مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی؛

معدن مس سونگون منجر به افزایش فلزات سنگین در «پخیرچای» ورزقان شده است

1402/07/03 - 15:32 - کد خبر: 100183 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: فعالیت های مجتمع مس سونگون منجر به افزایش میزان غلظت فلزات سنگین در پخیرچای (رودخانه اردشیر) در منطقه ورزقان شده است.

به گزارش نصر، «شهنام اشتری» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: با توجه به اینکه سد باطله مجتمع مس سونگون شهرستان ورزقان در دره پخیرچایی و در نزدیکی سامانه های مشرف به همین رودخانه انباشته می شود، منجر به تغییراتی در وضعیت طبیعی آن منطقه شده است.
وی اظهار کرد: این انباشت موجب افزایش رسوب و عناصر فلزات سنگین همچون مس و آهن در آب رودخانه پخیرچای می شود که به دنبال پیگیری های که با همکاری قرارگاه زیستی استان و پدافند غیرعامل و استانداری آذربایجان شرقی در این راستا انجام شده است، واحد مکلف به احداث تصفیه خانه خود شده و نسبت به تجهیز آن اقدام کرده است.
اشتری خاطرنشان کرد: با ارزیابی و نظارت های مستمر کارشناسان محیط زیست آذربایجان شرقی با راه اندازی این تصفیه خانه از هر گونه آلودگی آب های پایین دست مس سونگون جلوگیری خواهد شد.
وی با اشاره به پیگیری های حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی مبنی بر احداث و راه اندازی تصفیه خانه برای معدن مس سونگون، یادآور شد: کارشناسان معدن مس سونگون معتقدند رودخانه «پخیر چایی» به طور ذاتی حاوی انواع فلزات سنگین است، اما مطابق ارزیابی های کارشناسی و پس از بررسی لازم متوجه افزایش میزان غلظت فلزات سنگین در آب رودخانه شده و واحد را مکلف به احداث تصفیه خانه کرده ایم.
اشتری با تاکید بر مکلف بودن مجتمع مس سونگون نسبت به احداث تصفیه خانه، گفت: فعالیت تمامی معادن نیازمند مدیریت و نظارت زیست محیطی است که در این راستا معادن یک سد باطله دارند که نسبت به جمع آوری رسوب حاصله از پسماند و زهاب اسیدی تعبیه می شود.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه واحد مس سونگون فاقد خط ذوب است، در حال حاضر آلودگی مربوط به اتساع گازهای گوگردی در منطقه وجود ندارد.
براساس این گزارش، مجتمع مس سونگون بزرگترین مجموعه معدنی شمال غرب کشور است که در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری ورزقان و در همسایگی جمهوری های آذربایجان و ارمنستان قرار دارد.
انتهای پیام/
معدن مس سونگون منجر به افزایش فلزات سنگین در «پخیرچای» ورزقان شده است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار