کشف قاره احتمالی جدید در اقیانوس آرام

1402/06/31 - 20:16 - کد خبر: 100038 نسخه چاپی

نصر: زمین شناسان بخش بزرگی از زمین را در اعماق اقیانوس آرام کشف کردند.

به گزارش نصر، زمین شناسان بخش بزرگی از زمین را در اعماق اقیانوس آرام کشف کردند؛ با این حال، حدود ۹۴٪ از آن قاره در واقع زیر آب است و با این کشف، اکنون شواهد کافی وجود دارد که وجود هشتمین قاره جهان را ثابت می‌کند.
زلاندیا، هشتمین قاره، ظاهراً در عمق ۱۰۶۶ متری در داخل منطقه جنوبی اقیانوس آرام قرار دارد و در مورد اینکه می توان آن را قاره نامید یا خیر ، بحث‌های زیادی وجود دارد.
دانشمندان بر این عقیده هستند که یک قاره ، باید دارای مرز‌هایی باشد که به وضوح مشخص شده‌ است و باید بیش از یک میلیون کیلومتر مربع وسعت داشته باشد، همچنین، طبق تعریف، یک قاره باید بالاتر از پوسته اطراف اقیانوس قرار گیرد و باید پوسته قاره‌ای ضخیم‌تر از پوسته اقیانوسی داشته باشد.
قاره جدید، تمام معیار‌های مهم را برآورده می‌کند، اما زیر اقیانوس است. همچنین مسئله دیگر این است که قدیمی‌ترین نمونه‌های سنگ و پوسته از این‌جا حدود ۵۰۰ میلیون سال پیش است، در حالی که قدمت پوسته سایر قاره‌ها به حدود یک میلیارد سال می‌رسد.
همچنین، تئوری‌های زیادی پیرامون آن وجود دارد که نشان می‌دهد این قاره ممکن است دو برابر بزرگ‌تر از مقداری باشد که دانشمندان تصور می‌کردند.
تحقیقات پژوهشگران در خصوص شناسایی بیشتر این قاره تازه کشف شده همچنان ادامه دارد.
انتهای پیام/
کشف قاره احتمالی جدید در اقیانوس آرام نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار