هادیان‌ فر؛

۴۲ درصد زائران اربعین به کشور بازگشتند

1402/06/12 - 14:20 - کد خبر: 99168
سردار هادیانفر، سردار سید کمال هادیانفر

نصر: رئیس پلیس راهور با بیان اینکه ۴۲ درصد از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند، گفت: لازم است زائران هنگام بازگشت به کشور ۲ الی ۳ ساعت استراحت کنند و بعد اقدام به رانندگی کنند تا از وقوع حوادث رانندگی جلوگیری شود.

به گزارش نصر، سردار سید کمال هادیان‌فر؛ رئیس پلیس راهور فراجا در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: 42 درصد از زائران اربعین به کشور بازگشتند و می توان گفت روند ورود و خروج زائران به کشور دو به یک است.
وی با بیان اینکه حدود 58 درصد از زائران اربعین در عتبات هستند، گفت: تقاضای پلیس راهور از زائران این است که بازگشت به کشور را مدیریت کنند و فقط برای روزهای چهاردهم و پانزدهم شهریور تصمیم ورود به کشور نداشته باشند؛ چرا که براساس اعلام مسئولان و همچنین مشاهدات میدانی پلیس تجهیزات حمل و نقلی عراق محدود است و اگر که تمام زائران بخواهند در یکی دو روز مشخص به سمت مرزهای ایران بیایند با مشکل مواجه می‌شوند.
هادیان‌فر با اشاره به اینکه در ناوگان حمل و نقلی کشور هم مشکلاتی داریم، گفت: البته این کمبود وسایل تنها مربوط به عراق نمی‌شود؛ ما در ناوگان داخلی کشور هم مشکلاتی داریم که علی‌رغم اینکه تمامی دستگاه‌ها بسیج شده‌اند تا این مشکلات حل شود اگر زائران در یکی دو روز تصمیم به ورود به کشور و جابجایی در جاده‌ها را داشته باشند با مشکل مواجه می‌شویم.
رئیس پلیس راهور به زائرانی که با خودروی شخصی خود به مرزها مراجعه کردند، توصیه کرد: بعد از بازگشت به کشور چند ساعتی را استراحت کنند و بعد از آن اقدام به رانندگی کنند؛ اگر زائری تنها است، زائران دیگری را هم با خود همراه کند تا هم در اجر معنوی جابجایی زائران شریک شود و هم خطرات تنهایی سفر کردن را با توجه به اینکه زائران اربعین خستگی زیاد دارند را از خود دور کنند.
وی با بیان اینکه زائرانی که می‌خواهند خودشان تا شهرهایشان رانندگی کنند به ازای هر دو ساعت رانندگی 15 دقیقه استراحت کنند، گفت: بستن کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو الزامی است چرا که مشاهدات میدانی پلیس راهور حاکی از آن است که در تصادفاتی که تمامی سرنشینان کمربند ایمنی بسته بودند تصادف فوتی تبدیل به تصادف جرحی و تصادف جرحی تبدیل به تصادف خسارتی شده است.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی به تصادفات فوتی ایام اربعین در جاده‌های کشور اشاره کرد و گفت: دو حادثه فوتی در ایام اربعین تا به امروز رقم خورده است که یکی از آنها مربوط به عابر پیاده‌ای می‌شود که قصد عبور از عرض جاده را داشته و دیگری مربوط به خروج از مسیر یک خودرو می شود که سه سرنشین خودرو متاسفانه جان خود را از دست داده‌اند.
هادیان فر در پایان گفت: براساس آمار خارج شده از سامانه سماح 97 درصد زائران اربعین مرزهای زمینی را برای خروج از کشور انتخاب کرده‌اند که از این تعداد 48 درصد از مرز مهران  و26 درصد از مرز شلمچه خارج شده‌اند.
انتهای پیام/

پژوهشیار