا در مدرسه مردانی آذر تحصیل می‌کنند و رفع نیاز اطلاعاتی، آموزشی، اقتصادی و فرهنگی هدف اصلی این مجموعه بوده تا بتوانند در جامعه ایفای نقش داشته و تاثیر گذار باشند.
وی به تلاش برای کاهش و به حداقل رساندن مشکلات دانش‌آموزان و دانشجویان با همکاری آموزش و پرورش تاکید کرد و ادامه داد: کلاس‌های تقویتی، آموزش برای کنکور و ضبط جزوه‌های دانشگاهی از جمله کمک‌های آموزشی به نابینایان این موسسه است.
ساعی با اشاره به برگزاری ۱۵۰ نوع کلاس ازجمله کامپیوتر، عصازنی و جهت یابی برای کودکان به تحقق مطالبات قشر نابینایان و کم‌بینایان توسط مسئولان ذی‌ربط تاکید کرد.
وی افزود: در زمینه تاسیس فرهنگ‌سرای تخصصی برای معلولان و به ویژه نابینایان و در زمینه سخت افزاری و نرم افزاری مشکل اساسی داریم و هم‌چنین مناسب سازی محیط باخرابی بیش از ۹۰ درصدی سیستم‌های گویا در وسیله‌های حمل و نقل شهری و در زمینه گردشگری نیز مشکل مهم و اساسی وجود دارد.
وی از تامین ۲۴۰ عدد دستگاه توانبخشی برای نابینایان و کم‌بینایان خبر داد و افزود: اسپیکر، لوح و قلم گریل، عصای سفید برای کودکان و بزرگسالان، ذره‌بین برای کم‌بینایان، کاغذ گریل، بازی‌های فکری مانند شطرنج، منچ و مارپله از جمله تجهیزات توانبخشی توزیع شده است.
مدیر عامل موسسه نابینایان بصیر از آموزش انواع صنایع دستی در این موسسه خبر داد و گفت: موسسه نابینایان بصیر با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دوره‌های مختلف انواع بافتنی، سبد بافی، رومیزی، شمع سازی، چرم سازی و ماساژ درمانی را در راستای درآمدزایی مناسب به نابینایان و کم‌بینایان برگزار می‌کند.
وی از راه‌اندازی رادیو اینترنتی بصیر خبر داد و گفت: در زمینه‌های اعتیاد، روابط زناشویی و سوء استفاده با همکاری سازمان بهریستی پادکست‌هایی توسط عزیزان کم‌بینا و نابینا ضبط می‌شود.
انتهای پیام/
لزوم تجهیز فرهنگسراها به امکانات مورد نیاز معلولان/توجه به سهمیه ۳ درصدی استخدام معلولین سحر مغفرت

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار