اظهارات مک کارتی پس از برکناری‌ از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا

1402/07/12 - 08:23 - کد خبر: 100620 نسخه چاپی

نصر: کوین مک‌ کارتی، رئیس برکنار شده مجلس نمایندگان آمریکا، گفت که به خاطر مردم ریسک کرده و از تلاش‌هایی که قبل از برکناری انجام داده پشیمان نیست.

به گزارش نصر، روز سه‌شنبه، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به برکناری رئیس‌ این نهاد رای دادند؛ اقدامی که اولین در نوع خود در تاریخ این کشور است.
۲۱۶ نماینده به عزل مک کارتی رای مثبت دادند و ۲۱۰ نماینده با آن مخالفت کردند.
مک‌کارتی کمی پس از برکناری از سمت خود گفت: «من برای جلوگیری از تعطیلی دولت به خاطر مردم آمریکا ریسک کردم. از خودم راضی هستم.»
او توضیح داد که با طرف مقابل کار کرده است تا کشور را رو به جلو نگه دارد. وی گفت: من نخواستم منافع خود را بر مصالح ملت مقدم قرار دهم، از تلاش‌هایی که قبل از عزل از سِمَتم داشتم، پشیمان نیستم.
مک‌کارتی گفت که یک شکاف واقعی و یک مشکل بزرگ در مجلس نمایندگان وجود دارد. وی تصریح کرد که دیگر برای ریاست مجلس نامزد نخواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در کنگره باقی می‌ماند یا خیر، پاسخ داد: این موضوع را بررسی خواهم کرد و افزود: «یک مشکل نهادی واقعی وجود دارد، اگر فقط چهار نفر بتوانند شما را از سمت خود اخراج کنند، به رئیس مجلس بعدی توصیه می‌کنم قوانین را تغییر دهد.»
رئیس برکنار شده مجلس نمایندگان ادامه داد: نمی‌دانم چه کسی برای این سمت کاندیدا می‌شود، منافع کشور باید مقدم بر همه چیز باشد، مشکل جایگاه نیست.
مک‌کارتی در مورد مخالفان خود گفت: «مطمئن نیستم که این افراد بخواهند سازنده باشند. همه شما مت گاتز را می‌شناسید و می‌دانید که این موضوع شخصی بود. ما چگونه می‌توانستیم با هشت نماینده جمهوری خواه که در کنار حزب مقابل بودند، حکومت کنیم؟ یک تفرقه واقعی و یک مشکل بزرگ در مجلس نمایندگان وجود دارد.»
وی با اشاره به اینکه می‌دانست هشت نماینده جمهوری‌خواه که به او رای منفی داده‌اند برای رای‌گیری برکناری او اقدام خواهند کرد، گفت: من می‌دانستم که برای رای دادن علیه من گام خواهند برداشت و نانسی پلوسی به او (مت گاتز) در جریان کمپینش برای برکناری من گفته بود اگر پیشنهادی برای برکناری ارائه شود، او از گاتز حمایت خواهد کرد.
به نوبه خود، مایک لالر، نماینده جمهوری خواه، هنگام خروج از جلسه حزب جمهوری خواه گفت: ما هشت احمق خودخواه داریم که تشکیلات و حزب را تضعیف می‌کنند و فکر می‌کنم این اشتباه است. فکر می‌کنم کوین (مک‌کارتی) مطمئناً لیاقت این را نداشت.
مک‌کارتی اخیرا هنگامی که با دموکرات‌ها برای تصویب یک توافق بودجه موقت برای جلوگیری از تعطیلی دولت همکاری کرد، خشم جناح راست تندرو حزبش را برانگیخت.
مک‌کارتی در ژانویه سال جاری پس از ۱۵ دور رای گیری در مجلس نمایندگان و پس از مذاکرات سخت به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد. پس از آن که گروه نمایندگان حامی دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا که مانع انتخاب وی می‌شدند، تسلیم شدند و کوتاه آمدند.
ریاست مجلس نمایندگان سومین جایگاه مهم در نظام سیاسی آمریکا پس از سمت‌های رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور است.
انتهای پیام/
اظهارات مک کارتی پس از برکناری‌ از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار