رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی استان؛

سامانه بارشی در نواحی شمالی و شرقی آذربایجان شرقی قوت می‌گیرد

1402/07/08 - 10:00 - کد خبر: 100417 نسخه چاپی

نصر: رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: فعالیت سامانه بارشی در نواحی شمالی و شرقی استان به ویژه منطقه ارسباران تقویت می‌شود.

به گزارش نصر، «محمد امیدفر» روز شنبه در گفت و گویی افزود: بر اساس آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی، فعالیت این سامانه بارشی موجب ناپایداری جوی در دو روز آینده و افزایش ابر، رگبار باران و غرش آذرخش در این نواحی می شود.
وی اظهار کرد: در چنین وضعیتی، احتمال آبگرفتگی معابر، بارش تگرگ در نواحی مستعد و طغیان رودخانه های فصلی و مسیل ها و اختلال در تردد شهری دور از انتظار نیست.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: از روز دوشنبه به علت گذر امواج کم دامنه تراز میانی جو در اغلب نواحی استان به ویژه نیمه شرقی جوی ناپایدار و بارندگی پیش بینی می شود.
امیدفر، خواستار لغو سفرهای غیرضروری، عدم اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و پرهیز از صعود به مناطق مرتفع و کوهستانی و انجام فعالیت های کوهنوردی و انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر شد.
امیدفر، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته شهرهای سراب، بستان اباد و چاراویماق با دمای هفت درجه و شهرهای جلفا، خداآفرین، مرند، مراغه و بناب با دمای ۱۷ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در خنک ترین زمان به ۱۶ درجه سانتی گراد بالای صفر رسید.
 آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
سامانه بارشی در نواحی شمالی و شرقی آذربایجان شرقی قوت می‌گیرد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار