خبر/

تولید داروی درمان سرطان لنفوم برای اولین بار در کشور

1402/07/16 - 23:33 - کد خبر: 100897 نسخه چاپی

نصر: محققان یکی از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس موفق به تولید قرص درمان سرطان‌های لنفوم شدند.

به گزارش نصر، قرص ایبروتینیب برای درمان سرطان لنفوم در کشور در یکی از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس تولید شد.
سحر بهمنی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به مطالعات انجام شده در درمان سرطان لنفوم، گفت: در سال‌های اخیر قرص ایبروتینیب به عنوان جایگزین درمان‌های ناموفق بیماران مبتلا به لنفوم معرفی شده است و این نوع درمان، در داخل کشور هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی افزود: با توجه به اینکه این قرص به صورت تک نسخه‌ای و با صرف هزینه‌های بالا در سبد دارویی کشور قرار داشت، این شرکت از سال‌ها قبل تحقیقات برای تولید این محصول در داخل کشور را آغاز کرد و پس از تحقیقات صورت گرفته، قرص ایبروتینیب در این شرکت تولید شد. در واقع عملکرد این قرص منجر به پاکسازی سلول‌های سرطانی از بدن بیمار خواهد شد.
بهمنی ادامه داد: علاوه بر تولید دارو، تولید ماده مؤثره این قرص نیز در دستور کار شرکت قرار داشته و ظرف چند ماه آینده، خط تولید ماده مؤثره این دارو نیز در این شرکت تولید خواهد شد که با این اقدام، قیمت نهایی قرص ایبروتینیب به کمتر از پنج درصد نمونه خارجی خواهد رسید.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان از اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو و سایر نهادهای مسؤول برای عرضه قرص ایبروتینیب خبر داد و گفت: مذاکراتی نیز با پزشکان متخصص در این زمینه صورت گرفته است تا پزشکان ضمن مطالعه نتایج علمی و مجوزهای قرص ایبروتینیب تولید این شرکت، این دارو را به عنوان درمان سرطان‌های لنفوم تجویز داشته باشند.
به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، وی گفت: با عرضه این محصول که با نام تجاری بروکا ۱۴۰ و بروکا ۴۲۰ به بازار خواهد آمد، نیاز داخل کشور به این دارو مرتفع خواهد شد و ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور و صرفه‌جویی حدود ۱۰ میلیون دلاری، با توجه به در دسترس بودن این قرص، امید به درمان نیز افزایش خواهد یافت.
انتهای پیام/
تولید داروی درمان سرطان لنفوم برای اولین بار در کشور خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار