رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور؛

اثرات مثبت ال نینو بر منابع آبی مشترک در مرزهای شرقی کشور

1402/07/01 - 12:40 - کد خبر: 100069 نسخه چاپی

نصر: رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اثرات مثبت ال نینو بر منابع آبی مشترک در مرزهای شرقی کشور، گفت: حوضه های آبریز هیرمند و هامون در افغانستان پاییز پر بارشی خواهند داشت.

به گزارش نصر، «احد وظیفه» افزود: با ادامه رشد ناهنجاری ال نینو و تغییرات در سایر شاخص‌های دورپیوندی، آخرین خروجی مدل‌های پیشبینی فصلی هواشناسی نشان می‌دهد که در پاییز امسال بارش تجمعی در حوضه های آبریز هیرمند و هامون در افغانستان با احتمال زیاد در حد نرمال تا بیش از نرمال خواهد بود.
وی بیان‌داشت: بر اساس این مدل ها، با احتمال ۴۰ تا ۶۰ درصد تقریبا کل مساحت افغانستان در ماه‌های نوامبر و دسامبر و ژانویه بارش‌های نرمال تا فرا نرمال خواهد داشت و در ماه نوامبر با احتمال ۵۰ تا ۷۰ درصد در حد نرمال تا بیش از نرمال برآورد می‌شود.
وظیفه ادامه‌داد: به‌طور کلی برآیند خروجی مدل‌های پیشبینی فصلی نشان می دهد که حوضه های آبریز رودخانه هیرمند و تالاب هامون در چند ماهه نخست سال آبی جدید، با احتمال ۴۰ تا ۷۰ درصد بارش تجمعی در حد نرمال تا بیشتر از نرمال خواهند داشت.
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور گفت: با عدم ورود آب از افغانستان و رخداد خشکسالی طولانی مدت بسیار شدید و استثنایی در حوضه هامون، بستر دریاچه کاملا خشک شده و در حال حاضر کانون خیزش گردوخاک شرق کشور است.
انتهای پیام/
اثرات مثبت ال نینو بر منابع آبی مشترک در مرزهای شرقی کشور خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار