معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی:

بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی برای ۲ سرطان شایع غربالگری رایگان می‌شوند

1402/07/12 - 18:08 - کد خبر: 100682 نسخه چاپی

نصر: معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به امکان انجام غربالگری رایگان درباره دو نوع سرطان شایع، به بیمه‌شدگان این سازمان توصیه کرد با مراجعه به مراکز درمانی ملکی این سازمان در سراسر کشور و شرکت در طرح رایگان غربالگری سرطان‌های شایع، از وضعیت سلامتی روده بزرگ و سینه که از شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان و مردان هستند، اطمینان حاصل کنند.

به‌گزارش نصر، مهدی اسلامی با اشاره به رویکرد سلامت‌محور بخش درمان تأمین‌اجتماعی و توجه ویژه به سالمندان و میانسالان تحت پوشش گفت: با توجه به افزایش آمار ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها از جمله سرطان روده بزرگ و سینه (پستان) که از پنج سرطان شایع کشوری هستند و لزوم تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و شروع درمان به‌موقع، اجرای طرح‌های غربالگری سرطان روده بزرگ و سینه از سال ۱۴۰۰ در مراکز درمانی ملکی این سازمان آغاز شده و از سال ۱۴۰۱ تاکنون، پیشرفت قابل توجهی داشته است.
اسلامی با اشاره به تشکیل پرونده برای بیماران مزمن در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی افزود: سلامت بازنشستگان، به‌خصوص سالمندان بازنشسته و افراد تحت تکفل آنان، برای سازمان تأمین‌اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد.
وی ادامه داد: به علت افزایش بار بیماری‌ها و نوع بیماری‌های شایع در این گروه سنی، هزینه‌های درمانی یک فرد سالمند، حدود سه برابر هزینه درمان سایر گروه‌های سنی است. بنابراین این سازمان با هدف پیشگیری و اقدام به‌موقع در مورد درمان بیماری‌های مزمن در این گروه سنی از مدت‌ها قبل با اجرای برنامه‌هایی مانند افزایش سطح سواد سلامت سالمندان، گام‌هایی در راستای آموزش خودمراقبتی و با هدف صیانت از سلامت این قشر ارزشمند جامعه برداشته است.
وی اضافه کرد: همچنین سازمان تأمین‌اجتماعی با ایجاد اداره‌ای تحت عنوان اداره مدیریت بیماری‌های مزمن و سالمندی در ساختار تشکیلاتی معاونت درمان، درصدد تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و جلوگیری از ناتوانی زودرس و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی و سالمندی سالم برآمده است.
رشد آمارهای مربوط به سرطان
اسلامی در تشریح نتایج اجرای طرح غربالگری سرطان سینه در مراکز درمانی این سازمان گفت: مطابق آمار غربالگری، موارد مثبت سرطان سینه شناسایی شده در مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی، در سال‌های اخیر با رشد مواجه بوده است و پیش‌بینی می‌شود با فراهم کردن کامل شرایط پیاده‌سازی طرح و همچنین افزایش اطلاع‌رسانی به جمعیت بیمه‌شده تحت پوشش سازمان، شناسایی موارد بیشتری از این طیف بیماری‌ها را در سطح کشور شاهد باشیم.
وی افزود: در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲، به ترتیب تعداد افراد شرکت کننده در طرح غربالگری سرطان سینه ۱۱۷.۵درصد، تعداد افراد ارجاع شده به ماموگرافی ۱۷۹.۳ درصد، تعداد افراد با ماموگرافی مثبت ۱۹۸.۸ درصد، تعداد افراد نمونه‌برداری شده ۱۸۸.۲ درصد و تعداد سرطان شناسایی شده ۳۲۳.۱ درصد نسبت به آمار سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، رشد داشته است.
به گفته معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی، آمار غربالگری سرطان روده بزرگ در مراکز درمانی ملکی تأمین‌اجتماعی نیز با رشد قابل توجهی مواجه بوده است به‌طوری که در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲، تعداد افراد شرکت‌کننده در طرح غربالگری ۹۶ درصد، تعداد افراد با Fit مثبت ۱۷۷.۲ درصد، تعداد افراد کولونوسکوپی شده ۱۴۵.۷ درصد و تعداد سرطان شناسایی شده ۳۱۴.۳ درصد نسبت به آمار سهماهه اول سال ۱۴۰۱ رشد داشته است.
وی با تأکید بر اهمیت پیشگیری از سرطان و امکان کنترل و درمان مطلوب‌تر این بیماری درصورت شناسایی به‌موقع آن گفت: بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی می‌توانند با مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ملکی این سازمان و شرکت در طرح رایگان غربالگری سرطان‌های شایع و انجام اقدامات طبی ساده، از وضعیت سلامت خود در زمینه روده بزرگ و سینه اطمینان حاصل کنند.
معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی اظهار داشت: هدف از این طرح غربالگری، شناسایی بیماران مشکوک یا مبتلا به سرطان در مراحل اولیه و درمان به‌موقع و اثربخش است.
انتهای پیام/
بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی برای ۲ سرطان شایع غربالگری رایگان می‌شوند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار