جلسه بررسی مشکلات کشاورزان سه استان شمالی کشور؛

معاون اول رئیس جمهور: واردات برنج خارجی تخلف است

1402/07/19 - 12:58 - کد خبر: 101050 نسخه چاپی

نصر: معاون اول رئیس جمهور در جلسه بررسی مشکلات و مسائل کشاورزان سه استان شمالی کشور با تاکید بر لزوم جلوگیری از واردات برنج خارجی اظهار داشت: مادامی که یک گرم برنج داخلی در انبارهای کشاورزان وجود دارد، واردات و توزیع برنج خارجی تخلف محسوب می شود و دستگاههای نظارتی با افراد خاطی و متخلفین در این زمینه برخورد خواهند کرد.

به گزارش نصر، جلسه بررسی مشکلات و مسائل کشاورزان سه استان شمالی کشور با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد و مخبر دستورات ویژه ای را برای برون رفت از وضعیت فعلی و رفع مسائل موجود صادر کرد.
در این جلسه که با حضور وزیر جهاد کشاورزی، استانداران مازندران و گیلان، نمایندگان استانهای مازندران،گیلان و گلستان در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان کشاورزان و اتحادیه های محصولات مختلف کشاورزی برگزار شد، معاون اول رئیس جمهور حمایت از تولیدات داخلی و محصولات کشاورزی را وظیفه دولت در راستای خودکفایی و تامین امنیت غذایی دانست و بعنوان مثال به خرید گندم اشاره و تصریح کرد: در حالی که در قانون بودجه تنها ۷۰ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم دیده شده بود، اما دولت در راستای حمایت از کشاورزان و گندم کاران تاکنون ۱۲۵ هزار میلیارد تومان برای خرید این محصول هزینه کرده و حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز به زودی پرداخت خواهد کرد.

تا یک گرم برنج داخلی در انبارها وجود دارد، واردات برنج خارجی تخلف است
معاون اول رئیس جمهور حمایت از محصولات استان های شمالی را نیز در همین راستا مهم برشمرد و با تاکید بر لزوم جلوگیری از واردات برنج خارجی اظهار داشت: مادامی که یک گرم برنج داخلی در انبارهای کشاورزان وجود دارد، واردات و توزیع برنج خارجی تخلف محسوب می شود و دستگاههای نظارتی با افراد خاطی و متخلفین در این زمینه برخورد خواهند کرد.
مخبر همچنین از وارد کنندگان برنج خواست بجای واردات، محصول تولید کنندگان و کشاورزان داخلی را خریداری کنند و دولت نیز از آنان حمایت خواهد کرد.

دولت اعتباراتی برای بازسازی و نوسازی ماشین آلات شالیکوبی اختصاص می‌دهد
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش نمایندگان مردم استانهای شمالی در مجلس شورای اسلامی مبنی بر فرسوده شدن ماشین آلات و دستگاههای کارخانه های شالیکوبی، تصریح کرد: دولت اعتباراتی را به منظور حمایت از کشاورزان و شالیکاران در راستای بازسازی و نوسازی ماشین آلات شالیکوبی اختصاص خواهد داد.
مخبر همچنین از بررسی موضوع تعیین خط اعتباری برای خریداران برنج داخلی خبر داد و گفت: این موضوع در بانک مرکزی مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا در صورت امکان خط اعتباری در نظر گرفته شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بدهی تسهیلات و وام های برنجکاران و چایکاران این استان ها خاطرنشان کرد: این موضوع در جلسه هیات وزیران بررسی خواهد شد و تلاش خواهیم کرد وام های برنجکاران و چایکاران سه استان شمالی کشور استمهال شود.
وی با اشاره به واردات بی رویه برنج و برخی محصولات دیگر در سالهای گذشته، افزود: بخش زیادی از مشکلات کشاورزان ناشی از واردات بی رویه در سالهای قبل است که باید با برنامه ریزی و مدیریت مناسب و به صورت تدریجی این مسائل را حل و فصل کنیم.

راهکارهای تسهیل صادرات برنج و محصولات باغی بررسی شود
مخبر استانداران سه استان شمالی کشور را مکلف کرد به منظور فروش برنج کیفی باقی مانده در انبارهای کشاورزان و سایر محصولات کشاورزی و باغی، راهکارهای تسهیل صادرات این محصولات را بررسی کنند تا از طریق منابع حاصل از صادرات، بخشی از مطالبات کشاورزان تامین شود.
معاون اول رئیس جمهور همچنین از مسئولان مربوطه خواست میزان اثرگذاری تصمیمات اتخاذ شده برای حل مشکلات کشاورزان را بررسی کنند تا چنانچه مشکلات موجود همچنان مرتفع نشده بود، تصمیمات و تدابیر دیگری نیز اتخاذ شود.
همچنین وزیر جهاد کشاورزی در این جلسه راهبرد اصلی این وزارتخانه را حمایت از تولید داخل و کشاورزان عنوان کرد و گفت: رویکرد جدی این وزارت تامین نیازهای کشور از محل تولیدات داخلی و محصولات کشاورزان است.

وزیر کشاورزی: تاکنون هیچ ثبت سفارشی برای واردات برنج انجام نداده‌ام
مهندس نیکبخت همچنین با تاکید بر اینکه از لحظه حضورم در این وزارتخانه تاکنون هیچ ثبت سفارشی برای واردات برنج انجام نشده است، تصریح کرد: با جدیت پای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی ایستاده ایم و اجازه نخواهیم داد کشاورزان دچار آسیب و خسارت بیشتری شوند.
در این نشست که برخی از نمایندگان بخش خصوصی و اتحادیه های کشاورزان نیز حضور داشتند، استانداران گیلان و مازندران گزارشی از وضعیت استان و مشکلات کشاورزان ارائه کردند و نمایندگان مردم استانهای مازندران، گیلان و گلستان در مجلس شورای اسلامی و برخی نمایندگان اتحادیه ها ، اصلی ترین دغدغه ها و مشکلات کشاورزان، برنجکاران و چایکاران و همچنین مسائل پیش روی تولید مرکبات را مطرح کردند.
انتهای پیام/
معاون اول رئیس جمهور: واردات برنج خارجی تخلف است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار