رئیس سازمان هواشناسی کشور؛

تغییر اقلیم چه پیامدهایی برای کشور داشته است؟

1402/07/04 - 21:24 - کد خبر: 100252 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: رخداد پدیده تغییر اقلیم در کره زمین سبب وقوع شرایط ناپایدار و ناهنجار جوی شده است؛ به طوری که سال گذشته آبی بارها شاهد تغییرات آب و هوایی شدید و رکوردهای دمایی جدید در کشور بودیم.

به گزارش نصر، «سحر تاج‌بخش مسلمان» افزود: همانطور که سازمان‌های بین المللی اعلام کردند، تابستان ۲۰۲۳ گرمترین تابستان از زمان ثبت رکوردهای جوی بوده است. این بدان معناست که اتمسفر زمین گرم‌تر شده و تعادل بین جو و اقیانوس از بین رفته است.
وی افزود: این شرایط سبب وقوع مکرر پدیده‌های حدی و رکوردار در دنیا شده است. در کشور ما نیز این اتفاق رخ داده است. برای نمونه علی‌رغم اینکه سال گذشته پوشش برف قابل ملاحظه‌ای نداشتیم اما یکی دو بارش در کشور اتفاق افتاد که در سال‌های اخیر بی‌سابقه یا کم سابقه بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: در بخش دما نیز چند رکورد دمایی جدید در زمستان و سایر فصل‌ها به ثبت رسید.
تاج بخش اضافه کرد: افزایش دما منحصر با تابستان نبود بلکه بهار و زمستان نیز گرم‌تر از نرمال بود اما چون دما در تابستان روند افزایشی دارد، تغییرات افزایشی دما محسوس‌تر بود.
وی افزود: بارش شدیدی که تابستان ۱۴۰۱ در کشور رخ داد و بیش از ۲۰ استان را درگیر کرد نیز یکی از نشانه‌های تغییر اقلیم است. این بارش‌ها در نتیجه تقویت سیستم‌های موسمی در کشور اتفاق افتاد و ما شاهد رگبارهای بسیار شدید در تعداد زیادی از استان‌ها بودیم.
رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: این‌ها پیادمدهایی است که از دیدگاه هواشناسی ناشی از تغییر اقلیم در دنیا دیده می‌شود.
تاج بخش گفت: این موضوع سبب شده تا مصارف هم در حوزه صنعت و خانگی بیشتر شود، بنابراین ضرورت اینکه ما یک برنامه ملی برای برنامه مصرف آب بر اساس منابع داشته باشیم ضروری است.
انتهای پیام/
تغییر اقلیم چه پیامدهایی برای کشور داشته است؟ خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار