خبر/

یادواره شهدای بهداشت و درمان در تبریز برگزار شد

1402/07/20 - 13:42 - کد خبر: 101120 نسخه چاپی

نصر: یادواره شهدای بهداشت و درمان با عنوان "بربال فرشتگان" ذیل کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی، به همت دانشگاه علوم پزشکی تبریز،با حضور خانواده شهدا در تالار وحدت دانشگاه برگزار شد.

به گزارش نصر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این مراسم با پاسداشت نام و یاد شهدا، گفت: مجموعه بهداشت و درمان آذربایجان شرقی ۱۵۰ شهید را تقدیم انقلاب کرده است.
دکتر بهمن نقی پور اظهار کرد: ۲۵ دانشجوی شهید، ۱۷ کارمند شهید و ۲۰ مدافع سلامت از دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ۶۸ شهید از بهداری ارتش، سپاه و نیروی انتظامی و ۲۰ شهید از هلال احمر جان خود را در راه دین و وطن نثار کردند.
وی با تقدیر از حضور خانواده شهدا و مدیران ارشد استانی در این یادواره، گفت: ما اینجا جمع شده‌ایم تا یادی از شهدا بکنیم، شهدایی که هرچه داریم از جایگاه والای آن‌ها است.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص شهدا، گفت: ایثار، یعنی ندیدن و به حساب نیاوردن خود، این، اولین موضع گیریِ شهید است. شهدا این هدیه‌ی الهی را آسان و رایگان به‌دست نیاوردند، به قیمت مجاهدت به‌دست آوردند، در راه خدا جهاد کردند، از خودشان گذشتند و خدا این هدیه را به آن‌ها داد.
نقی پور افزود: شهدا، ایثار و از خودگذشتگی را به معنای واقعی معنا بخشدیدند و آن‌ها قهرمانان واقعی کشور ما هستند.
وی با تاکید بر این‌که بالاتر از شهدا هیچ مقامی نداریم، اظهار کرد: شهدا حق بزرگی بر گردن ما دارند و برگزاری یادواره‌ها و کنگره‌های از این دست حداقل کاری است که ما می‌توانیم برای زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا انجام دهیم.
وی با تاکید بر لزوم الگوسازی از شهدا، خاطرنشان کرد: ما باید در تمام لحظه‌ها شهدا را ناظر بر اعمال خود بدانیم، آن‌ها را الگو قرار داده و خود گذشتگی و ایثار آن‌ها را سرلوحه عمل قرار دهیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: مراکز دانشگاهی وظیفه مهمی را در راستای معرفی شهدا بر عهده دارند تا با شناساندن شهدا به نسل جوان الگوهای بی بدیلی را به آن‌ها معرفی کنند.
وی با اشاره به از خودگذشتگی کادر بهداشت و درمان در روزهای سخت همه گیری کرونا، افزود: همکاران ما در برهه‌های حساس نشان دادند که راه شهدا ادامه دارد و با خلوص نیت در راه خدمت به مردم قدم برداشتند و جان خود را در این راه تقدیم انقلاب کردند.
وی، زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت را وظیفه همگانی دانست و گفت: مگر می‌شود در مکتبی که امام حسین (ع) و حضرت زینب(س) است، فرهنگ شهادت از بین رود از این رو همه بدانند که این فرهنگ همچنان ادامه دارد.
نقی پور ضمن تقدیر از کادر اجرایی این مراسم، گفت: ما مفتخر به خدمت به شهدا هستیم و امروز با مقتدای خود تجدید پیمان می‌کنیم، تا آخرین قطره خون خود در ادامه راه شهدا و زینب (س) کم نخواهیم گذاشت و راه شهدا را ادامه خواهیم داد.
فرمانده سپاه عاشورای آذربایجان شرقی نیز در این مراسم ضمن تبیین جایگاه عالی شهدا و خانواده معظم ایشان، مراسم گرامیداشت و یادواره تجلیل ازخانواده معظم شهدا و شهدای عرصه بهداشت و درمان را مقدمه‌ای برای برگزاری کنگره ۱۰ هزار شهید استان دانست وگفت: این کنگره در ذیل کنگره بزرگ ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی حرکت ارزشمندی است.
سردار سرتیپ دوم پاسدار اصغر عباسقلیزاده با وصف مقام شهید با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم، گفت: به غیر از قرب و نزدیکی به خداوند و زندگی با سعادت بعد از مرگ، چه مرگی بالاتر از شهادت است و شهدا سرنوشت ما را تغییر دادند.
وی در ادامه ضمن تبریک پیروزی و افتخار آفرینی رزمندگان مقاومت در عملیات طوفان القصی جنایت ۷۸ ساله صهیونیست‌ها برملت مظلوم فلسطین با توطئه استکباری جهانی به سرکردگی انگلیس، آمریکا و برخی کشورهای اروپا را محکوم کرد.
وی گفت: آزادی بیت المقدس آرزوی ما است و همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند، رژیم غاصب صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهند دید و آن‌ها عجله دارند ۲۵ سال خیلی زودتر تمام شود ما رسیدن آن روز را آرزومندیم.
عباسقلیزاده با اشاره به مقام شامخ شهدا، افزود: شهدا زنده‌اند و ناظر و شاهد اعمال ما هستند و بالاترین نیکی شهادت است و تمامی هدایت‌های ما برگرفته از آیات الهی و دستور خداوند تعالی و سیره و روش ائمه (س) است.
وی با اشاره به نمونه‌هایی از نتایج اعتماد به بیگانگان و اعتماد به ولایت، گفت: شاه با آن همه خوش خدمتی به کشورهای غربی از اعتماد به کشورهای بیگانه سودی نبرد و بعد از آوارگی، در کشور مصر از دنیا رفت و صدام نیز با اعتماد به کشور ستمگر آمریکا و با پشتیبانی کشورهای مختلف به دست همان کشورهای زورگو از بین رفت.
وی با بیان این‌که اعتماد به ولایت باعث اقتدار، ماندگاری و ثبات آن کشور می‌شود، افزود: تمام قراین و شواهد حاکی از این است که نظام جمهوری اسلامی ایران با استقلال و آزادی از بند استکبار و اعتماد به ولایت بهترین نظام و بهترین انقلاب در طول تاریخ است.
فرمانده سپاه عاشورا در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد: با اتکا به فناوری‌های جدید پزشکی روز، آموزش و ارتقای توانمندی‌های پزشکان و متخصصان، کشور ما توانست با عبور از تحریم‌ها و تنگناهای شدید و علیرغم این همه فشار شدید، پزشکان مجرب، متعهد و انقلابی را تربیت و تحویل انقلاب، جامعه و عرصه سلامت بکند.
سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: شهید و شهادت قابلیت باقی بودن و ماندگاری را در این کره خاکی داراست و با وجود تمام اتفاقات در طول سال‌ها باز این کلمات قابلیت ماندگاری خود را از دست نداده‌اند.
جعفر رزمی افزود: در طول تاریخ این امر صادق شده است که اگر طرفداران حق وارد میدان شوند بدون شک باطل رفتنی است و ما در بحث شهید و شهادت هم باید با گرامیداشت و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنان، نقش شهیدان را در جامعه پررنگ تر کنیم.
وی افزود: بعضی از افراد به دنبال این بودند که مفاهیم شهید وشهادت دچار فراموشی شده و کمرنگ شود اما در این بین رهبر معظم انقلاب به عنوان سردمدار این حرکت بعد از دفاع مقدس در عرصه‌های مختلف با تشویق و تایید حرکت‌هایی هم‌چون راهیان نور، سخنرانی با متولیان کنگره‌های یادواره‌های شهدا، بیان مفاهیم مثل "زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا مانند خود شهادت است " و ... در عرصه‌های مختلف و مباحث مربوط به ارزش‌های دفاع مقدس "مثل کتاب نورالدین پسر ایرانی "به دنبال زنده نگه داشتن یاد و خاطره این عزیزان در دوران بعد از دفاع مقدس هستند.
وی ادامه داد: امام (ره) در اواخر سال ۶۷ در پیامی با اشاره به دستاوردهای دفاع مقدس فرمودند" جنگ ما فتح فلسطین را به دنبال خواهد داشت" و ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت شرق و غرب را شکست دادیم و ثابت شد که ما روی پای خود ایستاده‌ایم و این مفاهیم باید انتقال و به اشتراک گذاری شود.
رزمی افزود: ادامه این روند و ارزش‌ها بعد از دوران دفاع مقدس در دوران کرونا ظهور و بروز پیدا کرد و شهدای مدافعین سلامت در عرصه بهداشت و درمان راه شهیدان را پیمودند و در راه خدمت به خلق خدا به شهادت رسیدند.
وی ادامه داد: یاد و خاطره شهیدان در جامعه ما هنوز کمرنگ نشده است و ما با برگزاری این قبیل کنگره‌ها، یادواره‌ها، گرامیداشت‌ها و تکرار این ارزش‌ها و به اشتراک گذاشتن این پیام‌ها به این موضوع ارج می‌نهیم که زنده نگه داشتن یاد شهدا به عنوان یک واجب و یک فرض حتمی برای همه دلدادگان مجموعه انقلاب اسلامی ضروری است.
وی ضمن معرفی کتاب "حرمان هور" که شرح حال نخبه پزشکی شهید احمد رضا احدی است، گفت: این شهید والا مقام حتی در دوران دانشجویی نیز عرصه دفاع را ترک نکرد و وصیت نامه وی به عنوان کوتاه ترین وصیت در بین شهدای دفاع مقدس با عنوان "نگذارید حرف امام روی زمین بماند"برای همه ما درس های بسیاری دارد.
گفتنی است؛ در پایان این کنگره با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، سردار فرمانده سپاه عاشورا ، جمعی از فرماندهان و مسئولان استانی از همسران، فرزندان، مادران و دیگر اعضای خانواده‌های گرانقدر و ارجمند شهدای والای مقام حوزه بهداشت و درمان استان با تقدیم لوایح تقدیر و تجلیل شد.
در این مراسم از کتاب حماسه‌ی امدادگران نوشته محسن اعلائی، کتاب‌های پلاک سفید یک و دو به نویسندگی معصومه سپهری که روایتی از زندگی شهیدان علیرضا کاظمیان و مجید سرچمی است، کتاب‌های پلاک سپید سه، چهار، پنج و شش به نویسندگی فاطمه محمدی که به ترتیب زندگی نامه‌های شهیدان محمدشایان مهر، عبدالرئوف کریمی، منصور خدایی ومحمدجوادآل سحاق را روایت می‌کنند، کتاب کشش عشق او نوشته نرگس اصغری که خاطرات دانشجو شهید اصغری را بازگو می‌کند رونمایی و از خدمات آن‌ها در خدمت به فرهنگ ایثار و شهادت تقدیر شد.
هم‌چنین در ادامه این مراسم از نرم افزار پلاک سپید جهت دسترسی به زندگی نامه، خاطرات، وصایا و تصاویر شهدای دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز رونمایی شد.
در این مراسم تمثال شهید محمدرضا زیوری نخستین شهید دانشجوی حوزه و بهداشت و درمان توسط یکی از دانشجویان علوم پزشکی طراحی و به خانواده این شهید تقدیم شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، از دیگر تجلیل شوندگان این مراسم تعداد ۹ نفر از اساتید برجسته و پیشکسوت حوزه بهداشت و درمان استان بود.
انتهای پیام/
یادواره شهدای بهداشت و درمان در تبریز برگزار شد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار