معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورشغ

کودکان متولد مهر در پایه اول دبستان ثبت‌نام می‌شوند؟

1402/06/22 - 16:07 - کد خبر: 99646
مدرسه

نصر: معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: تعدادی از والدین سال گذشته فرزندشان را که متولد مهر هستند، پیش‌دبستانی ثبت‌نام کردند و امسال می‌خواهند به استناد همان قانون سال قبل، فرزندشان را در کلاس اول ثبت‌نام کنند.

به گزارش نصر، معصومه نجفی پازوکی معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در یک برنامه تلویزیونی درباره ثبت‌نام کودکان متولد مهر در پایه اول دبستان، اظهار کرد: یک موضوعی این روزها برخی خانواده‌های ما را درگیر کرده است و آن هم ثبت‌نام کودکانی است که متولد مهر هستند و سال گذشته هم به پیش‌دبستانی رفتند.
وی با بیان اینکه بر اساس قانون، کودکی که تا اول مهر 6 سال تمام می‌شود باید به کلاس اول برود، ادامه داد: سال گذشته در آیین‌نامه اجرایی، تبصره‌ای بود که بر اساس آن، امکان ثبت‌نام کودک متولد مهر(تا 30 مهر) در صورتی که مدرسه ظرفیت کافی داشته باشد، وجود داشت. البته در مورد پیش‌دبستانی هیچ صحبتی در این خصوص نشده بود.
نجفی افزود: این تبصره به خاطر مشکلاتی که ایجاد کرد، امسال اجرا نشد چون تراکم کلاس‌ها در منطقه شهری بالا بود و بسیاری از کسانی که مراجعه کردند، در مناطق شهری بودند و در نهایت شورای عالی اجرای آن را برای امسال متوقف کرد.
وی اضافه کرد: تعدادی از والدین سال گذشته فرزندشان را که متولد مهر هستند، پیش‌دبستانی ثبت‌نام کردند و امسال می‌خواهند به استناد همان قانون سال قبل، فرزندشان را در کلاس اول ثبت‌نام کنند.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: اگرچه قانون درباره بچه‌های پیش‌دبستان صحبتی نکرده بود، با این حال گفتیم آنهایی که سال قبل در پیش‌دبستانی ثبت‌نام شدند، اگر مدرسه امکان پذیرش دارد، ثبت‌نام‌شان انجام شود.
وی تصریح کرد: ماجرا این است که والدین قسمت اول صحبت را گوش می‌کنند که فرزندشان ثبت‌نام شود اما قسمت دوم که نص صریح قانون است و گفته است در صورتی که مدرسه امکان پذیرش داشته باشد را توجه نمی‌کنند.
نجفی اضافه کرد: در حال حاضر تعدادی از والدین مراجعه می‌کنند یا  تماس می‌گیرند تا امکان ثبت‌نام فرزندشان در مدرسه فراهم شود؛ در این خصوص خواهش می‌کنم والدین صبوری کنند و در نظر بگیرند اگر آمار دانش‌آموزان کلاس اول بالا برود، کیفیت آموزشی پایین می‌آید و اولین کسی که آسیب می‌بیند فرزند خودشان است.
وی تصریح کرد: اگر فرزندشان پیش‌دبستانی هم گذرانده است ولی مدرسه برای کلاس اول امکان پذیرش ندارد، اشکالی ندارد و آنها می‌توانند فرزندشان را سال آینده در مدرسه ثبت‌نام کنند.
انتهای پیام/

پژوهشیار