امیدفر خبر داد:

پیش‌ بینی سیلاب و بارش تگرگ در آذربایجان‌ شرقی

1402/07/06 - 08:42 - کد خبر: 100326 نسخه چاپی

نصر: رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از روز جمعه نفوذ سامانه بارشی به استان موجب بارش رگبار باران، بروز سیلاب و در نواحی مستعد بارش تگرگ می‌شود.

به گزارش نصر، «محمد امیدفر»، روز پنجشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه این وضعیت تا روز یکشنبه هفته آینده در استان حاکم می شود، افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی گذر امواج تراز میانی جو و شرایط فصلی و محلی در ساعات بعد از ظهر موجب افزایش ابر، وزش باد گاهی به نسبت شدید و در برخی نواحی شمالی و شرقی استان موجب بارش باران به صورت رگبار و غرش آذرخش می شود.
وی اظهار کرد: به دنبال بارش های رگباری، احتمال سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی وجود دارد بر این اساس مسافران و علاقه مندان به طبیعت از اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و رفتن به مناطق مرتفع و کوهستانی پرهیز کنند.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به بارش تگرگ در نواحی مستعد استان، گفت: احتمال بروز خسارت به باغات وجود دارد بنابراین کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهادکشاورزی توجه کنند.
امیدفر، ادامه داد: در این مدت با توجه به وزش باد نسبتا شدید، احتمال سقوط یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک وجود دارد بر این اساس محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده ضروری است.
وی یادآور شد: امروز جوی نسبتا پایدار در استان حاکم بوده و پدیده غالب وزش باد گاهی به نسبت شدید است.
بنا به این گزارش، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
آذربایجان شرقی همواره زیر تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و ربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
پیش‌ بینی سیلاب و بارش تگرگ در آذربایجان‌ شرقی خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار