رییس سازمان نظام پزشکی شهرستان تبریز؛

مردم تخلفات پزشکان را به نظام پزشکی اطلاع دهند

1401/12/10 - 14:13 - کد خبر: 88142
پزشک

نصر: رییس سازمان نظام پزشکی شهرستان تبریز اعلام کرد: مردم هر گونه تخلفات پزشکان در زمینه دریافت وجه نامتعارف و غیرقانونی و قصور اعمال جراحی را به این سازمان اطلاع دهند.

به گزارش نصر، علیرضا صادق پور روز چهارشنبه در گفت وگوی، افزود: هرگونه دریافت زیرمیزی بدون توجه به کم یا زیاد بودن آن، دریافت حق ویزیت بیشتر از تعرفه های اعلامی و سایر دریافتی های خارج از عرف و مقررات غیرقانونی بوده و مردم استان می توانند در صورت مشاهده و مواجهه با چنین مواردی با مراجعه به سازمان نظام پزشکی تبریز واقع در جاده باسمنج - شهرک خاوران تخلفات را اطلاع دهند.
وی اظهار کرد: علاوه بر مراجعه حضوری به سازمان نظام پزشکی به آدرس فوق، از طریق تماس با شماره تلفن ۱۶۹۰ نیز هر گونه شکایت از تخلفات پزشکان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی قابل پیگیری و رصد می باشد.
صادق پور افزایش تعداد تخلفات صنف پزشکان در تبریز و آذربایجان شرقی را تایید و اضافه کرد: متاسفانه به دلیل شرایط اقتصادی موجود و نیز واقعی نبودن تعرفه گذاری خدمات مربوطه، طی سال جاری تعداد تخلفات نسبت به سال های قبل افزایش قابل توجهی دارد.
وی واقعی نبودن تعرفه های پزشکی را منجر به وارد امدن فشارهای مضاعف به جامعه پزشکان و مردم عنوان کرد و ادامه داد: مسئولان مربوطه باید فکری اساسی در زمینه واقعی کردن تعرفه های با توجه به سختی شرایط و کار پزشکی اتحاذ نمایند، چراکه تداوم این روند نادرست افزایش تخلفات را به دنبال خواهد داشت.
صادق پور متوسط افزایش تعرفه های پزشکی در سالجاری را ۲۰ درصد اعلام و اظهار کرد: این در حالی است که حقوق کارگران در سالجاری ۵۷ درصد افزایش داشته است که این امر موجب ایجاد شکاف بین طبقات شده و تبعات آن از جیب پزشک و بیمار پرداخت می شود.
وی با بیان اینکه تصمیم گیری برای تعرفه های مختلف باید بر اساس فرمول های معمول اقتصادی انجام شود، یادآور شد: دولت می تواند در این رابطه شرکت های بیمه ای را موظف به جبران هزینه ها کند تا بار این هزینه های سرسام آور از دوش پزشکان و مردم برداشته شود.
صادق پور مدعی شد: تعدادی از شرکت های بیمه ای در پرداخت هزینه های پزشکی تا ۶ ماه تاخیر دارند که این برای جامعه پزشکی قابل قبول نیست.
به گزارش ایرنا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه با تایید تخلفات تعدادی از پزشکان آذربایجان شرقی در ارایه خدمات به بیماران، از اینکه آمار تخلفات از ابتدای امسال تاکنون روند افزایشی به خود گرفته است، ابراز تاسف کرد.
جواد احمدیان به افزایش ۱۷۰ درصدی تعداد تخلفات پزشکان از ابتدای امسال تاکنون بر اساس ارزیابی و انجام پایش های نظارتی اشاره کرد و افزود: در این مدت ۲ هزار و ۵۴۶ مورد بازدید از مطب های پزشکی، درمانگاه ها و مراکز درمانی و بیمارستانی آذربایجان شرقی به انجام رسیده است که از این تعداد ۵۰۸ فقره پرونده تخلفاتی تشکیل و به مراجع مربوطه ارجاع داده شده است.
طی ماه های اخیر و به دنبال نوسانات ارزی، تعدادی از پزشکان برای انجام خدمات از بیماران سکه، دلار، ارزهای دیجیتال و حتی اقلام و کالاهای غیرمجاز و غیرشرعی طلب می کنند که این تداوم روند نامیمون در نظام سلامت آثار منفی خواهد داشت.
انتهای پیام/

پژوهشیار