علی اف وساطت اتحادیه اروپا را برای مذاکره با ارمنستان رد کرد

1402/07/13 - 14:32 - کد خبر: 100729 نسخه چاپی

نصر: رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان درخواست بروکسل برای دیدار با نخست‌وزیر ارمنستان در اسپانیا را رد کرد.

به گزارش نصر، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان درخواست بروکسل برای دیدار با نخست‌وزیر ارمنستان در اسپانیا را رد کرد.
به گزارش عصر ایران به نقل از دویچه وله؛ «الهام علی‌اف»، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان درخواست اتحادیه اروپا برای برگزاری نشست با «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان در هفته جاری در اسپانیا را رد کرده است.
خبرگزاری فرانسه دیروز چهارشنبه به نقل از یک منبع دولتی که اشاره‌ای به نام او نشده مدعی شده دلیل رد این درخواست حمایت‌های کشورهای اروپایی از جمهوری ارمنستان بوده است.
پاشنیان گفته که هنوز در نشست موسوم به «جامعه سیاسی اروپا» که قرار است در شهر «گرانادا» در اسپانیا برگزار شود حاضر خواهد شد. او گفته اینکه سران دو کشور قادر به امضای «یک سند تحول‌آفرین» در خصوص منطقه قره‌باغ نخواهند بود «شرم‌آور» است.
دو هفته پیش علی‌اف یک تهاجم نظامی را به منطقه قره‌باغ آغاز کرد که موجب شد کشورش کنترل منطقه قره‌باغ کوهستانی را به دست آورد. این منطقه تا آن زمان محل سکونت جدایی‌طلب‌های طرفدار ارمنستان بود.
این گفت‌وگوها قرار بود در حاشیه نشست اروپایی و با وساطت فرانسه، آلمان و شورای اروپا برگزار شود. یک مقام دولت جمهوری آذربایجان به خبرگزاری فرانسه گفت: «آذربایجان مشارکت در مذاکراتی با این چارچوب را ضروری ندید.»
این مقام باکو در ادامه تصریح کرد: «علی‌اف به دلیل اظهارات مقام‌های فرانسه در حمایت از ارمنستان و اظهارات آنها درباره تأمین سلاح و مهمات برای ایروان، علی‌اف در این نشست شرکت نخواهد کرد.»
کاتریو کولونا، وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه در ایروان گفت که پاریس با تحویل تجهیزات نظامی به ارمنستان موافقت کرده است. او توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد.
مقام جمهوری آذربایجان گفت تصمیم علی‌اف علاوه بر این موارد از اظهاراتی که روز گذشته رئیس شورای اروپا مطرح کرد نیز اثر پذیرفته است.
چارلز میشل، رئیس شورای اروپا که طی سال‌های گذشته چندین بار نقش میانجی را میان دو طرف بازی کرده دیروز (سه‌شنبه) از توسل باکو به زور نظامی انتقاد کرد.
مقام مورد استناد خبرگزاری فرانسه مضاف بر این گفته که باکو خواستار برگزاری نشست مذکور در ترکیه بوده است. ترکیه متحد باکو است و از تهاجم جمهوری آذربایجان به قره‌باغ کوهستانی حمایت کرده بود.
در ایروان، پاشینیان امروز پنجشنبه در پارلمان گفت که سفرش به اسپانیا را لغو نکرده و به این کشور سفر خواهد کرد. او گفت: «ما به همراه هیئتی از وزارت خارجه و شورای امنیت به گرانادا خواهیم رفت.»
وی اضافه کرد: «مایه شرم است که این جلسه اتفاق نیفتاد. ما روحیه خوش‌بینانه و سازنده‌ای داریم چون فکر می‌کردیم قرار است یک سند تحول‌آفرین امضا شد. تا صبح همین امروز احتمال این مسئله خیلی بالا بود.»
پاشنیان ابراز امیدواری کرد توافق میان دو طرف «در یک زمان خوب» امضا شود.
بخش زیادی از جمعیت ارمنی‌تبار که در جمهوری خودخوانده قره‌باغ ساکن بودند بعد از حمله جمهوری آذربایجان از این منطقه گریخته‌اند. جمهوری خودخوانده قره‌باغ نیز اعلام انحلال کرده‌اند.
جمهوری آذربایجان و ارمنستان از روزهای پایانی شوروری سابق درگیر مناشقه بر سر این منطقه کوهستانی بوده‌اند. دو طرف دو بار وارد جنگ شده‌اند: یک بار در دهه ۱۹۹۰ و بار دیگر در سال ۲۰۲۰.
جمهوری ارمنستان اخیرا درخواستی را به دیوان بین‌المللی دادگستری علیه جمهوری آذربایجان در زمینه لزوم اجرای تعهدات حقوقی در قره باغ داده است .
ارمنستان از دیوان بین‌المللی دادگستری خواسته تعهدات جمهوری آذربایجان را به قوانین این سازمان مشخص کند. ارمنستان در این نامه اعلام کرده است که جمهوری آذربایجان دسترسی سازمان ملل متحد و آژانس‌های تخصصی آن به ارمنی‌های قره‌باغ کوهستانی را تسهیل کرده و از ایجاد هرگونه مانعی در این زمینه خودداری کند.
در این نامه آمده است، جمهوری آذربایجان فوراً بازسازی کامل خدمات عمومی از جمله گاز و برق را به قره باغ کوهستانی تسهیل کند. جمهوری آذربایجان نباید هیچ بنای هنری و  فرهنگی ارامنه را تغییر داده یا تخریب کند.
انتهای پیام/
علی اف وساطت اتحادیه اروپا را برای مذاکره با ارمنستان رد کرد خبرگزاری عصرایران

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار