نوبل اقتصاد 2023 به یک آمریکایی رسید

1402/07/17 - 15:11 - کد خبر: 100941 نسخه چاپی

نصر: نوبل اقتصاد سال 2023 به یک اقتصاددان آمریکایی به نام کلودیا گلدن رسید.

به گزارش نصر، جایزه علوم اقتصادی نوبل دقایقی پیش به یک  اقتصاددان آمریکایی برای تحقیق و بررسی در مورد «زنان در بازار کار» رسید.
دبیر آکادمی نوبل، اعلام کرد، این جایزه را به علت ارتقا درک ما از نتایج بازار کار زنان به کلودیا گلدین اعطا شده است.
گلدن استاد اقتصاد دانشگاه هارواد و مدیر توسعه برنامه اقتصاد آمریکا در دفتر ملی تحقیقات اقتصادی است.
وی در حال حاضر با دانشگاه‌های هاروارد، کمبریج، ام‌ای و یو‌اس‌ای همکاری دارد.
گلدن در سال‌های 2013 تا 2014 رئیس انجمن اقتصادی آمریکا بوده است. وی نخستین زنی بود که در سال 1990 در بخش اقتصاد دانشگاه هاروارد استخدام دائم شد.
تحقیقات وی شامل مباحثی از قبیل نیروی کار زنان، نابرابری درآمدی، تحصیلات و شکاف جنسیتی اقتصادی است. وی عضو آکادمی ملی علوم آمریکا نیز است.
کلودیا گلدین در سال 1946 در نیویورک  در یک خانواده یهودی متولد شده است؛ وی در دبیرستان علوم Bronx و دانشگاه کرنل تحصیل کرد و دکترای اقتصاد خود را در سال ۱۹۷۲ در دانشگاه شیکاگو به پایان رسانده است.
کلودیا گلدین سومین زنی است که تاکنون جایزه نوبل  اقتصاد را دریافت کرده است. پیش از وی، الینور اوستروم، متفکر اقتصاد سیاسی اهل آمریکا نخستین زنی بود که این جایزه را  در سال ۲۰۰۹ دریافت کرد. وی در 12 ژوئن 2012 فوت کرد.
 دومین زنی که این جایزه را دریافت کرد، استر دوفلو بود که یک اقتصاددان فرانسوی استو در سال 2019 به دلیل رویکرد تجربی خود برای کاهش فقر به همراه آبیجیت بنرجی و میشائیل کرمر، نوبل اقتصاد را دریافت کرد.
روند اعطای جایزه نوبل اقتصاد در هر سال به این ترتیب است که ابتدا متقاضیان جایزه نوبل در کمیته نوبل آکادمی علمی رویال سوئد ثبت نام می‌کنند و کمیته نوبل مسئول انتخاب کاندیداها از بین تمامی ثبت نام شوندگان است.
برنده یا برندگان نهایی جایزه نوبل اقتصاد با رای‌گیری اعضای کمیته نوبل انتخاب خواهند شد. تا سال 2016، به جز 7 درصد برندگان این جایزه، باقی از آمریکای شمالی یا اروپای غربی بوده‌اند و تاکنون دو زن یکی در سال 2009  و یکی در سال 2019 برندهٔ این جایزه شدند.
کمیته نوبل اقتصاد از سوی بانک سوئد اولین بار در سال 1968 نهادینه شد و اولین جایزه نوبل اقتصاد در سال 1969 به «رنجر فریچ» و «جان تینبرگن» به خاطر توسعه و کاربردی کردن مدلهای پویا در تحلیلهای اقتصادی داده شد.
از سال 1969 تا سال گذشته میلادی (2021)، 53 جایزه نوبل علوم اقتصادی به 89 فرد برگزیده اعطا شده است. تاکنون 25 جایزه نوبل تنها به یک فرد اختصاص یافته است. جوان‌ترین فرد دریافت‌کننده نوبل 46 سال و پیرترین 90 سال سن داشته است.
متوسط سن دریافت‌کنندگان جایزه نوبل نیز 67 سال بوده است.
جایزه نوبل سال گذشته  به 3 اقتصاددان آمریکایی با نام‌های «بن اس برناک» از موسسه بروکینگز در واشنگتن دی سی و «داگلاس دایموند» از دانشگاه شیکاگو، ایالت ایلینویز و «فیلیپ اچ دایبویگ» از دانشگاه واشنگتن در ایالت سنت لوئیس برای تحقیقات در مورد بانک ها و بحران های مالی دریافت کردند.
سال 2013 یکی از کاندیداهای دریافت این جایزه؛ محمد هاشم پسران اقتصاددان ایرانی مقیم آمریکا بود؛ وی برای تحقیقات در «معیارهای اقتصاد سنجی در سری زمانی» به عنوان یکی از نامزدهای دریافت این جایزه در آن سال معرفی شده بود.
انتهای پیام/
 
نوبل اقتصاد 2023 به یک آمریکایی رسید خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار